Türkiye ‘nin Bilinmeyen İncisi Kahramanmaraş

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Türkiye ‘nin Bilinmeyen İncisi Kahramanmaraş

Clarion Hotel Kahramanmaraş Genel Müdürü İbrahim Göğem, Kahramanmaraş'ın eşsiz güzelliklere sahip olmasına rağmen bu güzellikleri tanıtamadığını söyledi. 

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine özel açıklamalarda bulunan İbrahim Göğem, kent turizmini değerlendirdi. Kahramanmaraş'ın Türkiye'de değil, Dünya'da az rastlanır güzelliklere sahip olan bir şehir olduğunun altını çizen Göğem, ''Bir ucunda ılıcaya gidip kaplıca yapılabilinecek, diğer ucunda Yedi Kuyularda kayak keyfini sürebileceğiniz, Baş Konuş Yaylasında mavi ile yeşil arasında yoğrulabileceğiniz, Uludaz Tepesinde, Uğur Böceklerinin renk senfonilerine eşlik edebileceğiniz, Döngel, Ekinözü, Yeşilöz, Kapıçam ve Menzelet gibi yerlerde her tadı farklı alabileceğiniz şehir. Sıraladığım bu güzellikleri sahip kaç il vardır ülkemizde? Bir elin 5 parmağı kadar. Peki böylesine eşsiz güzelliğe sahip olmasına rağmen, bu güzellikleri tanıtamayan ve kullanamayan kaç şehir vardır? Sadece Kahramanmaraş''dedi.

Dünyada, sadece bir anıt taşını tanıtarak ya da  asırlık bir ağacını kataloglarına koyarak, alelade bir mağarasını süsleyerek pazarlayan ve onlarca milyon turist çeken yerler olduğunu ifade eden İbrahim Göğem, ''Peki neden Kahramanmaraş bu illerden biri olmasın? Sadece şehrimizin değil, ülkemizin de tanıtılmasında öncü olabilecek nüanslara sahip ilimizi tanıtma konusunda gerekli net adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Kahramanmaraş ın herkesçe sadece dondurmadan ya da tarhanadan ibaret olmadığını bilmesi gerekir diye düşünüyorum'' ifadelerine yer verdi ve bunun için yapılmasını gerekenleri şöyle sıraladı;

  1. Çelik ve bakır sanayinde lider pozisyondaki ilimize dair yatırımların, turizme de kaydırılmasına dair çalışmalar yapmalıyız.
  2. Yedi Kuyular gibi, bölgenin tek kayak merkezine dair reklam çalışmaları arttırılarak, her yıl düzenlenen ulusal ve uluslararası kayak turnuvalarına ev sahipliği yapmak için girişimlerde bulunmalıyız.
  3. Ankara – Nevşehir – Kayseri – Kahramanmaraş – Gaziantep – Şanlıurfa – Mardin istikametinde yer alan kültür turları gezilerinde, turistlerce otobüsün camından bakılan şehir değil, konaklatmaya ve tüm güzellikleri tanıtmaya yönelik çalışmalar yapmalıyız.
  4. Bir Zeugma, bir Göbekli Taş gibi çok net örneklerin olduğu tarihi güzelliklerle dolu bölgemizde “Germenica” ya dair yenileme ve kazı çalışmalarına hız vermeliyiz.
  5. İstanbul ve Ankara da düzenlenen turizm fuarlarına katılmalı ve şehrimize yakışır görkemli stantlar açmalıyız. Bu standlarda Kahramanmaraşı karış karış tanıtmalıyız.
  6. Büyükşehir Belediyesi + Valilik + Ticaret ve Sanayi Odası ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortak hareket ettiği turizm platformları kurmalıyız.
  7. Ve inanmalıyız…… Halk olarak, işletmeler olarak, yöneticiler olarak, Kahramanmaraş olarak inanmalıyız. İnanın bu güzellikler başka yerde yok.

İbrahim Göğem, ''Kahramanmaraşlı olmayan ama Kahramanmaraş'ın ekmeğini yiyen, bu şehri çok seven ve bu şehrin hakkettiği yerlerde olması için çaba sarf edecek  bir yönetici olarak sizden rica ediyorum; İnanı Kahramanmaraş Gerçekten Çok Güzel'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15