SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUNMAK ELİNİZDE!

Artık kışa iyice yaklaştığımız şu günlerde sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Bunun sonucu olan sıcaklıklardaki sert dalgalanmaların insanlardaki bağışıklık sisteminde meydana getirdiği kırılganlığı fırsat bilen virüsler ise adeta çevremizi sarıyor ve birçok kişiyi yatağa düşürüyor.

SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUNMAK ELİNİZDE!

Sonbaharda pek çok kişiningrip, yüksek ateş, boğazda yanma hissi, öksürük, bronşit, ishal ve alerji ilemücadele etmek zorunda kaldığını söyleyen MedlineAdana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Zeydan, “Vücudumuzunbağışıklık sisteminin zayıfladığı şu günlerde basit ama etkili önlemler alarakmevsim geçişlerini hasta olmadan atlatmak elimizde” diyerek sonbaharda en sık görülenhastalıklardan korunmak için önerilerde bulundu.

En çabuk üst solunum yolları etkileniyor

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri üst solunum yoluenfeksiyonlarına zemin hazırlıyor.
Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraberburun, sinüsler, farenks, larenks veya bronşlar gibi üst solunum yollarınıilgilendiren akut enfeksiyonlar yaygın hale geliyor. Bu enfeksiyonların hafifateş, öksürük, hapşırma, yorgunluk ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerlekendini gösterdiğini anlatan Dr. Meriç Zeydan,Buenfeksiyonlar genellikle bulaşıcı olduğundan etkileşimin fazla olduğuortamlarda yakın temastan kaçınmak, el hijyenine dikkat etmek, öksürürken ağzıkapatmak, bulunulan ortamı sık havalandırmak, C vitamini yönünden iyi beslenmekve hava sıcaklığının değişkenliğini göz önünde bulunduracak şekilde giyinmekgerekiyor” diyor.

Alerjisi olanlar tedbir almalı

Sonbaharda polenlerin ortama dağılması alerjisi olan kişiler için kâbushalini alabiliyor. Alerjik rinit, diğer adıyla bahar ya da saman nezlesinin ensık görülen alerjik hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Dr. Meriç Zeydan, buhastalığın belirtilerini; hapşırma, gözde ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığıve akıntısı, bazen de baş ağrısı olarak sıralıyor. Dr. Meriç Zeydan, “Bu gibidurumlarda alınabilecek tedbirler ilaç ve aşı tedavisi olarak sıralanabilir.Ancak ilk ve en önemli aşama alerjiye neden olan etkenlerden mümkün olduğunca uzakdurmaya çalışmak olacaktır” diyor.

Depresyon kapınızı çalabilir!

Havaların kötüleşmesiyle beraber açık alanlardan kapalı alanlara geçilmesi,yoğun iş hayatı, gün geçtikçe artan trafik karmaşası insanlarda birtakım ruhsaldeğişimlere de neden olabiliyor. Dr. Meriç Zeydan, bu gibi değişimlerin ardındanyaşanması muhtemel bir depresyondan korunmak için mümkün olduğunca doğayla başbaşa olacak şekilde açık havada vakit geçirmeyi, düzenli spor yapmayı, sağlıklıbeslenmeyi ve uyku saatlerine dikkat ederek gereğinden fazla uyumamayı öneriyor.

Sindirim sistemi hassaslaşıyor

Mevsim geçişlerinde mide rahatsızlıklarında da bir artış gözleniyor.
Nedeni ise bu süreçte nem oranındaki farklılıklar,gün ışığından yararlanılan sürenin azalması ve değişen hava şartlarına vücuduntepki göstermesi. Bunun sonucunda vücutta oluşan strese bağlı birtakım hormonaldeğişikliklerin asit salınımında artışa neden olduğunu anlatan Dr. MeriçZeydan, “Bu sorundan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenliuyumak, stres yaratan ortamlardan kaçınmak ve gün ışığından mümkün olduğunca çokfaydalanmak yararlı olacaktır” diyor.

Kronik hastalığı olanlar dikkat!

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı risk altında olan KOAH’lılar (KronikObstrüktif Akciğer Hastalığı), astımlılar ve diyabetlilerin sonbaharda daha dadikkatli olmaları oldukça önemli. Sonbaharda risk altındaki bu kişilerdemeydana gelen basit enfeksiyonların çabucak zatürre ve bronşit gibi ciddi altsolunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebildiğini söyleyen Dr. Meriç Zeydan, özellikleastım ve KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanları bu aylarda doktorlarınadanışarak grip ve zatürre aşılarını aksatmamaları konusunda uyarıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15