Tarım danışmanları ziraat odaları, Üretici birlikleri ve kooperatiflerde

Tarım danışmanları ziraat odaları,  Üretici birlikleri ve kooperatiflerde

İstihdam edilmelidir

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, Bilinçsiz tarım verimi düşürdüğünü ifade ederek “Tarım Danışmanları Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri ve Kooperatiflerde İstihdam edilmelidir” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, Kahramanmaraş 282 bin hektar tarım alanına sahip ülkemizin önemli tarım şehirlerinden birisidir. Elbistan Ovası, Kahramanmaraş Ovası, Türkoğlu Ovası ve Narlı Ovaları bulunmaktadır. Elbistan Ovası 150 bin ha alanı ile Türkiye’nin 4. Büyük ovasıdır. Bu alanlar bilinçsiz kullanılırsa Toprak zarar görür, Toprak Zarar görürse insanda zarar görür” dedi.

Tanzim Satışları Üreticiyi Etklileyecektir

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, “Tanzim Satışları ülke gündeminde bu tür bir uygulama çiftçiyi etkileyecektir. Sn. Tarım Bakanının daha ucuz yerlerden satın alın veya yazlık sebzeleri kışın tüketmeyin önerisi maalesef gerçekçi olmadığı gibi uygulanabilirliği de yoktur. Zaten sadece yaz sebzeleri değil, Ispanak, pırasa vb. kış sebzelerinin de fiyatı oldukça yüksektir. Devlet ticaret yapmaz, üretim yapmaz diyerek şeker fabrikaları satılırken, domates biber patlıcan devletleştirilmektedir. Tanzim satışlarda satılan bazı ürünler ithal edilmektedir, bu da üreticimizi olumsuz etkileyecektir” dedi.

Dumlupınar; “ülkemizin önemli tarım şehirlerinden birisidir”

Eski usullerle yapılan bilinçsiz tarım ve rastgele gübre kullanımının toprağın verimini düşürdüğünü söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya DumlupınarGünümüz tarımında bilim ve teknolojinin vazgeçilmez bir noktaya ulaştığına dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta Tarım Potansiyeli ve ölçekleri hakkında bilgiler veren Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, Kahramanmaraş 282 bin hektar tarım alanına sahip ülkemizin önemli tarım şehirlerinden birisidir. Elbistan Ovası, Kahramanmaraş Ovası, Türkoğlu Ovası ve Narlı Ovaları bulunmaktadır. Elbistan Ovası 150 bin ha alanı ile Türkiye’nin 4. Büyük ovasıdır. Ceyhan, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden doğan, İskenderun Körfezine dökülen 509 km uzunluğunda bir nehirdir. Tarımsal sulama açısından oldukça önemlidir ve üzerinde birçok hidroelektrik santrali bulunmakla beraber Elbistan Ovası ve Çukurova’nın bereketli topraklarının sulanmasında çok önemli bir rolü vardır” ifadelerini kullandı.

“Tarımsal yayım ve danışmanlık çok önemli”

Yaşamın her alanında gerçekleştirilen teknolojik gelişmeler tarım sektöründe de yoğun olarak gerçekleşmektedir diyen Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, “Tarımsal yayım ve danışmanlık, kısaca Tarım Danışmanlarının istihdam probleminin çok acil bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. Hâlihazırda 10 binden fazla Tarım Danışmanı mevcuttur ve çok azı istihdam edilebilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı 27 Nisan 2019’da Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavı açmıştır ve başvurular 20 Mart 2019’a kadar uzatılmıştır. Bu sınavı kazanan meslektaşlarımızla birlikte Tarım Danışmanı sayısı da doğal olarak artacaktır. Bakanlığımız yeni istihdam alanları ile buna çözüm bulmalıdır. Bizim bu konuda ki önerimiz; İlçe Tarım Orman Müdürlüklerinin iş yüklerini de azaltacak şekilde, Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri ve Kooperatifler yapısal olarak güçlendirilmeli, buralarda Tarım Danışmanları istihdam edilmeli ve çiftçilerimizin birçok işleri buralarda, yerinde yürütülmelidir. Böylece çiftçilerimiz evrak işleri için köylerden ilçe merkezlerine sürekli gidip gelmekten de kurtulacaklardır” dedi.

