TOPARLAMAK İÇİN ADAY OLDUM

1995 yılından beri KMTSO’nun Meclis Başkanlığı dâhil çeşitli kademelerinde görev alan kentin başarılı işadamlarından Şahin Balcıoğlu Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasına adaylığını resmen açıkladı. Balcıoğlu; “dağılmış olduğunu düşündüğüm Odayı toparlamak için aday oldum. Bir oda içine kapanmamalı dışa açılmalı” dedi.

TOPARLAMAK İÇİN ADAY OLDUM

ADAY OLMAYA ARKADAŞLARIM TEŞVİK ETTİ

Clarion Otelde basın toplantısı düzenleyerek adaylığınıaçıklayan İş adamı Balcıoğlu KMTSO’ya eski başkan Mehmet Balduk’un ekibindengirdi. Balduk’un başkan olduğu dönemde Meclis Başkanlığı yapan İşadamı ŞahinBalcıoğlu; “Bu konuşmanın başında eğer odanın gidişatı ‘doğru, normal vedüzgün’ diyorsanız bu sohbeti etmememiz gerek. Ama benim dolaştığım bir sürüyerde burada aksaklıklar olduğunu bazı problemler yaşandığını arkadaşlarımızanlattı. Ben biraz da aday olmadım aday olmaya zorlandım. Vebal yüklediarkadaşlarım. ‘Bildiğin şeyi yapmayarak yanlış yapıyorsun Kahramanmaraş'a’dediler. Çoğu arkadaşımız beni yakından tanır, işadamı-gazeteci olarak değil birdost olarak tanır. Ben Kahramanmaraş aşığı bir insanım. Konu Kahramanmaraş'saben işimi gücümü bırakır, dinlenmemi bırakır, koşarak giderim.” Diye konuştu.

HİÇ KİMSENİN KARŞILAMADIĞI BİR ODA

Kendinden emin duruşuyla, 1995 yılından beri hem odada hemde iş hayatındaki tecrübeleriyle KMTSO’yu daha iyi yerlere getireceğineinandığını da dile getiren KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Balcıoğlu mevcutyönetimi eleştirdi. KMTSO’nun ülkelerin ciddi ticaret görüşmeleri yaptığı Dışİlişkiler Ekonomik Konseyine üye olduğunu ve şuan bu üyeliğin ne durumdaolduğunu bilmediğini de belirten Balcıoğlu, Doğaka’dan yeteri kadarKahramanmaraş’ın faydalanamadığını Kalkınma Kurulu Başkanlığını ise kendisindensonra kimsenin sahip çıkmaması nedeniyle Osmaniye’deki bir Rektörün seçildiğinibelirtti. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen KMTSO Meclis Üyelerinin Bursagezisine de atıfta bulunan Balcıoğlu; “bir ara devlet erkanının karşıladığıheybetli bir oda, hiç kimsenin karşılamadığı bir oda haline ne zaman geldi onuda bilemiyorum.” Dedi.

Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odasının AB fonlarından destekbularak işçi eğitimi sorununu tamamladıklarını dile getiren Balcıoğlu ayrıcakendi dönemlerinde her ay Ankara’dan ihracat konusunda deneyimli uzmanlarıngelip burada işadamlarına bilgi verdiğini de hatırlattı.

Bir oda içinekapanık olmamalı

KahramanmaraşTicaret ve Sanayi Odası eski Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu Başkan adaylığını düzenlediğibasın toplantısı ile açıkladı. İçine kapanık ve dağınık durumda gördüğü odayıtekrar toparlamak için arkadaşlarının teşvikiyle adaylığını açıkladığınıbelirtti.

ClarionHotel’de düzenlediği basın toplantısında adaylığını resmen açıklayan İşadamıŞahin Balcıoğlu konuşmasına TSK’nın Afrin’de düzenlediği harekâtta şehitolanlara rahmet, gazi olanlara ise sağlık dileyerek başladı.

KMTSO’nun enson meclis toplantısında meclis üyelerine yaptığı konuşmada adaylığınıaçıklayan Balcıoğlu bugün de (Dün) basın mensuplarına açıkladı. Oda Başkanlığınınbir gönül işi olduğunu dile getiren ve hiçbir aidat, maaş ve oturum parasıalınmadığına dikkat çeken Balcıoğlu Balduk’la ilk girdiği 1995’ten bu yana bugeleneğin sürdüğünü söyledi.

Kavga etmekiçin yola çıkmadığını ve kendisini tanıyanların bu özelliğini çok iyi bildiğinideklare eden Balcıoğlu dağılmış olan odayı tekrar toparlamak için görevearkadaşlarının teşviki ile talip olduğunu ifade etti.

