TİRŞİK ŞÖLENİ'NDE BÜYÜK COŞKU

Kahramanmaraş Andırınlılar Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Tirşik Şöleni’nin 10’uncusu, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkıları ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Kültür Park’ta düzenlenen programla gerçekleştirildi.

TİRŞİK ŞÖLENİ'NDE BÜYÜK COŞKU

Tirşik Şöleni kapsamında vatandaşlara tereyağlı pilav veAndırın Doktoru olarak bilinen Tirşik ikram edildi. Saygı Duruşu ve İstiklalMarşı’nın okunmasının ardından yapılan Kur’an tilaveti ile başlayan programınaçılış konuşmasını  Kahramanmaraş TarihKültür ve Turizm Platformu, Kahramanmaraş Andırınlılar Dernek Başkanı AhmetKolutek, yaptı.  Kültür ve TurizmBakanlığına ve teknik lojistik destek sağlayan Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesine teşekkür ederek Kolutek, aydınlık yarınlar için birlik veberaberlik vurgusu yaparak “Tek Vatan, Tek Millet, Tek Devlet, Tek Bayrakdedik. Bu ilkeleri baki kılmak için candan, canandan, serden vazgeçeceksin en önemlisibedel ödeyeceksin. Çünkü bedelsiz vatan olmaz. Dün Anadolu’yu ebedi Türk yurdukılmak için bedel ödediysek bugünde bedel ödemeye devam ediyoruz” dedi.

DEBGİCİ: TÜRKİYEİLELEBET VAR OLACAKTIR

Başkan Kolutek’ten sonra kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraşİl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ise selamlama konuşmasının ardından, 10.Geleneksel Tirşik Şöleni’ne katılımlarından dolayı vatandaşlara teşekkür ederekşöyle konuştu: “Bugün buluşmamızın vesilesi Tirşik Şöleni. Büyük birbirlikteliği ve güzide bir topluluğu; birçok görüşten kardeşimizi bugün buradabir araya getirdi. Afrin şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize, Türkşühedamıza selam olsun. Onlara Rabbimden rahmet diliyorum, gazilerimize deşifalar diliyorum. Onların bize emanet ettiği bu refah vatanı onlarınevlatlarına geride bıraktıklarına sahip çıkarak da böyle güzel birliktelikteher zaman anaraktan inşallah bir ömür boyu yaşatacağız. Bu ülke ilelebet varolacaktır inşallah.”


ERKOÇ: ANDIRINLILARKAHRAMANMARAŞ’I EN GÜZEL ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR

Birlik ve beraberlik örneği gösteren Andırınlılara teşekküreden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Andırınlılarınbirlik ve beraberliği, samimiyeti, sıla-ı rahime göstermiş oldukları ilgi vemuhabbet bizleri ziyadesiyle memnun etmekte. Tirşik günü vesilesiyle yine biraraya geldik hamdolsun. Andırın, Kahramanmaraşımızın güzide bir köşesi.Andırınlılar da Türkiye’mizin her yerinde Kahramanmaraş’ımızı en güzel şekildetemsil etmekteler. Ankara’da, Bakanlıklarda şehrimizin bir işi olduğunda kesinbir Andırınlı ile karşılaşmaktayız. Bizi karşılarlar, önümüze düşerler. Bundandolayı da Andırın’a ayrıca bir muhabbet beslemekteyiz. Andırınlılar eğitime çokbüyük önem vermekte tarihten bu yana. Devletimizin çok önemli mevkilerindeAndırınlı hemşerilerimiz görev yapmakta. Biz de bunun için sizlere çokmüteşekkiriz.

Kahramanmaraş’ı en yaşanabilir, en müreffeh bir il halinegetirmek için canla ve başla çalıştıklarını aktaran Erkoç, şöyle devam etti: “Birlikve beraberlik çok önemli. Ahmet Kolutek başkanımız az önce konuştu. TürkMilleti birçok badireler atlatmıştır geçmişte. Tarihten buyana her zamansaldırıya uğramış her zaman hasımları olmuştur. Hamdolsun biz birlik veberaberlik içerisinde olduğumuz her dönemde hiçbir zaman bileğimiz bükülmemiş,her zaman dünyaya adalet ve hakkaniyet getirmişiz. Türkiye ayağa kalktıemperyalist güçler terör örgütleriyle ülkemizin etrafını kuşatmaya çalıştılar.Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, aziz milletimizin kararlıduruşuyla bu oyunların hepsini bozmakta. Birlik ve beraberliğin olduğu yerdebereket olur. Daha güçlü bir Türkiye için, daha güçlü bir cumhuriyet için, dahagüçlü bir Türk milleti için omuz omuza olacağız.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Andırınayapılan yatırımlardan bahsederek, yeni yapılacak olan projeler hakkında dabilgiler verirken; TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti KahramanmaraşMilletvekili Celalettin Güvenç, Maraş’ımızın Sütçü İmamın ruhuna vurguyaptı.  konuşmasında Afrin operasyonuhakkında açıklamalarda bulunan Güvenç, Türkiye’nin güneyindeki tehlikeden sözetti.