“Zirai bayilik sınavı belirsizliğini koruyor”

Ziraat mühendislerinin her yıl heyecanla beklediği Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı’na yönelik henüz resmi bir takvim yayınlanmazken, adaylar konunun bir an önce netleştirilmesini bekliyor diyenZiraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, “Bitki Koruma Ürünleri toptan ve perakende satılması bir yönetmelikle düzenlenmiş ve sınavı geçen meslektaşlarımız bu hakka sahip olabilmektedir. Bu sınav 2018 yılında maalesef yapılmamıştır. Bu sınavın en kısa sürede yapılmasına dair talebimizi buradan sizin kanalınızla da yinelemek istiyorum” dedi.

“Şehrimizi cemaat hayatından cemiyet hayatına geçirmeliyiz”

Şehrimizde Ziraat Fakültesi, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz, Tarım Kredi Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri, İlçe ve Büyükşehir Belediyelerimiz bünyesinde kurulan daire başkanlıkları olmak üzere tarımsal açıdan önemli devlet kurumları ve iştirakları ile özel sektör olarak birçok tarımsal kuruluş bulunmaktadır diyen Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, “Bu kurum ve kuruluşlarda birçok Ziraat Mühendisi çalışmaktadır. Ziraat Fakültesi öğrencilerimizi ve emeklilerimizi de göz önünde bulundurduğumuzda Ziraat Mühendisleri olarak sosyal bir alana ihtiyacımız vardır.Tarımın konuşulduğu, usta-çırak ilişkilerinin geliştiği bilgi, birikim ve tecrübelerin kurum içi ve kurumlar arasında paylaşılabildiği, yer yer belli konularda şehrimizin yöneticilerinin bilgi talep ettiği konularda konunun uzmanlarının davet edileceği, yuvarlak masa toplantıları veya daha geniş toplantıların organize edilebileceği bir mekân ihtiyacımız bulunmaktadır. Burasının aynı zamanda lokâl olarak hizmet vermesi ve rutin olarak da, çiftçilerimize yönelik olarak, Büyükşehir Belediyemizin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile ortaklaşa, aşılama, budama, mantar yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği, iyi tarım uygulamaları, organik tarım, tarımsal erken uyarı sistemleri ve daha birçok alanda kurslar ve sertifika programları da yürütülebilecektir” dedi.

“Tanzim satış yerleri çiftçiye zarar verir”

Domates Biber Patlıcan tartışmaları ülke gündemine oturmuş durumda, ama maalesef konu ile ilgisi olmayan uzmanlar TV’lerde bu konuda da sözü hiç kimseye bırakmıyorlar diyen Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar,Türkiye Cumhuriyeti bir tarım ülkesidir. Bunu birçok insan gibi biz de sürekli gündeme getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Tarımsal üretim Türkiye’nin Dünyadaki bütün devletlere karşı en büyük ekonomik gücüdür. Sn. Tarım Bakanının daha ucuz yerlerden satın alın veya yazlık sebzeleri kışın tüketmeyin önerisi maalesef gerçekçi olmadığı gibi uygulanabilirliği de yoktur. Zaten sadece yaz sebzeleri değil, Ispanak, pırasa vb. kış sebzelerinin de fiyatı oldukça yüksektir. Devlet ticaret yapmaz, üretim yapmaz diyerek şeker fabrikaları satılırken, domates biber patlıcan devletleştirilmektedir. Tanzim satışlarda satılan bazı ürünler ithal edilmektedir, bu da üreticimizi olumsuz etkileyecektir. Nitekim ithal ettiğimiz ülkelerdeki çiftçilerin ürettikleri Pazar ve değer bulmuş olmaktadır. Çözüm üreticiye ve üretime verilecek destektir. Ancak daha çok üretirsek daha ucuza üretebiliriz. Öncelikle çiftimizin para kazanmasını sağlamalıyız ki üretmeye devam etsin, tarım alanlarımız boş kalmasın” ifadelerini kullandı. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15