Sıradışı Gönül Köprüsü

İzmir Merkezli federasyon ve derneklerden oluşan 62 kişilik Kültür Köprüsü Platformu, İzmir MARAŞDER‘in ev sahipliğinde Kahramanmaraş’a geldi. Kentin kendine has ürünlerini tanıyan ve tarihi dokusunu inceleyen Kültür Köprüsü Platformu Üyeleri Kahramanmaraş’ta Dostluk köprüsü oluşturdu.

Sıradışı Gönül Köprüsü

İzmir Maraşder Başkanı Murat Özbilir’in çabası vegayretleriyle Kahramanmaraş gezisi için kente gelen dernek, federasyon, vakıfve konfederasyondan oluşan İzmir Sivil Toplum Örgütleri Kültür KöprüsüPlatformu, yoğun kent gezilerinin ardından Kervanhan, Madoevi ve Akdo gibiDondurma evlerinde kaynaşma gecesinde buluştu. Gerçekleşen ProgramaMilli EğitimBakanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, AK Parti KahramanmaraşMilletvekili Ahmet Özdemir, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı HayrettinGüngör, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK PartiElbistan Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürbüz, Ticaret ve Sanayi Odası BaşkanıSerdar Zabun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı katılım sağladı. Oldukçarenkli görüntülere sahne olan programlarda Halk oyunları gösterileri, dondurmaşovları ile Kahramanmaraş’ın Dondurması anlatıldı.

Merkezi İzmir’de bulunan İzmir Maraşlılar Derneği BaşkanıMurat Özbilir ‘in düzenlediği Kahramanmaraş Kültür Gezisi dolayısıyla İzmirKültür Köprüsü Platformu üyeleri (Ege Bölgesi Dernekleri) Kahramanlar Diyarımemleketimiz deydiler.

3 Günlük Gezi Programında Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi, Dulkadiroğlu, Onikişubat ve Türkoğlu Belediyesi başta olmak üzereTicaret ve Sanayi Odası, Dondurma İşletme Devleri Kervan Pastaneleri, Mado,Akdo Pastanelerinde unutulmaz gece programı düzenlenirken Gün içerisinde Kapalıçarşı, Demirciler çarşısı, Bakırcılar çarşısı, Yedikuyular Kayak Merkezi veKahramanmaraş’ın Kültür ve Turizm yerlerini gezerek Kahramanmaraş hakkındabilgiler aldılar. İzmir de yaşayıp Çeşitli illerin temsilcileriniKonfederasyon, Federasyon ve Dernek Başkanlarından oluşan heyetiKahramanmaraş’ta ağırlandı.

“BU GEZİLERLE AYNIZAMANDA TİCARİ KÖPRÜ DE OLUŞTURACAĞIZ”

İzmir Maraşder Başkanı Murat Özbilir, “İzmir Maraşderolarak düzenlemiş olduğumuz İzmir Kültür Platformu gezisinde bize ev sahipliğiyaptığı için katkıda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih MehmetErkoç’a bizim bu projemizi desteklediği için çok teşkkür ediyorum ayrıcaonikişubat belediye başkanımız sayın hanefi mahçiçeği dulkadiroğlubelediyebaşkanımız sayın necati okayı ve sanayi ticaret odası başkanı sayınserdar zabunu kervan pastaneleri sahibi sami kervancıoğlunu mado yaşarpastaneleri sahibi sayın mehmet kambur’u akdo sahibi ahmet beyi ben huzurunuzdabir kahramanmaraşlı olarakteşkkür ediyorum.Tabi ki bu tür gezilerin ilkinigerçekleştiriyoruz. Daha sonra diğer derneklerin memleketlerine de ziyaretleryapacağız. Sırada Mardin ve Diyarbakır var. Yani memleketleri gitmeden,görmeden ön yargılı davranmamamız, onlarla ilgili ön yargılarımızın olmaması buön yargıların kırılması gerekiyor. Bu da ancak giderek, dokunarak, oradayaşayarak, insanını tanıyarak, yani insan kaynağını görmeden, tanımadan önyargılı düşünmemiz gerekiyor. Biz birlik ve beraberlik içinde bu gezilerin çokfaydalı olacağına inanıyoruz. Bu birlik ve beraberliği daha da geliştireceğiz.Yakın zamanda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Serdar Zabun ilebu geziler ticari köprüsünü de oluşturacağız yakın zamanda. Kahramanmaraş’a birEXPO kazandırıldı, EXPO’yu almak için İzmir’de büyük mücadeleler verilmişti.Bütün kurumların desteği, devletin bütün imkânlarının desteği de olduğu haldekazanılamamıştı. Bugün EXPO’yu Onikişubat ilçemizin kazanması buradaki İzmirliarkadaşlarımızın onu kazanmanın ne kadar zor olduğunu bildiklerinden dolayı tamdestek vereceklerini söylediler. Bununla ilgili çalıştay da yapabiliriz,elimizden gelen her türlü desteği verebiliriz” dedi.

