Süleyman Soylu ile ilgili gündemi sallayacak iddia!

Yerel seçimlere az bir süre kala adaylar da art arda açıklandı ama AK Parti'nin büyükşehir adayları henüz netlik kazanmadı. Son duyumlarını aktaran Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Binali Yıldırım'ın İBB Başkanlığı'na adaylığını koymayacağını iddia etti. Zeyrek'in yazısına göre; Yıldırım'ın teklifi reddetmesi halinde AK Parti'de düşünülecek ilk isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

Süleyman Soylu ile ilgili gündemi sallayacak iddia!

Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. İddialar peş peşegeliyor... Adı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na adaylık içingeçen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım'ın bunu kabuletmek istemediğini ileri sürüldü.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü yazısında; Yıldırım'ınteklifi reddetmesi halinde AKP'de düşünülecek ilk isimlerden birinin, İçişleriBakanı Süleyman Soylu olduğunu söyledi.

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİRYOKTU

Zeyrek'in yazısı şöyle;

AKP'nin 40 ildeki belediye başkan adaylarını açıkladığıtöreni izledim. Gerçekten, bir propaganda ve iletişim başarısıydı.

Bütün TV kanalları, salona tertibat kurmuş, en önemliyüzlerini oraya getirmiş, toplantıyı canlı yayınlayıp, canlı yorumlatıyordu.

Konuşulanları dinledikçe, törenin “adayların” değil,“belediye başkanlarının” açıklandığı toplantıyı izlediğim hissine kapıldım.

Meslektaşlarımın yorumlarına bakılırsa, seçimleri boşunayapıyoruz. Oysa durum o kadar da göründüğü gibi değil.

Parti Sözcüsü Ömer Çelik, geçen hafta çok net bir şekildeAnkara, İstanbul ve İzmir adaylarının da açıklanacağını söylemişti. Bunakarşın, açıklanan adaylar arasında Ankara İstanbul ve İzmir yoktu.

TEREDDÜT YARATAN SORULAR

Açıklamanın yarına bırakıldığı söyleniyordu. Ankara'daMehmet Özhaseki, İzmir'de Nihat Zeybekci isminde bir sorun olmadığına göre, bugecikme İstanbul adayından kaynaklanıyor olabilir miydi?

Kaynaklarım, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbuladaylığı için gönüllü olmadığını, hatta kabul etmek istemediğini söylüyor. Bunedenle de kendisinin kararı beklenmeden isminin kesinleşmiş gibiaçıklanmasından rahatsız olmuş.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde konu henüz kararabağlanmamıştı.

“Evet” demeden önce sahadaki duruma bakması, şu sorularayanıt bulması gerekiyordu:
– En büyük rakibi kim olacaktı? Gürsel Tekin mi Muharrem İnce mi yoksa Ekrem İmamoğlumu?
– Ekonomik sorunlar, işsizlik, fiyat artışları ve iktidar yorgunluğu, partininoylarını düşürüyor mu?
– Milliyetçi ve Kürt seçmenlerin eğilimi ne yönde?
– MHP aday çıkarmadı diye bütün MHP'liler kendisine mi oy verecekti yoksa MHPile ittifak tavanda mı kalacak?
– CHP, Gürsel Tekin gibi bir ismi aday gösterirse hem HDP'nin tabanındakiKürtlerin, hem AK Parti'ye oy veren muhafazakar Kürtlerin oyunu alır mı?
– MHP tabanından oy alamadığı gibi Kürtlerin oyunu da kaybederse İstanbul'ukazanma şansı olur mu?

SOYLU'YA KALABILIR MI?

Yarına kadar Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yenigörüşmeleri olabilir. Erdoğan'ın Yıldırım'ı ikna etme ihtimalini yüksekgörüyorum. Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa “beni affedin” derse, AK Partiçok kısa süre içinde yeni bir İstanbul adayı bulmak zorunda kalabilir.
“Kim olur” diye sordum kaynağıma.
“Sayın Soylu var” karşılığını verdi.
Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı'nı bırakmak istemiyor. Haklılık payı da var.Başarılı bir çizgisi var. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan isterse itiraz etmez.
Kaynağıma göre, MHP tabanında Yıldırım'a oy vermek istemeyecek bir kesimSoylu'ya gönül rahatlığıyla oy verebilir ve bu durum Soylu'yu avantajlı halegetirebilir.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15