Tarihi kapalı çarşı yarım asırdır canlılığını koruyor

Okay: “Kapalı çarşı kentin en önemli ticaret merkezi konumunda”

  Tarihi kapalı çarşı yarım asırdır canlılığını koruyor

Kahramanmaraş’ta yer alan tarihi kapalı çarşı, yaklaşıkyarım asırdır canlılığını koruyarak ayakta durmaya devam ediyor.  

  Türkiye’nin en büyükve en eski kapalı çarşıları arasında bulunan tarihi kapalı çarşı, yaklaşık 500yıldır misafirlerini ağırlıyor. Dulkadiroğlu Beyi Alaüddevle tarafındanyaptırıldığı belirtilen çarşı, 1500’lü yıllardan günümüze kadar canlılığınıkorumaya devam ediyor.

  Çarşı, şehrin eskiMaraş’ı olarak bilinse de ticaret anlamında merkezi konumunda yer alıyor.

  Geleneksel elsanatlarının yoğun şekilde yapıldığı merkezlerden biri olan tarihi çarşı,geçmişin renklerini bünyesinde barındırıyor. Çarşıda, Saraçhane, Bakırcılar,Semerciler, Mazmanlar, Kazzazlar, Demirciler çarşıları yer alıyor.


  Dulkadiroğluilçesinde yer alan tarihi kapalı çarşı havzasındaki restorasyon çalışmalarınınve bölge turizminin önemine dikkati çeken Dulkadiroğlu Belediye Başkanı NecatiOkay, “Kahramanmaraş’taki çarşı, İstanbul’daki Kapalı Çarşı’dan sonra halenticaret standartlarını koruyan ve şehrimizin en önemli ticaret merkezi olmaözelliğini devam ettiren, Anadolu’daki ender kapalı çarşılarımızdan biridir. Buda, bizim bu bölgedeki yaptığımız restorayonlarımız vatandaşlarımız nezdindekarşılık bulması, Kahramanmaraş turizmine katkı sağlaması, hem de Maraş’ımızınticaret standartına da katkı sunmasından dolayı bu konuyu önemli görüyoruz.Bunlardan amacımız bizim bu bölgeleri hareketlendirmek. Tarihi eserlerimizi günyüzüne çıkartarak ve tanıtmaktır” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15