KAHRAMANMARAŞAŞIĞI BİR İNSANIM

Balcıoğlu; “Bukonuşmanın aslında başında eğer odanın gidişatı doğru, normal ve düzgündiyorsanız aslında bu sohbeti etmememiz gerek. Ama benim dolaştığım bir sürüyerde arkadaşlarımız burada aksaklıklar olduğunu bazı problemler yaşandığınıanlattı. Ben biraz da aday olmadım aday olmaya zorlandım. Vebal yüklediarkadaşlarım. “Bildiğin şeyi yapmayarak yanlış yapıyorsun Kahramanmaraş'a”dediler. Çoğu arkadaşımız beni yakından tanır, işadamı-gazeteci olarak değilbir dost olarak tanır. Ben Kahramanmaraş aşığı bir insanım. Konu Kahramanmaraş'saben işimi gücümü bırakır, dinlenmemi bırakır, koşarak giderim.” Diye konuştu

HER ALANDANİKİ KİŞİ MECLİSE GİRECEK

Odada neleryapabileceklerini zamanın azlığı nedeniyle gazetecilere anlatmayacağını,seçimlerden sonra bunu detaylarıyla birlikte açıklayacağına da vurgu yapanBalcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü, “Ticaret sanayi odasında seçimlerolacak lütfen buna çok dikkat edin. Seçimler de listeye 2 tane meclis üyesi olacak,1 meslek komitesi, 180 kişi ve iki kişi meclise girecek. Bunun anlamı şu değil.Bu grupta iki tane iyi adam var gerisi değil. Yasaya göre bu iki kişiyazılacak. Bizim daha önce yaptığımız şeyi bu yeni dönemde yapmak isteriz. Yaniiki tane meclis üyesi değil, her meclis üyesi yanında mutlaka bir kişiyi dahaalıp mesleğinden birilerini daha getirip mecliste bunların hepsinin konuşulduğubir meclis olmasını istiyoruz. Eğer bunu yaparsak paylaşabilirsek istişareedebiliyorsak bizim başarılı olmamız için hiçbir sebep yok.

12 KOMİTEDENBİRİNİN BAŞKANI BENDİM

Ankara' dayken bazı arkadaşlarımızda bizimle beraberdi. Bakınoradan bir hikaye anlatmak istiyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittik BeşTepe'ye YOİKK’in lansman toplantısına katıldık. Yatırım Ortamınınİyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu olan bu kurum işe yaramayan veya faydasınıyitirmiş yasaların iyileştirilmek üzere konuşulmasını sağlıyor. Ben bu kurumdasivil tarafa başkanlık yaptım. Yani o problemleri devlet erkanına götüren 12komiteden birine başkanlık yaptım. 28 gün şirket kurulumu süren ülkemizdeyasanın değişimiyle şirket kurulması 3 saate indi. Yani şirket kurmamevzuatları bir günden aşağı indirilmişti. Şimdi yeni yasayla bir saateindirildi. Bu kurumda hepinizin çok iyi bildiği takip ettiği yazdığı Kosgepyalnızca sanayi kuruluşlarına destek verirdi. Bunu Antalya da bir domates seraüreticisi istemişti. Ve iki yıl sürmüştü tartışma konuşması.  İki yıl sonra artık ticaret erbabıda Kosgep’tendestek alabileceği yasasını çıkarırken ben imzaladım. Buna benzer birçok yasayıbaşkan olmamın vermiş olduğu onurla bir sürü buradan taşıdığım problemi oradaçözüm üretmeye çalıştım.

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KONSEYİ ÜYELİĞİ NE OLDU

Kahramanmaraş'ta Ticaret ve Sanayi Odası YOİK'in artıklansmanına gider hale geldi. Bu tabiki olmalıydı. Aynı şekilde bir kaç kurumdaha var. Bunlardan bir tanesi DUİK dış ekonomik ilişkiler konseyi. Bu kurumdaher ülkenin iki tane başkanı var. Bir Türkiye Rusya masası var. Türkiye Çinmasası var. Ve bunlar bu ülkelerle ciddi ticari görüşmeler yapıyorlar. Bizimoda olarak oraya üyeliğimiz vardı. Ama ne oldu ben hiç bilmiyorum. Bu kadartakip eden olarak ben bilmiyorsam sizin de bilmemeniz doğaldır diyedüşünüyorum.

DOĞKA’DAN YETERİ KADAR FAYDALANMIYORUZ

Benim en çok içimi acıtanı DOĞAKA’dan ilimizin çokfaydalanamamasıdır. En çok faydasını Hatay görüyor. Çünkü Hatay'da yerleşikbüroları ofisleri var. Şu kadar kişi çalışıyor. Türkiye'nin dört bir yanındangelmiş genç pırıl pırıl insanlar ve orada para harcıyorlar şehrin ekonomisinekatkıda bulunuyorlar. Ama Doğaka'nın yapısı şu DOĞAKA bir şey yaptığınızdadestek vermekten çok bir şeyi yapmak için destek veriyor. Mesela paketlememakinesi almak için değil de paketleme makinesi yapmanız için destek veren bir kurum.Ve bu kendi yağıyla kavrulan Kahramanmaraş’a dışardan gelen ilave bir güçolarak görmeniz gerekir.” Dedi.

DOĞAKA’NIN KALKINMA KURULU BAŞKANI KİM?

