Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine Son Teknoloji Beyin Cerrahi Mikroskobu Kazandırıldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ Tıp), bölge hastanesi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken sağlık alanındaki güncel gelişmeler ve teknolojiler de hastanemiz sistemine entegre ediliyor. Bu kapsamda hastanemiz bünyesinde kullanılmaya başlanan son teknoloji ürünü yeni beyin cerrahi mikroskobu ve diğer ekipmanlar, düzenlenen basın toplantısıyla Kahramanmaraş’ta görev yapan basın mensuplarına tanıtıldı.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine Son Teknoloji Beyin Cerrahi Mikroskobu Kazandırıldı

KSÜ Tıp Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtımtoplantısına üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör YardımcısıProf. Dr. Kadir Saltalı, KSÜ Tıp Başhekimi Doç. Dr. Ökkeş Bilal, Beyin ve SinirCerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zafer Yüksel, Doç. Dr. İdirisAltun, Dr. Öğretim Üyesi Kutsal Devrim Seçinti ve hastane yöneticileri katıldı.

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesininbölge hastanesi olma yolunda önemli bir aşama kaydettiğini belirten RektörProf. Dr. Niyazi Can, gelişen teknolojilerin üniversitemiz hastanesinekazandırılması noktasında üniversite yönetimi olarak destek ve teşviklerininartarak devam edeceğini söyledi.

Üniversitenin bütün birimlerinde kalite ve verimliliğiesas alarak çalışmalar ortaya koyduklarının altını çizen Rektör Can,  “Eğitimde hizmette kalite en büyükönceliğimizdir. Öğrencilerimizi hayata hazırlarken teori ve pratiği buluşturanyöntemleri kullanıyoruz. Uygulama ağırlıklı eğitimin kariyer yaşamına olumlukatkılar sunacağının bilincindeyiz.” diye konuştu.

Beyin ve Sinir Cerrahi alanında yapılan ameliyatlardabüyük katkılar sunan son teknoloji ürünü beyin cerrahi mikroskobu hakkındabilgiler veren Rektör Can, “Hastanemize kazandırdığımız beyin cerrahimikroskobu sayesinde hasta ve hasta yakınlarımız başka illere gitmek zorundakalmayacaklar. Bugün hastanemiz, beyin ve sinir cerrahisinde her türlü vakayamüdahale edebilecek teknik yeterliliğe sahip. Hasta ve hasta yakınlarımızın kendi şehirlerinde bu imkâna sahipolmaları, hem şehrimiz hem de ülkemiz ekonomisine önemli katkılarsağlayacaktır. Üniversitemiz hastanesinin her bakımdan daha donanımlı olmasıiçin imkânlarımız ölçüsünde çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Unutmayalım kihepimiz bu hastalıklara yakalanabiliriz, bir yakınımız bu hastalıklarlamücadele edebilir. Bu yatırımlar sadece ülkemize şehrimize değil kendimize deyapılan yatırımlar. Bu teknolojiye hepimiz ihtiyaç duyabiliriz.” şeklindekonuştu.

Üniversitemizde yoğun olarak beyin tümörü ameliyatlarınınyapıldığını, üniversitemiz rektörlüğünün katkılarıyla oldukça gelişmişteknolojik ekipmanlara sahip olduklarını ve yılda yaklaşık 1100 beyin ve sinircerrahisi ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten KSÜ Tıp Fakültesi Beyin veSinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Yüksel ise, “Beyincerrahisinde özellikle tümör ameliyatlarında kullanılan teknoloji ne kadar yeniolursa hastalarımıza olan faydamız, elde ettiğimiz sonuçlar o kadar iyi olur.Bölümümüze kazandırılan son cihaz, yüksek teknolojili beyin cerrahisimikroskobu. İçerdiği özel filtre sayesinde ameliyat sırasında hastaya uygulananilaçla tümör yoğun şekilde boyanıyor ve tümörün normal beyin dokusundanayrılması sağlanıyor. Böylelikle hastaya en az zararı vererek en çok miktardatümörü çıkarabiliyoruz. Bu da hastanın yaşam süresini uzatarak nörolojikdefisit dediğimiz kol bacak felçleri, doku kayıpları ve bitkisel hayata girmegibi istenmeyen etkilerin ortaya çıkışını engelliyor.” dedi.

Yine hastanemizde yapılan ameliyatlarda kullanılan sonteknoloji beyin cerrahisi intraoperatif ultrasonografi cihazının da gerçekzamanlı olarak ultrason dalgaları yöntemiyle beyin dokusundan alınan gerçekzamanlı görüntüler vasıtasıyla vakaya anında müdahale imkanının sağlandığınıifade eden Yüksel, KSÜ Tıp olarak beyin cerrahisinde her türlü vakaya müdahaleedebilecek yeterlilikte olduklarını söyledi.

KSÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim DalıÖğretim Üyesi Doç. Dr. İdiris Altun da özellikle beyintümörü ameliyatlarının planlanmasına kolaylıklar sunan nöronavigasyon cihazıhakkında bilgiler verdi. Derin yerleşimli ve sıkıntılı yerlerdeki alınması zortümörlerin derin beyin biyopsisi ile mümkün olduğunu ve bu işlemin çok azmerkezde yapılabildiğini belirten Doç. Dr. Altun, “Bu işlemin yapılmasınaolanak sağlayan cihazımız ise nöronavigasyon cihazı. Bu cihaz yardımıylahastaya 1-1,5 cm kesiden girilerek en derin yerden biyopsi alınıp hastaya tanıkonulmakta ve bu tanıyla birlikte tedavisi düzenlenmektedir. Bu cihaz yardımıylatrigeminal nevralji dediğimiz çok şiddetli dayanılmaz baş ağrılarında hastanınağrılı yerinden ağrıya sebep olan sinire cihazla girilerek işlem yapılmakta, butür hastalarda büyük yararlar sağlanmaktadır.” dedi.

Yüksek teknolojili özel ışık filtreli beyin cerrahimikroskobu, tümör ameliyatları dışında beyin damar hastalıklarınınameliyatlarında da ameliyat sırasında hastaya damardan verilen özel maddesayesinde mikroskobun filtresi ayarlanarak beynin damarlarını gösterebilmekte,beyin damar anjiyografisi yapabilmektedir. Bu sayede henüz ameliyat bitmedenbeynin damarsal ağı görülebilmektedir. KSÜ Sağlık Uygulama ve AraştırmaHastanesi, Türkiye’de bu teknolojiyi kullanan sayılı merkezlerden biridir.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15