TARİHİ AYDINLATIYOR

Türkiye’de son yıllarda yapılan en önemli tarihi keşiflerden biri olan toprağın derinliklerine gömülen kayıp kent ‘Germanicia’ kentin geçmişteki sosyal ve kültürel yapısını aydınlatıyor.

TARİHİ AYDINLATIYOR

Kaçak define kazılarında ortaya çıkan ve Romalı aristokratlaraait olduğu tahmin edilen Germenicia Antik Kenti Yamaç Villaları’nın tabanmozaikleri, son yıllarda Kahramanmaraş’ı ulusal anlamda tanıtan en önemlietkenler arasında yer alıyor.

İlk Çağlardan günümüze kadar sürekli farklı medeniyetlere evsahipliği yapan Anadolu, özellikle son yıllarda yapılan kazılarla ortayaçıkarılan Kahramanmaraş- Germanicia antik kentinde ortaya çıkarılan mozaiklerledünya mozaikleri arasında önemli bir yere sahip oldu.

ROMA DÖNEMİNDEANADOLU’DA MOZAİK SANATININ ALTIN ÇAĞI YAŞANDI

Bugüne kadar Anadolu’nun diğer bölgelerinde de ortayaçıkarılan ve müzelerce tespiti yapılıp kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılmayıbekleyen mozaikler göz önüne alındığında özellikle Roma Döneminde Anadolu’damozaik sanatının altın çağını yaşadığını söylemek mümkündür. Zenginliğin, gücünve ihtişamın bir göstergesi olarak döneminde villaların tabanlarını süsleyenmozaikler, bugün yok olmuş bir uygarlığın, bir kentin, Germanicia antikkentinin günümüze taşınmasını sağladı. Germanicia antik kentinin, KahramanmaraşMüzesi başkanlığında yapılan kazılarla ve çalışmalarla kent merkezinindoğusunda yer alan ve halkın Karamaraş dediği bölgede yer alan Dulkadiroğlu,Bağlarbaşı ve Namık Kemal mahallelerini kapsayan 146 hektarlık bir alanıkapsadığı tespit edildi.

KAHRAMANMARAŞARKEOLOJİK AÇIDAN ZENGİN BİR KENT

 Kahramanmaraş,verimli ovalarında 250 höyük ve arkeolojik yerleşim yeri barındıran arkeolojikaçıdan oldukça önemli ve zengin bir kent.  Şehir, Kuzey Suriye, Mezopotamya ve İçAnadolu’yu birbirine bağlayan ticaret yollarının kavşak noktasındabulunmasından dolayı günümüze kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmışolmasına rağmen, Antik Çağlarda “Markasi”, “Marasion”, “Germanicia” ve “Maraj”adlarıyla anılan antik kentle ilgili Maraş Kalesi dışında günümüzde ayaktahiçbir kalıntı bulunmamaktadır. Kahramanmaraş, bugünkü yerinde Asurlulartarafından Markasi adıyla bir koloni kent olarak kuruldu. Geç Hitit Dönemindebölgede Gurgum Krallığı kurularak şehir aynı zamanda bu krallığa başkentlikyaptı. Gurgum Krallığı’nın Asurlular tarafından ortadan kaldırılmasından sonrabölge sırasıyla Assur, Med, Makedon, Seleukos ve Kommagene krallıklarınınegemenliği altına girdi.

ROMA DÖNEMİNE IŞIKTUTUYOR

Roma Döneminde MS 1. yüzyılda Kommagene Krallığı’nın Roma egemenliğialtına girmesiyle, krallığı oluşturan 4 önemli şehirden biri olan Germanicia daRoma hakimiyetine girdi.  O dönemde Romaİmparatoru Gaius Julius Caesar Germanicus (Caligula) Kommagene tahtına IV.Antiokhos’un geçmesini sağlayınca, Antiokhos da şehrin adını imparatoraizafeten “Germanicia” olarak değiştirdi. MS 2. yüzyılda Roma İmparatorutarafından büyük kentlere verilen sikke basma hakkı o dönemde ihtişamlı veönemli bir kent olan Germanicia şehrine de tanındı.  Antik haritalarda ve yayınlarda Germanicia,Maraş ili sınırları içerisinde gösterilse de antik kente ait şehirde ayaktahiçbir kalıntı olmaması nedeniyle 2007 yılının Ağustos ayında kaçak bir kazısonucunda bir parçası bulununcaya kadar tam yeri tespit edilememişti. 2007yılında müzeye yapılan bir ihbarda Dulkadiroğlu Mahallesi’nde gecekondularınyoğun olduğu bir bölgede kaçak kazı yapıldığı ve mozaik bulunduğu vemozaiklerin kesilerek satılacağı bildirilmişse de ilk etapta şahsın söylediğimahallede mozaik bulunması imkansız göründü . Çünkü “yıllardır yerleşim yeriolarak kullanılan bu mahallelerde evler yapılırken mozaikler fark edilirdi,tescil edilirdi” gibi düşüncelerle söz konusu eve gidildiğinde, iki katlı birevin alt katında bulunan odanın zemininin ev sahibi ve kiracı ortaklığıyla gizlicekazıldığı ve zeminin 60 cm. altında bir Roma villasına ait taban mozaiğibulunduğu görüldü.

HABER: MERT POLAT

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15