Tarihi Köprünün İçler Acısı Hali

Kahramanmaraş'ta 15.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi Ceyhan Köprüsünün (Taş Köprü) içler acısı hali görenleri üzüyor.

Tarihi Köprünün İçler Acısı Hali

ÇEVRE DÜZENLEMESİ YETERSİZ

15. yüzyılda Dulkadir beyliği döneminde inşa edildiği düşünülen köprü günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçse de orijinalliğini koruyor. 158 metre uzunluğunda bulunan ve tarihi açıdan Türkiye'de ki sayılı köprüler arasında yer alan Ceyhan Köprüsü, turizm açısından da çok önemli bir yere sahip ancak son zamanlarda köprünün içler acısı hali görenleri hayrete düşürüyor. Şehre gelen turistlerin gezip görebileceği adresler arasında bulunan tarihi köprünün çevre düzenlemesinin yetersiz olması, piknik yapan vatandaşların çöplerinin civarda kirlilik oluşturması ve bunların da temizlenmemesi, köprüye yeterli değerin verilmediğini ortaya koyuyor.

AKŞAMLARI TERCİH EDİLMİYOR

Çevre düzenlemesi yetersiz olan köprü ve civarının ışıklandırmasının bulunmaması, bu alanın akşamları aileler tarafından tercih edilmemesine yol açıyor. Özellikle akşam saatlerinde köprünün yanındaki ormanlık alan ve Kılavuzlu Barajı kenarındaki ağaçlık alanda, karanlıktan da istifade ederek alkol alan kişilerin bulunması aileleri tedirgin ediyor. Bu yüzden bölge akşamları piknik ve gezi için tercih edilmezken, gündüzleri ise akşamdan kalan alkol şişeleri vb. çöp kirliliği durumun vahametini ortaya koyuyor. Zaman zaman çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan köprünün içler acısı halini görenler yetkililerden burasıyla ilgili çalışma yapmasını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15