Kurulduğundu İşadamı Mahmut Arıkan’ın yaptığı DOĞAKAKalkınma Kurulu Başkanlığını ondan sonra da kendisinin yaptığını hatırlatanKMTSO Başkan Adayı Şahin Balcıoğlu, kalkınma kurulu başkanlığı yaptığı dönemdeKahramanmaraş’tan gelen sayısız talebi gündeme getirerek teknik desteğeçıkarttığını dile getirdi. Şuan ise DOĞAKA’nın Kalkınma Kurulu Başkanlığınıkimsenin sahiplenmediğini belirterek Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörününyaptığını ifade eden Balcıoğlu Doğaka’nın Kahramanmaraş yönetiminin oylamalarakatılmaktan öteye bir şey yapmadığından da yakındı.

DEVLET ERKANIN KARŞILADIĞI ODA BUGÜN NEREDE?

Geçtiğimiz haftalarda KMTSO Meclis üyelerinin Bursa gezisineatıfta da bulunan Balcıoğlu bir ara devlet ekranının karşıladığı KMTSO heyetiniBursa TSO üyelerinin yeteri kadar karşılamadığını duyduğunda şaşkınlığınıgizleyemediğini ve odanın nereden nereye geldiğinin de sorgulanmasıgerektiğinin altını çizdi.

GAZİANTEP İÇŞİ SORUNUNU AB PROJESİYLE ÇÖZMÜŞ

Konuşmasında Gaziantep Ticaret ve Sanayi odasının birfaaliyetinden örnek de veren İşadamı Balcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;“geçen gün bir müşteri ziyareti için Gaziantep’e gitmiştim. Müşterim örgümakinesi alıyordu. İşçi konusunu nasıl çözeceklerini sordum. Çünkü özellikleyaz ayı geldiği için birçok insan turizm bölgelerine gidiyor. Müşterim banaişçi sorununun olmadığını ve işçi sorununu çözdüklerini söyledi. Nasıl mı?  Avrupa Birliğinden ciddi destek almışlar; çünküAvrupa Suriyelilerin buradan çıkmasını istemiyor. Kalması için ne gerekiyorsada yapıyorlar.  Avrupa Birliğinden destekalıp önce eğitim vermişler ondan sonra işletmelerde çalıştırmışlar. Yani resmiyönden de sağlam. Bizde ise bir Suriyeli işçinin çalışması için 800-900 TLdevlete para ödüyoruz. Ondan sonra çalışma izni alıyoruz. Ve o işçi üç günsonra gittiğinde yatırdığımız parayı alacağımız bir yer yok. Bu işleri birinintakip etmesi ve sonuçlandırması gerekiyor.”

HIZA AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

1995 yılında ‘oda sanayicinin bir adım önünde olmalı’sloganı attıklarını da hatırlatan Balcıoğlu o dönemde her meclis toplantısınaİhracatı Geliştirme Etüt Merkezinden bir uzman getirildiğini ve meclis üyelerinhangi ülkelere nasıl ihracat yapılması gerektiğini anlattığını belirtti.Devirin hızla değiştiğinin de altını çizen Balcıoğlu; “bu hıza ayakuydurulmazsa, karşı taraf koşarken biz yürüyor bile olsak, biraz gayretliolamazsak bunun üstüne basa basa söylüyorum, geride kalmayız mahvolur yokoluruz. Onun için odaya aday oldum.” Dedi.

“Türkiye bugün kendi otomobilini üretecek hale gelmiş birülke olmuş. Bu istemekle olmaz bunun alt yapısını hazırlamak lazım” ifadelerinikullanan Balcıoğlu şöyle devam etti; “Eğer alt yapısını hazırlayamazsak, bununalt yaoısını oluşturamazsak biz bu işte de maalesef geri kalırız. Kahramanmaraşbunu yapabilir mi? Kahramanmaraş bunu pek ala yapabilir. Bakın Kahramanmaraş’tabir arkadaşımız kuyumcu makineleri yapıyor ve bu alanda da İtalya ileyarışıyorlar. Bununla da gurur duyuyorum.

20 GÜN ÖNCEKİ TOPLANTIDAN KİMİN HABERİ VAR

Yaklaşık 20 gün önce Kahramanmaraş’ta bir savunma sanayitoplantısı yapıldı. Meclis üyelerimizin birçoğuna sordum haberiniz var mı?İnanın bende merak ediyorum. Savunma Sanayi ile ilgili Kahramanmaraş’ta birtoplantı gerçekleşmiş ve bu toplantıdan da birçok arkadaşımızın hiç kimseninhaberi yok.  Biz bu işin gerisindeyiz.Eğer bu işi doğru oturtturursak yalnızca savunma sanayine faydamız olmayacak.Bu işi doğru oturtturursak buradaki bu kadar sanayinin yedek parçası içindeAvrupa’ya şu kadar dolar, şu kadar Euro para ödemeyeceğiz artık. Bu paralarburada bizim sanayideki Ahmet Ustada, Hasan Ustada, Osman Ustada kalacak. Amakurgulayabilirsek, eğer kurgulayamazsak hep söylediğimiz gibi bir parça alıp 3tır iplik gönderip bunu böylece onlara yalnızca para yetiştirmeyeçalışacağımızı unutmamamız gerekir. Bu yüzden söylüyorum ki eğer geç kalırsakbu işlerde başarılı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15