“BİZİM İÇİN ÖNCESAMİMİYET, SONRA MİSAFİRPERVERLİK”

Buraya gelmek ve Kahramanmaraş’ı tanımaktan mutlulukduyduğunu ifade eden Konyalılar Vakfı Kurucu Başkanı Mehmet Aydoğan, “Bizburaya murat kardeşimizin hatırı için geldik. Yıllardır stk’larla beraberçalıştığımız bir arkadaşımız onun samimiyeti bizi buraya getirdi. Ama gelincidehakikaten şaşırdık. Olağan üstü bir Kahramanmaraş’la karşılaştık. Yani 2 tanebüyük ilçe belediye gezdik. Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi,Büyükşehir Belediyesi özellikle EXPO’nun alındığını görünce biz İzmir de buExpo için bütün kurumlar kuruluşlar seferber olduk. Hükümetin Desteklemesinerağmen biz Expo’yu alamadık. Burada Onikişubat Belediyesinin Expo’yu almasımüthiş bir şey yani bu dünya ligine çıkarmış ben bu yöneticileri kutluyorum. Expoiçin buraya getiren bu insanları başına taç etsinler açık ve net söylüyorum.Olağan üstü bir Kahramanmaraş’la karşılaştık. Murat kardeşimin dediği gibiKahramanmaraş’ın tanıtım eksikliği var. Ben şuanda bundan sonraki hemşeridernekleri yani Mardin, Konya farklı illere geziler düzenleyeceğiz. Ama ben birFahri Kahramanmaraşlı gibi inanın bu tanıtım eksikliğini tamamlama konusundaher türlü desteği vereceğim. Çünkü olağan üstü bu katkıyı hak eden ilmiş burası”ifadelerini kullandı.

“SİVİL TOPLUMÖRGÜTLERİ DEMOKRASİLERİN TEMEL TAŞIDIR”

Fahri Kahramanmaraşlı olarak Şehrin tanıtımına yardımcıolmak istediğini ifade eden ve gönüllü elçi olacağını ifade eden KonyalılarVakfı Kurucu Başkanı Mehmet Aydoğan, “işte istiklal madalyasıyla kahramanlıkünvanlıyla Expo’yu almasıyla bir de ilk defa Türkiye de sivil toplum dairebaşkanlığı kurulmuş. Türkiye de ilk defa demek ki Türkiye de bütünbelediyelerin önüne geçmiş. Bu demezler mi sivil toplum örgütleridemokrasilerin temel taşıdır. siyasi partiler bütün siyasilerin hep ağzındapartilerden sonra sivil toplum örgütlerinin temel taşıdır diye ama lafla değiltebrik ediyorum teşekkür ediyorum. Daire başkanlığı şube müdürlükleri kurmuşlarmesela biz uğraşıyorduk. Konya’ya götürelim Erzurum’a götürelim, bizim oradakibelediyelerimizin sahip çıkmaması işte burada sivil topluma değer veren dairebaşkanlığı şube müdürlüğü kuran belediyeler organizasyonu yaptığı vakit bakın.Bugün 40 tane sivil toplum örgütü başkanı bunların hepsine farklı paralarverseniz yine gelmezler. Yerinden kaldıramazsınız bu insanları hakikaten birgönül köprüsü oldu. Burada ufku açık ileriye taşıyacak Türkiye de çoğu ilklerinyapıldığı bir belediyecilik anlayışıyla stk anlayışıyla karşılaştık. Ben hayranoldum, bu saatten sonra ben de bir Kahramanmaraşlı gibi bunların tanıtımındaaçık ve net söylüyorum. Layık olduğu için Kahramanmaraş gerçeklerini gördüktensonra bu ülkede buna ihtiyaç var. Üretimi artmış işsizlik oranı düşük olan birsanayi kenti her şeyi başarmış bir kentle karşı karşıyayız. Yalnız tanıtımeksikliği bende kendime göre vardır diyorum ve elimizden geleni yapacağıma sözveriyorum” dedi.

