'Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm'

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm” konulu konferans verdi

 'Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm'

KSÜ Rektörlüğü tarafından kariyer günleri kapsamındadüzenlenen ve Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansprogramının açılış konuşmasını Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan yaptı.

Geçmişten bugüne insan yaşamında sosyal güvenliksisteminin önemine değinen Vali Özkan, toplum tarafından üretilen değerlerineşit olarak paylaşımında SGK’nın önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Devlet kurumlarının kıt kaynakları maksimum verimliliklehizmete sunma gayreti içerisinde olduğunu belirten Vali Özkan, Türkiye’de sonyıllarda ihtiyaçların en iyi şekilde analiz edilerek vatandaşların hizmetlereerişiminin kolaylaştırıldığını söyledi. Vali Özkan, “Bu tür konferansların,refah seviyesinin ve yaşam kalitesinin arttırılmasına önemli ölçüde hizmetedeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can isekonuşmasına SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’yı Kahramanmaraş’ta veKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dilegetirerek ve davetlerine icabet ettiği için teşekkür ederek başladı.

SGK’nın bütün vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendirenbüyük bir kurum olduğunu belirten Rektör Can, başarılı çalışmalarıyla dünyanındikkatini çeken bir kurum olduğunu hatırlattı. Türkiye’de sosyal güvenliksisteminin dünyanın gelişmiş ülkelerinin çok önünde bir düzeye sahip olduğununaltını çizen Rektör Can, eski dönemlerde günlerce süren sevk ve tedavisüreçleri ile sağlık sisteminde yaşanan aksaklıklardan bahsetti.

Bugün farklı sistemlerin tek çatı altında toplanmasıylaayrışmanın önüne geçildiğini ve sosyal güvenlik alanında eşitliğin sağlandığınıifade eden Rektör Can, “‘Yaratılanı yaratandan dolayı hoş gören’ anlayışdoğrultusunda yürütülen bu çalışmalar insana verilen değerin en önemligöstergesidir.” diye konuştu.


Açılış konuşmalarının ardından SGK Başkanı Dr. MehmetSelim Bağlı, “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sisteminde Değişim ve Dönüşüm”başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Sosyal güvenlik kavramının dünyadaki gelişim sürecineilişkin bilgiler veren SGK Başkanı Bağlı, Türkiye’de sosyal güvenlik kavramınınortaya çıkışı ve geçirdiği evreleri sıraladı.

Emekli Sandığının Türkiye’de kurulan ilk sosyal güvenlikkurumu olduğunu hatırlatan Bağlı, “Sosyal Güvenlik Kurumunun gelişimi,ülkemizde demokratikleşme ile paralel olarak ilerlemiştir.”  dedi. 1990’lı yıllarda toplumun yalnızcayüzde 25’inin sosyal güvenceye sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Bağlı,“Sosyal Güvenlik Reformu neticesinde bugün gelinen noktada toplumun büyükkısmının sağlık konusunda güvencesi bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

İnsanların hastane bahçesinde battaniye ile nöbet tuttuğugünlerden bugünlere gelindiğini belirten Bağlı, “Dünyada sosyal güvenlikreformunu kavgasız, gürültüsüz başaran tek lider Cumhurbaşkanımız Sayın RecepTayip Erdoğan’dır.” ifadelerini kullandı. Sosyal güvenlik konusunda bütünkesimleri memnun etmenin çok zor bir iş olduğuna dikkat çeken Bağlı, “Güçlüliderlik ve toplumun destekleriyle sosyal güvenlik reformugerçekleştirilmiştir. Bu, toplumsal mutabakatın sonucunda ortaya çıkmıştır.”diye konuştu.

Türkiye’de uygulanan Genel Sağlık Sigortası’nın yurtdışında büyük hayranlık uyandırdığını vurgulayan Bağlı, “Asgari ücretin üçtebirinin altında gelire sahip olduğunu belgeleyen vatandaşlarımızın Genel SağlıkSigortası kapsamında her türlü sağlık harcamaları devletimiz tarafındankarşılanmaktadır.” dedi.

Emeklilik sistemine ilişkin bilgiler de paylaşan SGKBaşkanı Bağlı, dünyada 4 çalışana 1 emekli düşerken ülkemizde bu oranın 2çalışana 1 emekli şeklinde olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerde erken yaşlardaemekli olanların bu duruma neden olduğunu belirten Bağlı, ülkemizde bugünitibariyle emekli olma yaş ortalamasının 52 olduğunu ileriki yıllarda kademeliolarak emeklilik yaşının 65 olacağını hatırlattı.

Öğrencilere SGK’da kariyer imkanlarına ilişkin bilgilerveren Başkan Bağlı, ülkemizde iyi çalışan herkese kariyer alanında yükselmeninyollarının açık olduğunu belirtti. Eski dönemlerde dile getirilen merkezüniversite, taşra üniversitesi söyleminin bugün geçerliliğini yitirdiğini ifadeeden Bağlı, “Ülkemizde bütün üniversite mezunları başarıları ölçüsünde eşityükselme olanağına sahipler. Taşra üniversitelerinden mezun da olsanızsiciliniz iyi ve başarılıysanız üst düzey görevlere gelebilirsiniz.” şeklindekonuştu.

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı konferans sunumununson bölümünde katılımcıların sosyal güvenlik sistemine ilişkin sorularınıcevaplandırdı.

Konferans sunumunun ardından SGK Başkanı Bağlı’yaKahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. NiyaziCan tarafından Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin 1 ve 2. cildi ile Kahramanmaraşel sanatlarının en güzel örneklerinden biri olan oyma ceviz sandık hediyeedildi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, SGK Başkanı Bağlı ileRektörlük Makamında da bir araya gelerek bir süre görüştü.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15