Turistlerin Önde Gelen Tercih Listesindeyiz

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Turistlerin Önde Gelen Tercih Listesindeyiz

Kahramanmaraş'ta bacasız sanayi olan turizme yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. 2018 yılında Kahramanmaraş 350 binin üzerinde turist ağırladı. Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Kahramanmaraş'ın milattan önceki 13 bin yıllık tarihinden bu tarafa, tarihi doku, zengin kültürel mirası, alternatif kültür ve turizm değerleri ile ki hakikaten inanılmaz zengin bir şehrimiz var diyen Seydihan Küçükdağlı, ''Bunun vermiş olduğu artılara ilaveten, son yıllarda mütemadiyen geriye doğru 10-15 yıllık süreçte birbiri ardına takiben yapılan çalışmalarla hem turizmin alt yapısı olan ulaşım, hem de konaklama noktasında, bir taraftan da tesisleşme sayısının artması, kaliteli tesislerin yapılması, diğer taraftan da  tarihi ve kültürel varlıkların korunması tanzime açılması, mütemadiyen destekler verilmesi ve tanıtım çalışmaları gerçekleştirilmesi ve ziyarete açık hale getirilmesi gibi sebepler nedeni ile de konaklama tesislerimizin sayılarının ve kalitesinin artması, bunların hepsinde de daha önemlisi, Kahramanmaraş'ın şehir olarak güvenilir ve huzurlu bir kent olmasından kaynaklanan bir kabulü var'' ifadelerine yer verdi.

KİMSE ZİYARETTE TEREDDÜT ETMİYOR

Kahramanmaraş'ın Akdeniz kenti olmakla bilindiğini belirten Küçükdağlı, ''Hangi sebeple olursa olsun hiç kimse Kahramanmaraş'ı ziyarette tereddüt etmiyor. Tespitle ifade ettiğim şekli ile de yüzde 20-30 arasında bir ziyaretçi artışımız oluyor. 2003-2004'lerde 30-35 bin olan toplam ziyaretçi sayımız bugün itibari ile 2019 yılı başı, 2018 sonu itibari ile 355 bin oldu. Aslında bir 10 kat artış görüyoruz. Kahramanmaraş yeterli değil. Şehrin nüfusu kadar yerli ve yabancı turist almak önemli olduğunu ifade ediyorum. Bizim biraz daha zayii, fiziki, görülebilir ve yaşanabilir şekilde turizmle ilgili bir çok şeyimizi harekete geçirmiş olmakla birlikte, turizm kültürü noktasında, turizm kültürünün, turizm adına bir kültür ve yaşama şekli belirleyerek, esnaf, taksici, hizmet veren kamu personeli ile yani şehrin çevre yollarından şehrin hangi noktasına gelinirse gelinsin turizm kültürü konusunda ortaya eylem koymamız gerekiyor. Bunu geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki başarmak için hakikatleri tespit edip, bilmek lazım. Komşu illerden özellikle konaklama ve esnaf noktasında, komşu illerden biraz daha yüksek rakamlar ifade ediliyor. En azından rekabet kaliteyi arttırır. Oraları takip etmek sureti ile eş kalitede biz daha kaliteli hizmet verelim, daha iyi ürün sunalım ama rakamlarımızda aynı olsun Yani tercih edilen Kahramanmaraş olsun.  Buna özen göstermemiz gerekiyor'' dedi.

ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ VAR

''Somut olarak 2017 sonunda 290 bin olan ziyaretçi sayısının 2018 yılı sonu itibariyle 355 bin olduğunu yani yüzde 22-23 bir artış olduğunu görüyoruz. Biz hala günü birlik ziyaretçi alıyoruz. Bölgesel olarak ifade etmiş olduğum turizm kültürünün tam olarak yerleşmemesinden kaynaklı sebepler nedeni ile hala günü birlik ziyaretçileri fazla alıyoruz. Benim ifade ettiğim rakamlar içerisinde belediye tescilli rakamlar yok. Sadece bakanlığa ve bize bağlı tesisler, Kahramanmaraş'ın artıları, geleceği ve istikbali olan değerlerinin bulunduğunu, Kahramanmaraş halkının güvenli ve huzurlu kent olmasına sebep olan Kahramanmaraşlılarında turizm noktasında ki kültürümüze biraz daha özen göstermek sureti ile o hoş görümüzle, biraz daha gayretle bu sayıları artıracağımızı düşünüyoruz. 2018 başında 350 bin'i geçmemiz lazım hedefi koymuştuk ve şükürler olsun hedefimizi geçtik.''

2018 yılında Germenica mozaik alanın ziyarete açılmış olmasının turizme artı kattığını belirten Küçükdağlı, ''Yedikuyular kayak merkezinin ziyaretçilerini kabul etmesi bir artı, Döngel'de ki termal tesislerimiz, Başkonuş gibi, Afşin Eshabı Kehf, Elbistan'da ki çalışmalar, Merkezdeki Restorasyon çalışmalarının işlevleri, bunların içerisinde hepsinin avantaj olduğunu ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15