Sigara paketleri reklam panosu gibi kullanılmış

Sigarada ‘kara paket’ uygulaması konuşulurken, 30-40 yıl önceki sigara paketlerini görenler gözlerine inanamıyor.

  Sigara paketleri reklam panosu gibi kullanılmış

 Sigara paketlerindekurumların etkinlikleri, festivaller ve sergilere kadar çeşitli reklamlar yeralıyor  

 Adıyaman SigaraylaSavaşanlar Derneği Başkanı Mehmet Emin Yağımlı:

 "Gelin olacakkıza ‘Gelincik’ sigarası, askere ‘Asker’ sigarası, polise ‘Polis’ sigarası gibiçeşitli sigaralarla hep içmeye teşvik edilmiş"

 Sigarada ‘kara paket’uygulaması konuşulurken, geçmiş yıllarda reklam aracı gibi kullanılan sigarapaketlerinin bulunduğu sergi görenleri şaşırtıyor.

  Adıyaman SigaraylaSavaşanlar Derneği Başkanı Mehmet Emin Yağımlı'nın yıllardır topladığı eskisigara paketlerinin üzerindeki yazı ve resimleri görenler gözlerineinanamıyor.  Türkiye'de 30-40 yıl öncesatılan sigara paketlerinde çeşitli kurumların etkinlik ve reklamları yeralıyor.

  Sigara paketlerininüzerinde ‘Danıştay’ın 115. Kuruluş Yıldönümü’, ‘Malatya 7. Kayısı Festivali’,’19. Uluslararası Ahilik Bayramı’, ‘Sümerbank 50. Yıl’, ‘Enerji TasarrufuHaftası’, ’52. İzmir Enternasyonal Fuarı’, ‘Kahramanmaraş 6. KarakucakFestivali’, ‘Gaziantep Fuarı 1983’, ‘Türk Hava Yolları 50. Yıl’, ‘PTT 143.Yıl’, ‘Diyarbakır Karpuz Festivali’, ‘Kahramanmaraş 3. Tarım, Sanayi ve ElSanatları Fuarı’, ‘Türk Hava Kurumu’, ‘Ödemiş 2. Sanayi Sergisi’, ‘T.C. ZiraatBankası 120. Yılı’ gibi yazılar ve bu yazılara ait resimler yer alıyor.

  Adıyaman SigaraylaSavaşanlar Derneği Başkanı Mehmet Emin Yağımlı’nın toplayarak sergi halinegetirdiği bu sigara paketlerinin yanında, sigarayı bıraktırdığı kişilerdenaldığı son paketler de bulunuyor. Burada ise yıllarca sigara içmiş kişiler sonpaketlerinin üzerine kendi görüşlerini yazarak, sigaranın bırakılması içintavsiyelerde bulunuyor. 30 yıldan beri sigarayla mücadele eden Yağımlı,  25 yıldır paket biriktiriyor. Ayrıca Yağımlı,bugüne kadar binlerce kişiye sigarayı bıraktırdı.

 

  “Kara paketuygulamasını destekliyoruz”

  Adıyaman SigaraylaSavaşanlar Dernek Başkanı Mehmet Emin Yağımlı, dünyada ilk kez Avustralya’dabaşlatılan ‘kara paket’ uygulamasının Türkiye'de de hayata geçirilmesinidesteklerini açıkladı. Yağımlı, “Yıllardır bizim ülkemizde çok yanlışhareketlerle neslimiz sigaraya başlatılmış. Gelin olacak kıza ‘Gelincik’sigarası, askere ‘Asker’ sigarası, polise ‘Polis’ sigarası gibi çeşitlisigaralarla hep içmeye teşvik edilmiş. Sağ olsun ülkemizi idare eden çok iyiniyetli yöneticilerimiz sayesinde son zamanlarda terk ettirebilmek içinçalışmalara hız verildi. Neslimizi bu illetten kurtarabilmek için çok güzelçalışmalar yapılıyor. Son zamanlar sigara paketleri üzerinden resimlerin, caziprenklerin kaldırılması gündemde, biz de dernek olarak bunu destekliyoruz. Çünkübu büyük sigara firmalarının işine gelmiyor. Sigara tanıtılmayacak, reklamıyapılmayacak. Dolayısıyla simsiyah bir parça halinde tanınmamasını sağlanmayaçalışılıyor. Kara paket uygulamasına Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneğiolarak katılıyoruz ve ileride de faydalarını göreceğiz” dedi.

  Yağımlı, 25 yıldırkendi telkinlerine uyup sigarayı terk edenlerin paketlerini topladığınıkaydederek, "Sergimdeki paketler o günlerden kalmadır. Halen devam ediyorum.Okul okul, köy köy, ilçe ilçe geziyorum. İl dışından hatta yurt dışındankonferanslar veriyorum. Hedefimiz yeni neslin sigarayı terk etmesi, sigarayabaşlamamasıdır. Bugüne kadar 10 binlerce insana kavuştum. Binlerce insana terkettirdim” ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15