Tarım ve Orman Bakanı: 'Kurbanlık hayvan büyükbaş 1,2, küçükbaş 3,8 milyon'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kurbana hazır büyük baş hayvan sayısı 1,2 milyondur. 3,8 milyon da küçükbaş mevcudumuz var. Bunlar ise geçen yıl kesilenden yüzde 50 fazla" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı: 'Kurbanlık hayvan büyükbaş 1,2, küçükbaş 3,8 milyon'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkkale’detrafik kazasında hayatını kaybeden Meteoroloji Müdürlüğünde görevli teknikerAllahverdi Çanga’nın (50) cenaze törenin ardından, kazada ağır yaralanan Aliİçöz’e Tıp Fakültesi Hastanesinde geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

 

Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklama yapan BakanPakdemirli, "Kurbana hazır büyük baş hayvan sayısı 1,2 milyondur. 3,8milyon da küçükbaş mevcudumuz var. Bunlar ise geçen yıl kesilenden yüzde 50fazla, yani geçen yıl büyük baş olarak 800 bin kesilmiş küçükbaş olarak da 2,7milyon hayvan kesildi” diye konuştu.

 

"DİŞİ HAYVAN ASLA SATILMAYACAK”

Dişi hayvanın kesinlikle satılamayacağını belirtenPakdemirli şöyle devam etti:

"Kurban satışı yerleriyle alakalı biliyorsunuz canlıhayvan borsasında geçici kurban satış yerlerinde ve kurban pazarlarındagerçekleşiyor. Bu konuyla ilgili her türlü tedbir alınmış durumda. Herkesmüsterih olsun. Bu kurban satış yerlerinde küpesiz, pasaportsuz, nakil belgesiolmayan, herhangi bir hayvanın satılma imkânı olmayacak. Dişi hayvanların aslasatışına müsaade edilmeyecek. Kurban satışı yerlerinde de bulaşıcı hastalığıolan salgın hastalığa bulaşmış olan menşei belli olmayan hiçbir hayvankesinlikle satılmayacak.”

"KURBAN REHBERİ HAZIRLANDI”

Kurbanla ilgili rehber hazırlandığını ifade edenPakdemirli, “Bu rehberi de bakanlığımızın sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayvanalımı, satımı, kesimi ve etlerin saklanması konusunda ve bu konulara davatandaşlarımız her türlü bilgiye buradan ulaşabilirler. Tabii bunun haricindeçok güzel bir aplikasyon uygulamamız var. Bu aplikasyon uygulamasıyla daelinize cep telefonunu alacaksınız cep telefonunda kulağındaki küpeyedeğdiğiniz anda bütün hayvanın seceresini size A’dan Z’ye dökülmüş olacaktır.Bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın her türlü nakil ve kurban satışyerlerinde gerekli bütün tedbirler alınmış vaziyettedir” şeklinde konuştu.

 

"KURBANLIK HAYVAN FAZLASIYLA VAR”

Türkiye’deki hayvan sayısını ve kurbanda satışa hazırolan büyükbaş ile küçükbaş hayvanların sayılarını da belirten Pakdemirli,“Kurbana hazır büyük baş hayvan sayısı 1,2 milyondur. 3,8 milyonda küçükbaşmevcudumuz var. Bunlar ise geçen yıl kesilenden yüzde 50 fazla, yani geçen yılbüyük baş olarak 800 bin kesilmiş küçükbaş olarak da 2,7 milyon hayvan kesildi.Yani mevcudumuz fazlasıyla var bugün itibariyle Türkiye’de 15 milyon büyük başvar 45 milyonda küçükbaşımız var. Herkes müşteri olsun. Her türlü tedbiralınmış durumda STK’lar düzeyinde de hem vakıfların hem de derneklerin söz vermişolduğu her türlü tedarikte et ve süt kurumumuzda bu konuda gerekli çalışmalarıyürütüyor. Bu konudaki çalışmalarımız da sürüyor. Kurban Bayramı’ndavatandaşlarımız kurbanla ilgili dertlerini unutsunlar. Tüm vatandaşlarımızınKurban Bayramı’nı kutluyoruz. Müsterih olsunlar, kurbanla ilgili hiçbirdertleri olmayacak" dedi. İHA

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13