Tavukları podyuma hazırlıyor

Bursa'nın İznik ilçesinde hobi olarak süs tavuğu yetiştiren bir kişi, japonez ırkı ile yarışmalara katılıyor.

Tavukları podyuma hazırlıyor

İznik ilçesindeyaşayan Ali Şimşek, arkadaş ortamındaki merakı sebebiyle 6 yıl önce hobi olaraksüs tavuğu bakmaya başladı. Daha sonra yumurtaları kuluçkaya yatıran Şimşek,üreterek tavukları çoğalttı. Evinin bahçesine kümes yapan Şimşek, bir çokırktan süs tavuğuna bakıyor. Stres attığını ifade eden Şimşek, japonez ırkıylagüzellik yarışmalarına katıldığını söyledi.

Arkadaşortamındaki merakı sebebiyle bu işe başladığını ifade eden Şimşek, "İlkbaşta bir takım aldım. Daha sonra üreterek çoğalttım. Japonez ırkına bakıyorum.Hobi olarak üretip, güzellik yarışmalara katılıyorum. Tavukların bakımı kolaydeğil. Bunlara çocuğumuz gibi bakıyoruz. Ayrı ayrı kümesleri var. Yemini,vitamini, kalsiyumunu veriyoruz. Farklı hastalıkları da var. Bakımı birazzor" dedi.

Hobiamaçlı herkesin tavuk bakabileceğini vurgulayan Şimşek, "Stresi alıyor.Kuluçkahanemiz var. Oralardan çıkan civcivleri büyütüyoruz. Daha sonra engüzelini seçip yarışmaya giriyoruz. Sezonluk 100 civarında yumurta veriyor. Bizyumurtaları makinelere koyuyoruz. Makinelerimizde yer yoksa arkadaşlarımızaveriyoruz. Piyasada yumurtaları 10 ile 20 lira arasında değişiyor. Biz hediyeediyoruz. Satış yapmıyoruz" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15