Sıcaklarda kalbi koruyan 9 önemli kural

Aşırı sıcaklarda dikkat etmemiz gereken en önemli 3 kural ise korunmasız bir şekilde güneşin altında kalmamak, bol bol sıvı tüketmek ve vücudu fazla yormamak Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kalp hastalarının kavurucu sıcaklara karşı almaları gereken önlemleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Sıcaklarda kalbi koruyan 9 önemli kural

Bol bol su için

Aşırı sıcaklarda terlemeyle oluşan sıvı kaybının yerinekonulması için bol su içmek yaşamsal öneme sahip. Özellikle sıcaklığın en fazlaolduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, saatte bir 2-3 bardak su içmeyi ihmaletmeyin. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kişinin kilosuna göredeğişmekle birlikte, yaz aylarında 2,5-3 litre su tüketilmesi gerektiğinedikkat çekiyor. 

Bu içeceklere dikkat! 

İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücutta sıvı kaybınıarttırabileceği için kahve ve çay gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Şekerli,gazlı ve alkollü içecekleri de özellikle öğlen saatlerinde tüketmemenizgerekiyor. Bunun nedeni, özellikle alkolün sıcağın olumsuz etkilerininhissedilmesini engellemesi ve sıvı kaybını arttırması. Kalp yetersizliğinizvarsa maden suyu gibi sodyum içeriği fazla olan sıvılardan kaçınmalısınız.Çünkü sodyumdan zengin sıvıların fazla içilmesi vücutta sıvı tutulmasınıarttırarak kalp yetmezliği bulgularını kötüleştirebiliyor. Ayrıca günde nekadar sıvı tüketmeniz gerektiğini de doktorunuza mutlaka danışmalısınız. 

Kıyafetleriniz pamuklu ve bololsun

Aşırı sıcaklarda açık renkli, pamuklu ve bol giysileri tercihedin. Bu tip giysiler yüksek hava geçirgenliği ve terlemeyi azaltıcıözellikleriyle sıcak havanın olumsuz etkilerini azaltabiliyorlar. Eğer dışarıdadolaşmanız gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanın,ayakkabılarınızın da rahat ve açık olmasına özen gösterin. 

Serin ve kapalı ortamlarda bulunun

Güneşin yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında,çok gerekli değilse dışarı çıkmayın, serin ve kapalı ortamlarda zaman geçirin.Vücut ısısını düşürmek için klimalı ve serin ortamlarda bulunmaya özengösterin.

Sporu akşam serinliğinde yapın

Spora asla ara vermeyin. Ancak güneş ışınlarının yeryüzüne endik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, aşırı terlemeye yol açarak kalbiyoracağı için açık havada spor yapmayın. Sporu akşam saatlerine erteleyin veyaserin ve kapalı yerlerde yapmaya özen gösterin. Eğer dışarıda spor yapmanızgerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu yavaş yavaş arttırmalı vebol sıvı tüketmelisiniz. Suyla beraber tuz kaybı da olacağı için mineralyönünden zengin ve şekersiz sporcu içeceklerini tercih edebilirsiniz. 

İlaç dozlarına dikkat! 

Kalp damar hastalığı veya kalp yetmezliği gibi sağlık problemlerinizvarsa tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşerek ilaç dozlarınıayarlanmasını sağlayın. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastalarıngerekirse ilaç dozlarının aşırı sıcak havalarda azaltılması gerekiyor. Çünküidrar söktürücü ilaçlar nedeniyle gelişen aşırı sıvı kaybı tansiyon düşüklüğüve buna bağlı bayılmalara yol açabiliyor. Ayrıca doktor önerisi olmadan kesilenilaçlar aşırı tansiyon yükselmesi sonucu kalp kriziyle sonlanabiliyor. 

Yemekten hemen sonra yüzmeyin

Kalp hastalığınız varsa güneş ışınlarının daha az şiddetliolduğu sabah veyaakşamüstü saatlerini tercih edin ki vücudunuz fazla yorulmasın. Ayrıca kandolaşımının büyük kısmı yemekten hemen sonra sindirim sistemine yönlendiği içinkas dokusuna giden kan akımının azalmasına bağlı kaslarda kramplar ve yorgunlukgözlenebiliyor. Bu sebeple aç karnına veya yemekten en az 2-3 saat sonrayüzmenizde fayda var. Bunların yanı sıra özellikle 11.00-16.00 saatleriarasında sahilde güneşlenmek sıcak çarpması riskini arttırdığı için kesinlikleönerilmiyor. 

Suya aniden atlamayın

Uzun süre güneş altında durduktan hemen sonra denizde veyahavuzda soğuk suya atlamak vücudun genişlemiş cilt damarlarında ani büzülmeyesebep olarak ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle suyaaniden atlamayın, vücudunuzu suya alıştırarak girin. Ayrıca soğuk duşdamarlarda büzülmeye yol açacağı için tansiyonu yükseltebiliyor. Damarlardabüzülme uzun sürdüğü takdirde bu tablo kalp krizine kadar ilerleyebiliyor.Dolayısıyla yaz aylarında soğuk duş almaktan kaçının, suyun ılık olmasınadikkat edin. 

Sofranızda sindirimi kolaybesinler olsun

Sıcak havalarda vücut ısısının ayarlanabilmesi için vücutyüzeyine yakın atardamarların iç organlara nazaran daha çok kanlanmalarıgerekiyor. Yemek yedikten sonra dolaşımdaki kanın önemli bir miktarı sindirimsistemiyle ilgili organların kanlanması için kullanılıyor. Kardiyoloji UzmanıDoç. Dr. Refik Erdim bu nedenle kan dolaşımının cilde yönlendirilmesi içinsindirimi kolay besinler tüketilmesi gerektiğini belirterek şu önerilerdebulunuyor:

“Sindirim sistemini yormamak için sık sık ve az miktarda yemekyemeli, yine sıvı kaybını azaltmak için sulu besinleri tercih etmelisiniz.Zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindirimini nispeten daha kolayoluyor. Bunun dışında, soğuk olarak hazırlanan ve tüketilen çorbalar da vücut ısınındüşürülmesine katkıda bulunabiliyor. Pişirme usulü olarak da haşlama, buğulamave ızgara yöntemlerini tercih etmelisiniz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13