TARİHİ MEKANDA KUMDA KAHVE!

Kahramanmaraş'ın en büyük hanı olarak bilinen Hışırhan'ı yaklaşık 2 yıl önce yapılan restorasyonun ardından büyük ilgi görürken, Kadın girişimci Meltem Yürürdurmaz, kumda kahve sunumuyla tarihi konağa canlılık kazandırıyor.

TARİHİ MEKANDA KUMDA KAHVE!

Kahramanmaraş'ın Hışırhan'ın da yaptığı kumda kahve sunumu herkesin ilgisini çekiyor. Tarihi mekânda Osmanlı’dan kalma şerbetlerin yanında yöresel ev yemekleriyle de hizmet veren Yürürdurmaz, ailelere özel odalarıyla müşterilerini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Hışırhan’ın 500 yıllık tarihi bir konak olduğunu belirten Meltem Yürürdurmaz Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, “Hışırhan Cafe’nin işletmeciliğini yapıyorum. Burası Dulkadiroğlu Beyliği döneminden kalmış 500 yıllık bir yapı. Maraş’ın en büyük hanı diye biliniyor. Yaklaşık 2 yıldır Hışırhan Cafe faaliyet gösteriyor. Burada çay, kumda kahve, yiyecek çeşitlerimiz var. Bazlama, Gözleme, Mantı var. Kendimize özel içeceklerimiz; reyhan şerbetimiz, hurma şerbetimiz var. Nar çiçeği şerbetimiz var. Cilveli kahve karanfilli kahve, çörek otlu kahve var.'' dedi. 

Birbiriden farklı kahveleri kumda pişirerek sunumunu yapan Meltem Yürürdurmaz, Cilveli kahvenin hikayesinden bahsetti. Osmanlı döneminde şehzadelerin içtiği bir kahve olduğunu belirten Yürürdurmaz, ''Bu kahve aynı zamanda kız istemeye gidince, kızın gönlü varsa bu kahveyi yaparmış. Gönlü yoksa farklı kahve yaparmış. Gelen görücülere ve babasına işaret edebilirmiş bu şekilde'' dedi.

Kapalı Çarşı içerisindeki Taşhan karşısında yer alan mekanın kumda kahvesiyle sevildiğini ifade eden Yürürdurmaz, “İşletmemizin kumda kahvesi çok meşhur. Kumun içerisinde kahve makinemiz var. Kahvemiz, ağır ağır dinlenerek pişiyor. Kumda kahveyi Kahramanmaraş’ta sadece bizim işletmemizde bulabilirsiniz. Kumdan kahvenin yanında Osmanlı’dan kalma şerbet çeşitlerini burada müşterilerimize sunuyoruz. Açık ve kapalı alanımız mevcut. İşletmemiz, aynı anda 150 kişiye kadar hizmet verebilecek kapasitede! Hışırhan Cafe, konumu itibariyle merkezi bir yerde. İşletmemiz, Kapalı Çarşı içerisindeki Taşhan karşısında yer alıyor. Bütün Kahramanmaraşlı vatandaşlarımızı bu tarihi dokuyu görmeye ve sunduğumuz lezzetleri tatmaya davet ediyorum.” 

Hışırhan cafenin içerisinde yer alan kuyu ise vatandaşlarına ayrıca dikkatini çekiyor. Altından tünel ile kaleye bağlanan tünel ise kaleye gidiyor. Kahramanmaraş'ın en büyük hanı Hışırhan'ında şu an sadece 3 odası kullanılıyor. Belli bir bölümü toprak altında iken restorize edilen bölüm ise tarihi yansıtıyor.  

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15