GÜVENÇ: GÜNEYİMİZDEKÜÇÜK İSRAİL KURMAK İSTİYORLAR

Afrin Operasyonu hakkında iki hususa açıklık getirmekistediğini belirten TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Güvenç, “Bizim güneyimizdeKürdistan kurmak istemiyorlar. Bizim güneyimizde küçük İsrail kurmakistiyorlar. Bizim güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecek üstler kurmakistiyorlar. Kürt çocuklarını da o üstlere bekçi yapıyorlar, paralı asker yapıyorlar”ifadelerine yer verdi.

Güvenç, şu açıklamalarda bulundu: “Askerlerimiz oraya mecburoldukları için gitmiştir. Türkiye işgalci değildir. Türkiye savaşı seven birülke değildir. Ankara’nın güvenliği için, Maraş’ın güvenliği için,Diyarbakır’ın güvenliği için, bu güzel ülkenin güvenliği için gitmek zorundaydıve gittik. Allah askerimize yardım etsin. Sizlerin dua ve desteğiyle hiç şüpheyok ki başaracağız. Başarmak zorundayız. Çok daha ağır şartları bu mazlum vekahraman millet geçmişte defetmesini bildi, yenmesini bildi. Bizim güneyimizdeKürdistan kurmak istemiyorlar. Bizim güneyimizde küçük İsrail kurmakistiyorlar. Bizim güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecek güçler kurmakistiyorlar. Kürt çocukları da o güçlere bekçi yapıyorlar, paralı askeryapıyorlar. Yoksa bizim Kürt’le bir derdimiz yok. Bu ülkede yaşayan Kürtlerinhepsi bizim kardeşimiz. Bu devletin asli unsuru. Vergisini veren, bayrağımızasaygı gösteren, teröre şiddete pirim vermeyen bütün insanlarımızı bizkucaklıyoruz. Ama bir PKK belası var. Kürdü de inanmış, kürdün çocuğu dainanmış Amerika’ya uşaklık yapıyor ve güneyimizde Türkiye’yi tehdit edecekterör odakları ve Amerikan güçleri kurmaya ve onlara bekçilik yapmayaçalışıyorlar. Bizim karşı olduğumuz husus budur. Ne zaman ki bizi tehditetmekten vazgeçerler, barıştan yana olurlar, Ortadoğu’da kardeşlikten yanaolurlar, bizim kimseyle bir derdimiz yok. Ve yüreğinizi ferah tutun, haklıolduğumuz için niyetimiz iyi olduğu için başarıyla Allah’ın izniyle geleceğiz.Hiçbir şey bir daha Ortadoğu’da ve Türkiye’de bunların istedikleri gibi olmayacak.Buna izin vermeyeceğiz. ‘’

Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Plakettöreninin ardından Tirşik Şöleni kapsamında Kültür Park alanında KögderkutOsmanlı Okculuk Ekipi gösteri düzenledi. Halaylar çekildi.

Altınşehir Meslek Lisesi Folklor ekibi Andırın’a özgüoyunlarını sergiledi. Andırınlı Zahide Eskici, Andırın’a özgü ağıtları vehikayelerini kendine özgü anlatımı ile büyük beğeni topladı.  Program Ozan Öksüz ve Ozan Rıza Çiftçi’nintürkü şöleni ile son buldu.

Programa, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı AK PartiKahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti KahramanmaraşMilletvekili İmran Kılıç, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç BilalDebgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TürkoğluBelediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Albay AdnanKöşker, Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, KahramanmaraşsporKulübü Başkanı Fatih Mehmet Ceyhan, Prof. Dr Kadir Saltalı, Prof Dr. HüseyinTemiz, Kahramanmaraş Tarih Kültür Ve Turizm Platformu’na Üye STK Başkanları veçok sayıda vatandaş katıldı. (HABER-FOTO:KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37