SEZAL BUGÜN GAZETESİNE PROJELERİNİ ANLATTI

AK Partiden Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı olan mimar Sıddık Sezal, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesini ziyaret ederek göreve gelmesi halinde yapacağı projeler hakkında bilgiler verdi.

SEZAL BUGÜN GAZETESİNE PROJELERİNİ ANLATTI

Şehri kalkındıracak birçok projesinin olduğunu vurgulayanmimar Sıddık Sezal, göreve geldiğimiz takdirde Onikişubat ilçesinin daha iyinoktalara gelmesi ve şehir halkının refah seviyesini arttıracak projelere imzaatacağını söyledi.

“BELEDİYELERİNFAALİYETLERİNİN YÜZDE 70’İ TEKNİK BELEDİYECİLİK VE İMARLA İLGİLİDİR”

2004 yılından beri belediye meclis üyesi olduğunu söyleyenSezal,  2009-2014 yılları arasında imarve bayındırlık konusunda görev aldım. 2014’tekiseçimlerde de Onikişubat’tabirinci sırada belediye meclis üyesi seçildim. Aynı zamanda BüyükşehirBelediyesi meclis üyesi oldum. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve MeclisÜyelerimiz bizi imar ve bayındırlık komisyonu başkanı olarak hizmet etmemiziuygun buldular. İlçelerimizde olan imar ve bütçe ile ilgili meclis kararlara BüyükşehirBelediyemizde onaylanarak yürürlüğe giriyor. Büyükşehir olandan önceki imarınyoğunluğu 2-3 katına çıktı. Her ay belediyemizde 40 ila 60 arasında dosya imarve bayındırlık komisyonuna havale ediliyor. Büyükşehir Belediye meclisindehavale eden dosyaların yüzde 70’i imarla ilgilidir. Diğer yüzde 30’u plan vebütçe komisyonu ile ilgilidir. Burada komisyon olarak uyumlu bir çalışmayaptık. 7 tane komisyon üyemiz mevcuttur. Bunlardan bir tanesi MHP’li komisyonüyesidir. Diğerlerinin hepsi AK Partiden oluşmaktadır. Bu süre zarfında plandeğişiklikleri imarla ilgili konular en hassas konulardır. Şaibeye açıkkonulardır. Ama bizim prensibimiz mevzuata uygun hakkaniyetli, adaletlitalepleri uygun görmektir. Mevzuata uygun değilse ve şahsa rant sağlıyorsa bunlarıkesinlikle görmüyoruz. Belediyemizin bir kaynak yaratmak amacıyla bir plandeğişikliği var ise onları uygun gördük. Belediyelerimizin gelirlerikısıtlıdır. İller bankasından gelen meblağ belediyelerin hizmet yapmasınayeterli değildir. Belediyelerin imarla ilgili kaynak yaratma arayışlardıvardır. Bunları mümkün mertebe bütün ilçelerimizde uygun gördük” şeklindekonuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÇALIŞMALARINI HIZLANDIRACAĞIZ”

Kentsel dönüşüm birinci sırada yer alan bir sorunumuzdurdiyen Sezal,   “Kentsel dönüşümünde 5 yıliçerisinde istenilen çalışmayı başlattık fakat zaman yetersiz oldu. Önümüzdekidönem kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmanın çok daha hızlanarak devam edeceğinidüşünüyorum. Kentsel dönüşüm hem büyükşehir belediyemizin konusu hem de ilçe belediyelerimizinkonusudur. Belediye meclis kararı alınarak kentsel dönüşüm ilan ettiğimizmahallelerimizde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Biz belediye olarak biralanda ki hurda yapıları ve sağlıksız yapıları kaldırarak nezih ve güzelyaşanılabilir bir projeyi başlatıp bitirip özel sektöre örnek olarakgöstermemiz lazımdır. Kentsel dönüşüm ilan ettiğimiz mahalleler 40-50 hektaralanlardır. Eski sanayi bölgesi kentsel dönüşümün en hızlı yapılabileceği veşehrin kalbinde bulunan bir alandır” ifadelerini kullandı.

“YAPILARIN BİR ANÖNCE SAĞLIKLI YAPILARA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKTİR”

Şehirdeki deprem gerçeğini hatırlatan Sezal, “Her anyaklaşan bir deprem bekleniyor. Dayanıksız olan yapıların bir an önce sağlıklıyapılara dönüştürülmesi gerektir. Ben 10 yıllık bir programla bu yapıların dahasağlıklı bir yapıya dönüştürülebileceğine inanıyorum.  Hızla devam edip kentsel dönüşüm noktasındabir netice almamız gerekir” dedi.

 

“BİZ HALKIN İSTEDİĞİHİZMETLERİ YAPACAĞIZ”

Birçok projesi olduğunu söyleyen Sezal, “Belediyelerinbelediye kanunlarına göre vardır. Ekonomiye canlandırma şeklinde görevi devardır. Gençlere spor tesisi yapmaya kadar görevleri mevcuttur. Bunların içindegeçmiş belediyelerde eksik yapılanlar vardır. Ben bir sporcu olarak spordakieksikliği çok görüyorum. Açık ve kapalı semt spor alanları yapmayı düşünüyorum.Belediyeler hizmet yapıyor. fakat bu hizmetler halkın istediği hizmetler midir?Bu konu tartışmaya açıktır. Biz halkın istediği hizmetleri yapacağız. E-Belediyeciliğini ön plana çıkartarak halkın yönetime katkı vermesinisağlayacağız. Milletimizin doküman yapıp öncelik sırasına göre hizmetleri görmemizlazımdır. Yapılacak işlerde bir öncelik sırasının olması lazımdır. Acil olanşeyleri halkla istişare ederek, anketler yaptırarak E-Belediyecilikle onlarınbu isteklerini değerlendirip ona göre bir çalışma yapmalıyız” açıklamalarındabulundu.

KENTSEL TASARIMREHBERİ HAZIRLATACAĞIM

Daha birçok çalışmalarımız var bunları ilerleyen günlerdeanlatmaya devam edeceğim diyen Sezal şu şekilde konuşarak sözlerinisonlandırdı. Kentsel tasarım rehberi hazırlatacağım. İki sene önce çevre veşehircilik bakanlığımız böyle bir çalışma yaptı. Ben bu kentsel tasarımrehberini çok önemli buluyorum. Kentsel tasarım rehberi kentsel mekânlarınkalitelerinin arttırılması ve karakterinin özgün kimliğinin korunmasıdır. Buyeni bir kavramdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bütün belediyelerin buçalışmaları yapmalarını istiyor. Bu kentin özgün kimliğinin korunmasınıamaçlayan rehberdir. Kuralları tanımlayan açıklayıcı ve yönlendiricirehberlerdir. Bu rehber kentin geleceğini planlar ve tarihi, kültürelözellikler korur. Sosyal kültürel boyutları öne çıkarır.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15