TEK TİP ASKERLİK GELECEK

Milli Savunma Bakanı Akar: "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek" açıklamasında bulundu.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturmamız gerekiyor." dedi.

TEK TİP ASKERLİK GELECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2019 Merkezi Yönetimbütçe görüşmelerine katıldı ve Milli Savunma Bakanlığı hakkında milletvekilisoruşlarına cevap verdi. Temel askerlik eğitiminde değişiklik yapacaklarınıbelirten Bakan Akar, "2-3 aydan beri çalışmalar yapılıyor. Çalışma henüzsonuçlanmadı. Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı dahil yoğun şekildeçalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve sonra ülkemizingündeminden mümkünse bedelli, dövizli askerlik gündemden çıkacak" dedi.

 

“YOL HARİTASI ÇİZİLDİ”

Münbiç ile ilgiliolarak Akar, "Yol haritası çizildi. ABD ile sabırla ilişkimizisürdürüyoruz. Muhatabımız ABD'li dostlara yaptıkları planlarıgerçekleştirmesini kendilerine tavsiye ediyoruz" derken İdlib konusundaise, "İdlib bizim için hayati bir sorun. Orada ölüm kalım varsa, gelenleri'nasıl almayız' diyeceksiniz. Böyle bir sıkıntı olunca mecburen almakzorundayız. Ağır silahlar bu bölgeden çıkarılacak" şeklinde konuştu.

 

“İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA YAPILIYOR”

Tunceli'de donarakşehit olan 2 asker konusunda Bakan Akar, "Askerlerimize Allah'tan rahmetdiliyorum. Böyle bir şeyin olması çok acı bir şey. İdari ve adli soruşturmayapılıyor. Eksiklik varsa bunun düzeltilmesi için hem adli hem idari anlamdagereken yapılacak" diye konuştu.

Özel HarpDairesinin kaldırıldığını ifade eden Akar, "Özel Kuvvetler Komutanlığıvar. Ona da 2013'te ciddi değişiklikler yapıldı tedbirler alındı" diyekonuştu.

İnsansız havaaraçları (İHA) ihraç eder duruma geldiklerini belirten Akar, "2012 yılındahayati öneme haizdi. Silahlı silahsız İHA ihraç eder hale geldik" dedi.

F35 uçaklarınailişkin 900 milyon dolar ödeme yapıldığını söyleyen Akar, "Türkiyeprojenin ortaklarından birisidir. 900 milyon dolar para yatırdık. 116 uçak alacağız.Hiçbir değişiklik söz konusu değil. İkisi alındı, ikisini de Mart ayındaalacağız. 12-13 Kasım'da Mattis rapor verecek, normal gelecek" ifadelerinikullandı.

 

“SUÇSUZ OLDUKLARINA KANAAT GETİRİLENLER GÖREVLERİNE İADEEDİLİYOR”

FETÖ ilemücadeleye devam ettiklerini kaydeden Akar, "Yeni bilgi ve belge çıktığızaman gereği tereddütsüz yapılıyor. OHAL Komisyonu tarafından suçsuzluğu kanaatgetirilenler görevlerine iade ediliyor" ifadelerini kullandı. iha

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15