TAŞERON İŞÇİLER NE OLACAK?

Afşin Elbistan A Termik Santrali, Çelikler Holding'e devrediliyor. Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan TBMM'de yazılı soru önergesi vererek Taşeron işçilerin geleceğini sormuştu. Aycan, Önergeye gelen yanıtları paylaştı.

TAŞERON İŞÇİLER NE OLACAK?

34 yılda 120 milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h(kilowatsaat) enerji üretimi gerçekleştirerek Türkiye’nin enerji üretiminebüyük katkı sağlayan Afşin Elbistan A Termik Santrali'nin devri için gerekliimzala EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nde atıldı.

 

Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-ElbistanLinyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin devir protokolü imzalandı. ERG-Verbundfirmasının hisselerinin tamamını satın alan Çelikler Holding ile EÜAŞ GenelMüdürlüğü, attıkları imzalarla Afşin-Elbistan A Termik Santrali ileAfşin-Elbistan Linyitleri'nin 20 yıllığına Çelikler Holding'e devredilmesininönünü açtı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez de onay verirse devir süreci bitecek.

 

34 yıl önce kurulan ve bu süre zarfında ürettiği 120milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h (kilowatsaat) elektrik ile Türkiye’ninenerji ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynayan Afşin-Elbistan A TermikSantrali ile Afşin Elbistan Linyitleri Kömür İşletmesi, Tunçbilek TermikSantrali, Orhaneli Termik Santrali, Seyitömer Termik Santrali gibi enerjitesislerinin de işletmecisi konumunda bulunan Çelikler Holding’in bünyesinegeçti. EÜAŞ Genel Müdürlü Dr. İzzet Alagöz ve Çelikler Holding yetkilileritarafından atılan imzalarla her iki işletme 20 yıllığına Çelikler Holding’edevredildi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş MilletvekiliSefer Aycan, burada çalışan taşeron işçilerin geleceği ve santral ile ilgilisorularını önerge olarak vermişti. Gelen yanıtları sosyal medya hesabındanpaylaşan Aycan, konuya yorum yapmadan paylaştı.

 

Aycan'ın, ''Afşin Elbistan Termik Santralinin geleceği neolacaktır? Kamu işletmeye devam edecek midir yoksa tamamen veya kısmen işletmehakkı veya mülkiyete devredilecekmidir? İşletme devredilir ise çalışanlarındurumu ne olacaktır? Burada hala çalışan taşeron işçilerin durumu ne olacaktır?Bu işçiler kadroya geçecekmidir? Geçecek ise ne zaman geçecektir?'' sorularınaşu yanıtlar geldi;

 

''Afşin Elbistan A Termik Santralinin rehabilitasyonu,yeni üretimi yapımı ve işletmesi için işletme hakkının devri kapsamında''imtiyaz sözleşmesi'' imzalanmış olup, bakanlığımızca devir çalışmalarısürdürülmektedir. Söz konusu imtiyaz sözleşmesi çerçevesinde Afşin-Elbistan ATermik Santrali ve Bu Santrale kömür sağlayan Afşin Elbistan linyitleri işletmemüdürlüklerinde çalışmakta olan 4857 sayılı iş kanuna tabi daimi işçi personelisteğine bağlı olarak şirkete devredilecek veya elektrik üretim anonimşirketinde istihdam edilecektir. 399 Sayılı kanun hükmünde kararname ve 657sayılı yasama tabi personelin devri yapılmayacaktır.''

 

ODA BAŞKANLARINAÇAĞRI

 

Şeker pancarı çiftçisi için Türkiye Büyük MilletMeclisi’ne Araştırma Önergesi veren MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş MilletvekiliProf. Dr. Sefer Aycan, ziraat odaları başkanlarından da Araştırma Önergesi içindestek istedi.

 

Başta Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı olmak üzere,bütün il ve ilçe ziraat oda başkanlarına çağrıda bulunan Aycan “Özellikle şekerfabrikalarının özelleştirilmesinden sonra, şeker pancarı üreticimiz çok mağdur edildi, ürünü elinde kaldı,kar altında çürümeye terk edildi. Mazot, gübre fiyatları ve işçilik maliyetlerikarşısında taban fiyatı, maliyetlerin çok altında kaldı. Biz, bu durumunfarkındayız. İstiyoruz ki, çiftçimiz de, odalarımız da Araştırma ÖnergemizinMeclis’ten geçmesi için gerekli çabayı göstersin. Bu yüzden ziraat odalarımızaSMS, faks ve e posta yoluyla bilgilendirme mesajı gönderiyoruz.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15