TKTP'nin Doğu Türkistan Çığlığı

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu tarafından Doğu Türkistan’da uygulanan zulme dikkat çekmek ve ptotesto etmek için Kırathane’de basın toplantısı düzenlendi.

TKTP'nin Doğu Türkistan Çığlığı

Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin bağımsızlıktutkusuna ortak olmak, sahipsiz olmadıklarını göstermek amacıyla platformbünyesinde bulunan 60 derneğin imzasını taşıyan basın bildirisi düzenlenentoplantı ile platform başkan yardımcısı Şaban Kaptanoğlu tarafından okundu.

Doğu Türkistan’da Çin Zulmüne dikkat çeken basınbildirisi şu şekilde:

‘’Türkistan, tarihin ilk dönemlerinden beri TürklerinAnayurdu, bin yıldan beri de İslam toprağıdır.

Türkistan, TÜRK-İSLAM medeniyetinin beşiğidir. Türkistan,Anayurttan Atayurt’a bizim toprağımız, bizim kültürümüz olmuştur. Bizimtarihimizi yazıyor, bizim türkümüzü söylüyor, dağlar, göller, ırmaklar…Kısacası Türkistan;

GAZNEVİ, SATUK BUĞRA HAN, TİMUR, BABÜRŞAH gibi büyükdevlet adamları bu topraklarda yetişmişler, BUHARİ, TİRMİZİ, İBN-i SİNA, FARABİgibi dünya bilim adamlarına yol gösteren bilginler de bu topraklarınevlatlarıdır.

Ayrıca, DİVAN-I LUGAT-İT TÜRK’ÜN yazarı KAŞGARLI MAHMUD,KUTATGU BİLİG’İN yazarı YUSUF HAS HACİB’DE Türk İslam Medeniyetinin beşiği olanbu topraklarda yaşamışlardır.

AH! TÜRKİSTAN;

Dün; İlim irfan ve kültür medeniyetimizin temelininatıldığı yerdin.

Dün; Türk İslam Medeniyetinin yapı taşıydın.

Dün; Türk Hakanlarının otağı, gönül sultanlarınındergahıydın.

Ya şimdi;

Şimdi, Doğu Türkistan makus kaderinden asırlardırkurtulamamış, Çin’in insanlık dışı uygulamalarına karşı hayat mücadelesivermeye çalışıyor.

Doğu Türkistan’da Müslüman Tükler keyfi olarak tutuklanıpçalışma kamplarına gönderiliyor, gençler asılsız suçlamalarla yargısız idamediliyorlar.

Erkek, Kadın ve Genç Yaşlı demeden Tüm Uygur Türk’ükardeşlerimiz insanlık dışı vahşete kurban ediliyorlar.

Yurtdışına çıkanların bölgedeki aileleriyle hiçbirşekilde görüşmelerine izin verilmiyor, önemli şahsiyetler asılsız ve mesnetsiziddialarla hapishanelere atılıp tüm hakları gasp ediliyor.

Müslüman Uygur çocukları ailelerinden kopartılarak Çin’inbaşka bölgelerinde bir Çinli gibi büyütülüp asimile ediliyor, sistematik birşekilde Çinlileştirilmeye tabi tutuluyorlar.

Bunların yanı sıra, namaz kılmalarına, oruç tutmalarınave dini eğitim almalarına izin verilmiyor dolayısıyla dillerine ve dinlerinesahip çıkamıyorlar, milli ve dini köklerinden koparılmak isteniliyorlar.

Kısacası;

Soykırımın adı Doğu Türkistan

Yaşamın asimile edildiği yer Doğu Türkistan

Milyonlarca Müslüman Uygur Türkünün katledildiği yer DoğuTürkistan

Esaret hayatının yaşandığı yer Doğu Türkistan

İnsan haklarının ihlal edildiği yer Doğu Türkistan

Yıllardır uygulanan tüm bu zulüm ve işkencelere karşıDoğu Türkistan halkının haklarını savunma ve kendilerini koruma imkanıbulunmuyor.

Bugün;

Bu kızıl tehlike gerçeğinin dün olduğu gibi bugündedeğişmediğini tüm dünyaya anlatmak göstermek gerekmektedir.

Derdimiz Türk milletinin ve Türk Dünyasının geleceğinikorumaktır.

Doğu Türkistan’da yaşananları, uluslararası halkihlallerine göre anlatmamız gerekmektedir.

Türk medyası, Doğu Türkistan’daki soykırım hakkındasessiz kalmamalıdır.

Üniversitelerde Doğu Türkistan araştırma merkezlerikurulmalıdır.

Bu baskı, zulüm ve işkence, Doğu Türkistan halkınınmeselesinin yanında, vicdan sahibi tüm insanlığında meselesi olmalıdır.

Bu uygulamaların tek bir hedefi vardır oda bölgeyiİslamiyet’ten ve Türklerden arındırmaktır.

Türk dünyası, Doğu Türkistan’daki ortak kültürel mirasasahip çıkmalı ve Doğu Türkistan davası Türk Dünyasının davası olmalıdır.

Bu gök kubbenin altında, Doğu Türkistan’da kutsaldeğerleri uğruna şehit olan Müslüman Uygur Türklerini rahmetle anıyoruz.Ruhları Şad olsun.’’ 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15