SPOR'UNU YAP, SAĞLIĞINI ZİHİNDE TUT!

Kahramanmaraş ASKF Başkan Vekili Ali Kazancı, 14 Kasım Diyabet günü nedeni ile genç nesillere seslenerek Spor’unu yap, sağlığını zihinde tut mesajını verdi.

SPOR'UNU YAP, SAĞLIĞINI ZİHİNDE TUT!

“Spor Yapalım Sağlıklı Kalalım” sloganı ile sağlığınönemine dikkat çeken Kahramanmaraş ASKF Başkan Vekili TFF İl Temsilcisi AliKazancı, “Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı olmak insanın kendi elinde. Günümüzünen önemli hastalıklarından birisi olan Obezite konusunda hekimlerimizin uyarısıyürümek ve spor yapmak. Vatandaşlarımızı fırsat buldukça yürüyüş yapmaya vespor yapmaya davet ediyorum” dedi.

“Haydi Kahramanşehir Hareket’e geç”, “Adım At Sağlığınayatırım yap”, “Hareket Et zihinde kal”, “Dengeli Beslen Hareket et  obezite yi yok et”, “Düzenli Beslen Sağlıkbulursun”, “Spor yap hayatın kurtulsun” gibi bir çok proje ile sporun öneminedikkat çekildiğini ifade eden Kahramanmaraş ASKF Başkan Vekili Ali Kazancı, “DünyaSağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fizikselaktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalaradikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın heralanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteyekatılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmekamacı ile Diyabetle mücadele günü, bu nedenle ASKF olarak gençlerin ve sağlıklıyaşam için Spor yapmaya teşvik etme Hareketli bir yaşamı oluşturmak içinçalışıyoruz.

Sporun, sağlıklı yaşam için ne kadar önemli olduğunu;bunu yaşam tarzı haline getirmemiz gerektiğine dikkat çekmek için çalışıyoruz.Günlük yaşantımızda Yürüyüş yapmak, Bir durak öncesinden inerek, asansörebinmeyerek, arabayla değil de yürüyerek giderek obezitenin, kalphastalıklarının ve diğer birçok hastalığın önüne geçebiliriz. Haftanın 5 günüen az 30'ar dakikalık fiziksel aktivite ile çeşitli hastalıklara yakalanmariskinin ortadan kalkacağını düşünüyoruz.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisiolan fiziksel aktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme nedenolan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Dünyagenelindeki ölümlerin yüzde 6.’sı meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’ununana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemlifaktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fizikselaktivite, kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü içinanahtar role sahiptir. Haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fizikselaktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler  hastalıklar, diyabet gibi önemli hastalıklarıaşma adına Doktorlar sporu öneriyor.

Dünya sağlık örgütü tarafından bulaşıcı olmayanhastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplumbilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktiviteninyararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde okul, (okul, ev,işyeri) toplum genelinde fiziksel fiziksel aktiviteyi katılımı arttırmak,sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 14 Kasım Diyabetgünü olarak kutlandı. Bizlerde ASKF olarak bu güne özel aktiviteler yapmayaçalıştık. Toplumumuzu harekete davet ediyor. Bireylerin fiziksel ve ruhsalsağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisinin hareket olduğu,hareketsiz yaşamın modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumunda.Yeniçağın hastalığı olarak görülen obeziteye karşı durabilmek adına fiziksel aktiviteninönemlidir. Bu yüzden bugün diğer günlerimize örnek olsun ve her günümüzgeleceğe yatırım amaçlı attığımız adımlarla dolsun düşüncesi ile halkın,gençlerin spor yapmalarını istiyoruz. Şuanda çocuklarımız, bilgisayarların vetelefonların başından alınamıyor. Biz, çocuklarımızın daha sağlıklı olması içinbir farkındalık çalışması başlattık. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hareketetmesi gerekiyor. Bunu bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz” dedi. (HABER VE FOTOĞRAFLAR: İLKER YİYEN)

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15