SEYİRCİSİZ STATLAR AÇILIYOR BİZ İSE SADECE BAKIYORUZ

'23 ilde 25 yeni stat' projesiyle yola çıkan Gençlik ve Spor Bakanlığı 3 yıl kadar önce işe başlamıştı. Bu statların bazıları tamamlanırken birçoğu bitim aşamasına geldi, kalan projelerin ise yavaş yavaş hayata geçirileceği öğrenilirken TBMM’de yeniden stadyum gündeme geldi. TBMM’ne yapılan tartışmada 12 İle 14 stadyum yapılacak.

SEYİRCİSİZ STATLAR AÇILIYOR BİZ İSE SADECE BAKIYORUZ

Kahramanmaraş’ın aralarında yer almadığı 12 il, Adana,Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, İzmir (Alsancak, Göztepe,Karşıyaka), Karaman, Manisa, Ordu, Sinop illerinde ihaleye çıkartıldı. Gençlikve Spor Bakanlığı ‘25 yeni stat yapılıyor’ diyerek havasını atıyor. Evetseyirci ortalaması bini geçmeyen birçok takım için toplam maliyeti 3 milyarTL’yi bulan futbol sahaları inşaa ediliyor. Ancak Bazı iller ise Çürük raporlustadyumlarla yeni sezonda maçlarını oynayabilecekleri bir yer arıyor. Bunlardanbiride Kahramanmaraş… Kahramanmaraş’ta Profesyonel Futbol Kriterlerine uygun 2Stadyum bulunan ve Profesyonel takımların müsabakalarını icra edeceği 12 ŞubatStadyumu ve diğer Stadyumumuz çürük raporundan dolayı müsabakalarla alakalısıkıntılı bir dönem geçiriyor. 12 Şubat Stadyumu ve diğer Stadyumumuz TürkiyeFutbol Federasyonu’nun (TFF) Kahramanmaraş Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulunun12 Şubat Stadına Spor Alanı Güvenlik Sertifikası verilemeyeceğine dair yazısınaistinaden aldığı karar neticesinde takımların statsız bırakılması ve Gençlik veSpor Bakanlığının 23 ile yaptığı stad projesi son olarak 12 ile 14 StadyumProjesi haklı olarak ‘Kahramanmaraş’ın suçu ne?’ dedirtiyor, detaylar iseihmali gözler önüne seriyor...

KAHRAMANMARAŞ’INİHTİYACI YOK MU?

Kahramanmaraş ilinde Profesyonel olarak Erkeklerde 1Takım, Bayanlarda 2 takım yer alırken, 2 Bölgesel Amatör Ligde, 50’yi aşkındaAmatör Müsabakalar icra ediliyor. Bu bağlamda Kahramanmaraş’ın Stadyumkonusundan ihtiyacı olduğu gözler önünde Şehrin Mülki amirlerinin yer aramaiçerisinde olduğu öğrenilirken bir ara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aliİhsan Kabakçı kente yeni bir stat kazandırmak için yoğun çaba harcamıştı.

Geçtiğimiz Günlerde Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonugenel kurulunda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ‘yeri bulun stadyumuyapmak bizden olsun’ dediği ifade ediliyor.  

ARENALARIN EN AZMALİYETİ 100 MİLYON TL’Yİ AŞIYOR

‘23 ilde 25 yeni stat’ projesiyle yola çıkan ardından ise12 ile 14 Stadyum projesini dahil eden Gençlik ve Spor Bakanlığı 3 yıl kadarönce işe başlamıştı. Bu statların bazıları tamamlanırken birçoğu bitimaşamasına geldi, kimisi ise yalnızca proje olarak kaldı, gerçekleşmedi. İnşaathalindeki statların bulunduğu şehirlerdeki eski statların kapasitelerini, geçensezonki seyirci ortalamalarını ve yeni kapasiteleri araştırdık. Ortaya çıkantablo korkutucu. Sezon ortalaması bini geçmeyen birçok şehir için maliyeti enaz 100 milyon TL’yi bulan ‘futbol alanları’ yapılıyor. İsimlerine ‘Arena’deniyor. Fakat çoğunun kapasitesi 30 binlerde olan bu yeni statlarıntablolardan görüldüğü üzere dolması neredeyse imkansız görünüyor.

‘BU KADARI DAOLMAZ’

Hâl böyleyken Kahramanmaraş’ın takımlarının ve Kahramanmaraşlıfutbolseverlerin çektiği stat çilesi ise ‘Bu kadarı da olmaz’ dedirtiyor. Çünküyeni sezonda büyük sıkıntılarla boğuşan Kahramanmaraş’ın profesyonel takımıKahramanmaraşspor’un önceki sezonlarda TFF’den gelen tebliğat doğrultusundaKahramanmaraş Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulunun 12 Şubat Stadına Spor AlanıGüvenlik Sertifikası verilemeyeceğine dair yazısının ardından TFF’den ikikulübe fakslanan yazı ile Kahramanmaraşspor her yıl farklı bir tedirginliklemüsabakalarını icra ediyor. Komşu illerden Adana’da 2 takımın olması, Gaziantepve Malatya illerinin de aynı keza da olması gözleri Osmaniye’ye çevirmişti.Nitekim Maazallah Kahramanmaraşspor stadyum kapama cezası alsa yine stadyumsorunu ile karşı karşıya kalacak.

12 ŞUBAT ATMOSFERİTAŞIMIYOR

Geçtiğimiz sezonlarda bakıma alınan ve Daha önce uzun birsüre atıl durumda bulunan 12 Şubat stadının Kahramanmaraşspor’dan gelen talepüzerine harekete geçilerek çalışmalar sonucunda yeniden hizmete açılıpstadyumla ilgili Stadyumun deprem güçlendirmesi, ışıklandırma, çim zemin vediğer başlıklar halinde yapılması planlanan alanlar tek tek ayrı şirketlereihale edilmesinde harcanan 7 Milyon liralık masrafın yapıldığı biliniyor.

KİM İSTEMEZ ARENASTADYUMUNU

Kahramanmaraş’ın Tesisleşmede ilk 10’un içerisindeolduğuna vurgu yapan Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor il müdürü Aliİhsan Kabakcı sosyal paylaşım sitelerinde yapılan Arena stadyumuna ilişkinolarak ise, “Spor Bakanlığımız Arena Stadyumu yaparken önce Kentin sportifbaşarısını ve devletin arazisini ön plana alıyor. Maalesef Şehrimiz de Nebaşarı var, nede devlete ait şehir merkezine yakın bir alan. Kahramanmaraş’ın ArenaStadyumu olmamasını kim ister. Keşke Arena Stadyumumuz olsa da şehrimizinprofesyonel takımları rahat rahat müsabakalarını icra etse. Ama maalesefbilindiği gibi Kahramanmaraş Profesyonel futbolda kötü bir sezon geçiriyor. 3sezon öncesi Bakanımızın geldiğinde Stadyuma iyileştirme çalışmaları yaptık.Kahramanmaraşspor PTT 1. Ligde 1 yıl asılı kalsaydı bu şehire Spor BakanlığımızArena Stadyumu yapmak zorunda kalırdı. Çünkü PTT 1. Lig başarı yumağı ligolarak görünüyor. Bu nedenle şehir bir kalite artmış oluyor. Hal böyle oluncayatırımda o şehre akıyor. Yatırım anlamında kötü sırada değiliz. Şehir olarakspor yatırımlarında üst seviyelerdeyiz ama maalesef şehirde bir Arena sevdasıaldı başını gidiyor ve 2-3 yıldır bu sevda ile yaşanıyor. (HABER: İLKER YİYEN)

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17