SULANMAYAN BİR KARIŞ TOPRAK KALMAYACAK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehri tarımsal açıdan kalkındırmak amacıyla çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. Kahramanmaraş’ın her yerinde suyun toprakla buluşmasını sağlamak için Kılılı Mahallesi’nde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Sulama Borusu Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

SULANMAYAN BİR KARIŞ TOPRAK KALMAYACAK

Gerçekleştirilen törene Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyeBaşkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi TarımsalHizmetler Daire Başkanı Mehmet Pişkin, Çağlayancerit Ziraat Odası Başkanı ÖmerÇedene, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.


“32 BİN METRE SULAMAKANALI YAPTIK”

Açılış konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Pişkin, “Buetkinliği yapmamızın amacı biz 2015 yılında kurulduk. Kurulduğumuz günden buyana tarımın alt yapısı ve üretimle ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Fakatbunları fazla duyuramadığımız düşünüyorum. Şuanda da 63 mahallemize dağıtacağımız89 bin 500 metreborunun bedeli 3,5 milyar liradır. Sayın başkanımız tarıma destek amacıylayıllık en az 6 milyon ödenek vermektedir. Ve biz bunları tarımsal üretim vetarımsal alt yapı amacıyla sizlerin faydalanmasını sağlıyoruz. Öncelikle tarımsalüretim amacıyla toplam 769 bin adet fidan dağıtımı yapacağız. Ve bunundikildiği alan toplam 35 bin dönümü bulmaktadır. Bu milli ekonomimize çok büyükkatkı sunmaktadır. Alt yapı olarak şuana kadar 32 bin metre sulama kanalıyaptık. Ve toplam 24 bin dönüm alanımız suya kavuştu. Bu projeyi devlet vevatandaş işbirliği içerisinde yürütmekteyiz. Toplum yararına yüzde 100 hibeliyaptığımız bir uygulamadır. Ve toplam 67 bin dönüm alan sulama imkânınakavuşmuştur. Su hayattır ve susuz hiçbir şey olmaz. Ve bu düşüncelerleKahramanmaraş kırmızıbiberine destek vermeye başladık.  Çok güzel sonuçlar elde ettik. Bizim biberüreticimize 4 katı bir artı katkımız oldu. Büyükşehir Belediyemiz şehrimizin heryerine hizmet götürmektedir” açıklamalarında bulundu.


“3 BİN TON OLAN CEVİZÜRETİMİMİZ 4 BİN TONA ÇIKMIŞTIR”

Teşekkür konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan ÇağlayanceritZiraat Odası Başkanı Ömer Çedene, şu şekilde konuştu: “Çağlayancerit’teBüyükşehir olmadan önce 2 bin metre olan kapalı sistem şuan büyükşehir belediyemizsayesinde 15 bin metreye çıkmıştır.  15bin dönüm olan ceviz bahçemiz 20 bin dönüme çıkmıştır. 3 bin ton olan cevizüretimimiz 4 bin tona çıkmıştır. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımızasonsuz teşekkür ediyorum.”


“SULANMAYAN BİR KARIŞTOPRAK KALMAYANA KADAR ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Tarımın bir kültür olduğunu dile getiren KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Tarımsal üretim bizim içinhayati bir noktadır. Ülkemiz tarımsal üretimde tam olarak istediğimiz noktada değildir.Son 15 yıldan bu yana hükümetimiz çok önemli çalışmalara imza attı. Sulanmayanbir karış toprak kalmayana kadar çalışmalarımız devam edecek. Türkiye’nin hertarafına dev barajlar yapıldı. Ve sulama kanalları yapıldı. Bizde BüyükşehirBelediyesi olarak hükümetimizin yanında olarak bu çalışmaları hızlandırdık. Kahramanmaraş’ıkalkındırma gayreti içerisindeyiz. Zeytin dünyanın en kutsal bitkilerinden birtanesidir. Zeytincilik alanında yoğun destekler vermekteyiz. Kahramanmaraş’tabu yıl ki dağıtacağımız fidelerle beraber 5 bin civarında zeytin fidesinitoprakla buluşturuyoruz. Bu onbinlerce dönüm arazi demektir. Mili ekonomiye,şehir ekonomisine, aile ekonomisine çok büyük katkıları olmaktadır. Zeytinüretiminde Kahramanmaraş’ı birinci hale getireceğiz” açıklamalarında bulundu.


“HER ALANDAÇALIŞMALARIMIZ HIZLA DEVAM ETMEKTEDİR”

Diğer bir hedeflerinin ceviz olduğunu vurgulayan Erkoç, “Cevizdeçok stratejik bir bitki türüdür. Cevizin bir kısmını ithal etmekteyiz.Kahramanmaraş’taki yapacağımız çalışmalarla ceviz ihraç eden bir ülke halinegelmeyi istiyoruz. Özellikle Çağlayancerit ve Bertiz bölgesi bu konuda çokönemlidir. 


Ceviz üretimiyle ilgiliElbistan da çalışmalarımız vardır. Çağlayancerit’te ceviz işleme tesisleriyapıyoruz. Bu çok büyük bir tesistir. Göksun da elma fidesi dağıttık ve orada Türkiye’nin en modern elmadepolarından birini yaptık.  Yanitarımsal alanda Kahramanmaraş’ın daha çok üreten bir şehir olması için hertürlü ödeşmeği ve gayreti vermekteyiz. Kahramanmaraş üzüm üretiminde Türkiye’deilk sıralarda yer almaktadır. Kahramanmaraş bitkisel üretim konusunda çokönemli noktalara gelecektir. Bu işin kültüründen gelmeyen insanlar bu işiyapamaz. Bilgi birikimi olmazsa bir bitki türüyle alakalı çalışmalar yapamayız.İnsanlar bitkilere evladı gibi bakmaktadırlar. Kırmızıbiberde de fidedağıtımıyla verimi önemli derecede arttırdık. Bu projeleri önemli derecedearttık. Her alanda çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Badem üretimiyleilgili kuzey bölgesinde çalışmalar sürmektedir. Her yönüyle Kahramanmaraş’ı eniyi noktaya getireceğiz. Kırsal bölgelerimizi kalkındırdık. İnsanların ulaşımsağlamasını kolay bir hale getirdik. Bu borular birçok kurak toprağı su ilebuluşturacak” şeklinde konuşarak sözlerine son verdi.

HABER-FOTO: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15