SGK BAŞKANI AÇIKLADI... 2 ÇALIŞANA 1 EMEKLİ DÜŞÜYOR!

SGK Başkanı Bağlı, KSÜ’de “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm” Konulu Konferans Verdi

SGK BAŞKANI AÇIKLADI... 2 ÇALIŞANA 1 EMEKLİ DÜŞÜYOR!

SosyalGüvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde(KSÜ) “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm” konulu konferansverdi

KSÜRektörlüğü tarafından kariyer günleri kapsamında düzenlenen ve Cahit ZarifoğluKonferans Salonunda gerçekleştirilen konferans programının açılış konuşmasınıKahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan yaptı.

Geçmiştenbugüne insan yaşamında sosyal güvenlik sisteminin önemine değinen Vali Özkan,toplum tarafından üretilen değerlerin eşit olarak paylaşımında SGK’nın önemlibir yer tuttuğunu ifade etti.

Devletkurumlarının kıt kaynakları maksimum verimlilikle hizmete sunma gayretiiçerisinde olduğunu belirten Vali Özkan, Türkiye’de son yıllarda ihtiyaçlarınen iyi şekilde analiz edilerek vatandaşların hizmetlere erişimininkolaylaştırıldığını söyledi. Vali Özkan, “Bu tür konferansların, refahseviyesinin ve yaşam kalitesinin arttırılmasına önemli ölçüde hizmet edeceğinidüşünüyorum.” şeklinde konuştu.

ÜniversitemizRektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise konuşmasına SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’yıKahramanmaraş’ta ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde ağırlamaktanduyduğu memnuniyeti dile getirerek ve davetlerine icabet ettiği için teşekkürederek başladı.

SGK’nınbütün vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren büyük bir kurum olduğunu belirtenRektör Can, başarılı çalışmalarıyla dünyanın dikkatini çeken bir kurum olduğunuhatırlattı. Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminin dünyanın gelişmiş ülkelerininçok önünde bir düzeye sahip olduğunun altını çizen Rektör Can, eski dönemlerdegünlerce süren sevk ve tedavi süreçleri ile sağlık sisteminde yaşananaksaklıklardan bahsetti.

Bugünfarklı sistemlerin tek çatı altında toplanmasıyla ayrışmanın önüne geçildiğinive sosyal güvenlik alanında eşitliğin sağlandığını ifade eden Rektör Can,“‘Yaratılanı yaratandan dolayı hoş gören’ anlayış doğrultusunda yürütülen buçalışmalar insana verilen değerin en önemli göstergesidir.” diye konuştu.

Açılışkonuşmalarının ardından SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, “Türkiye’de SosyalGüvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm” başlıklı konferans sunumunugerçekleştirdi.

Sosyalgüvenlik kavramının dünyadaki gelişim sürecine ilişkin bilgiler veren SGKBaşkanı Bağlı, Türkiye’de sosyal güvenlik kavramının ortaya çıkışı ve geçirdiğievreleri sıraladı.

EmekliSandığının Türkiye’de kurulan ilk sosyal güvenlik kurumu olduğunu hatırlatanBağlı, “Sosyal Güvenlik Kurumunun gelişimi, ülkemizde demokratikleşme ileparalel olarak ilerlemiştir.”  dedi.1990’lı yıllarda toplumun yalnızca yüzde 25’inin sosyal güvenceye sahipolduğuna dikkat çeken Başkan Bağlı, “Sosyal Güvenlik Reformu neticesinde bugüngelinen noktada toplumun büyük kısmının sağlık konusunda güvencesibulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

İnsanlarınhastane bahçesinde battaniye ile nöbet tuttuğu günlerden bugünlere gelindiğinibelirten Bağlı, “Dünyada sosyal güvenlik reformunu kavgasız, gürültüsüz başarantek lider Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’dır.” ifadelerinikullandı. Sosyal güvenlik konusunda bütün kesimleri memnun etmenin çok zor biriş olduğuna dikkat çeken Bağlı, “Güçlü liderlik ve toplumun destekleriylesosyal güvenlik reformu gerçekleştirilmiştir. Bu, toplumsal mutabakatınsonucunda ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Türkiye’deuygulanan Genel Sağlık Sigortası’nın yurt dışında büyük hayranlık uyandırdığınıvurgulayan Bağlı, “Asgari ücretin üçte birinin altında gelire sahip olduğunubelgeleyen vatandaşlarımızın Genel Sağlık Sigortası kapsamında her türlü sağlıkharcamaları devletimiz tarafından karşılanmaktadır.” dedi.

Emekliliksistemine ilişkin bilgiler de paylaşan SGK Başkanı Bağlı, dünyada 4 çalışana 1emekli düşerken ülkemizde bu oranın 2 çalışana 1 emekli şeklinde olduğunusöyledi. Geçmiş dönemlerde erken yaşlarda emekli olanların bu duruma nedenolduğunu belirten Bağlı, ülkemizde bugün itibariyle emekli olma yaş ortalamasının52 olduğunu ileriki yıllarda kademeli olarak emeklilik yaşının 65 olacağınıhatırlattı.

ÖğrencilereSGK’da kariyer imkanlarına ilişkin bilgiler veren Başkan Bağlı, ülkemizde iyiçalışan herkese kariyer alanında yükselmenin yollarının açık olduğunu belirtti.Eski dönemlerde dile getirilen merkez üniversite, taşra üniversitesi söylemininbugün geçerliliğini yitirdiğini ifade eden Bağlı, “Ülkemizde bütün üniversitemezunları başarıları ölçüsünde eşit yükselme olanağına sahipler. Taşraüniversitelerinden mezun da olsanız siciliniz iyi ve başarılıysanız üst düzeygörevlere gelebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

SGKBaşkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı konferans sunumunun son bölümünde katılımcılarınsosyal güvenlik sistemine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Konferanssunumunun ardından SGK Başkanı Bağlı’ya Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan veüniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından KahramanmaraşAnsiklopedisi’nin 1 ve 2. cildi ile Kahramanmaraş el sanatlarının en güzelörneklerinden biri olan oyma ceviz sandık hediye edildi.

RektörProf. Dr. Niyazi Can, SGK Başkanı Bağlı ile Rektörlük Makamında da bir arayagelerek bir süre görüştü.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane