Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü koruyacağız

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü sorunu MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın yasa teklifi ile çözülüyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü koruyacağız

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşlerKomisyonu Katip Üyesi olan Aycan, “Aile bütünlüğünün korunması, sağlıklınesillerin yetişmesi  dolayısıyla ülkemizin geleceği için önemlidir.Toplumumuzun bu kanayan yarasına parmak basıyoruz.” diyen Aycan, sözleşmeliöğretmenlerin aile bütünlüğünü korumak üzere Özel Barınma Hizmeti VerenKurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4.maddesinin üçüncü fıkrasında değişiklik yapılması için Meclis’e yasadeğişikliği teklifinde bulunduklarını belirtti. Aycan “Bu teklifle aileöğretmenlerimizin aile bütünlüğü sorunu tamamen çözülecektir. Bütün partilerinaile bütünlüğü meselesine aynı gözle bakacağını umuyor ve bu teklifin bir anönce Meclis’ten geçmesini bekliyorum.” dedi.

Mevcut YasaMaddesi:

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeliöğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yerdeğiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmenetabidir. Sözleşmeli öğretmenler, adayöğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeliöğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlartalepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmenkadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlarhakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.”

MilletvekiliAycan tarafından önerilen Yasa Maddesi:

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeliöğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği iki yıllık çalışma süresinitamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır.Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar,bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15