“ONLAR BİZİMBAŞTACIMIZ”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sivil ToplumKuruluşları Koordinasyon Şube Müdürü Yaşar Kaymak ise, “Biz öncelikle İzmirMaraşder başta olmak üzere tüm katılımcı dernek başkanlarımızı, federasyonbaşkanlarımızı, konfederasyon başkanlarımıza, hoş geldiniz diyoruz onlarıKahramanmaraş’ta ağırlamaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.  Tabiki biz onları baş tacı yapıyoruz. bundansonrada gelmelerini ve bizleri de oralara davet etmelerini bekliyoruz. İnşallahbiz burada elimizden geldiğince Belediyemizin yapmış olduğu yedi kuyular olsun,çarşılar olsun, panorama müzesi olsun, dondurma müzesi olsun, bu tarihi yerlerimekanları, yedi güzel adam müzesi, olsun buraları gezdirip göstermek buralaraemhal olmalarını sağlamak gittikleri yerlerde Kahramanmaraş’ı tanıtmasınıistemek amacımız bu arkadaşlarımıza tekrardan hoş geldiniz diyoruz geldikleriiçin de çok mutluluk duyuyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih MehmetErkoç’un selamlarını iletiyoruz” dedi.

“EXPO 2020KAHRAMANMARAŞ İÇİN ŞANS”

Adıyaman Derneği Genel Sekreteri Halit Tunç,Kahramanmaraş’ta olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Aslında ben bugün Kahramanmaraş’ıkıskanıyorum sebebine gelince EXPO 2015 ve EXPO 2020 sürecinde ben o organizasyonunbaşındaydım dönemin İzmir valisi Mustafa Cahit Kıraç’ın basın danışmanıydımsonra Vali Toprak, geldi onunda basın danışmanlığını yaptım. Biz 167 ülkenindelegasyonun oyunu alabilmek için Ülke, Ülke dolaştık. Çok büyük emekler verdik,ama bir kere İtalya ya yenildik. Milano biliyorsunuz aldı. Daha sonrada Araplarayenildik ve 2 Expo’yu kaçırdık. EXPO 2015 ve Expo 2020 büyük Expolarıkastediyorum. Ama biz küçük EXPO istememize rağmen ondada başarılı olamadık.Gerçekten Kahramanmaraş’ın başına talih kuşu kondu ve eğer Kahramanmaraş bunuülkeye Türkiye’ye doğru anlatabilirse çok önemli bir mesafe kaydedecektir. Şimdigünümüzde artık ülkeler yarışmıyor. Günümüzde kentler yarışıyor. Kentlerinekonomisi, turizmi, kentlerin algısı yarışıyor. Yani kentler bakın şuanda bensize Fransa mı desem, Parismi desem,Paris’in algısı daha güçlüdür Paris Fransa’nınönüne geçmiştir. Peki, Londra desem yani dünya ülkesi de kentler kendi ülkelerininönüne geçmiştir. Artık kentler yarışıyor. Ülkeler değil yerelde olan yemekler,yerel tarih,yerel kültür yerel giyişi, herşey yerel oluyor artık. Toplam yereledönüyor yani. Siz inanılmaz bir şey kazanmışsınız gerçekten” ifadelerinikullandı.

(HABER:MUSTAFAKÖMÜ)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15