Türkiye'nin en büyük besi OSB'sinden biri Elbistan'a yapılacak

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 60 bin büyükbaş hayvan kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük besi OSB’lerinden biri olacak Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili ÇED süreci başladı.

Türkiye'nin en büyük besi OSB'sinden biri Elbistan'a yapılacak

  İşletme sahibi olmakiçin yatırımcıların şimdiden sıraya girdiği Elbistan Besi OSB’de 20 adet 50başlık, 70 adet 100 başlık, 70 adet 150 başlık, 100 adet 250 başlık ve 40 adetde 500 başlık olmak üzere 300 işletme yer alacak.

  5 bin kişininistihdam edilmesi planlanan Elbistan Besi OSB’de kurulacak işletmelerin çatısı,güneş enerjisinden elektrik üretilmesine uygun şekilde dizayn edilecek. Ayrıcakurulacak biyogaz tesisi ile de hayvan atıklardan elektrik üretilecek. 60 binhayvan kapasiteli olarak planlanan Elbistan Besi OSB’de, yılda yaklaşık 120 binhayvanın kesime hazır hale geleceği ve ortalama 30 bin ton karkas et üretimininyapılacağı hesaplanıyor.

  KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Valiliği ve Elbistan Ticaret ve SanayiOdası’nın ortaklığında Elbistan’a bağlı Doğan ve Evcihüyük Mahalleleri arasındakalan 4 bin dekarlık alanda Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş BesiOrganize Sanayi Bölgesi kurulması için başlatılan çalışmalar, tüm hızıylailerliyor.

  Elbistan Ticaret veSanayi Odası Meclis Üyesi Mehmet Erdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlisiMehmet Elbistan ile Büyükşehir Belediyesi görevlisi Ceyhun Çolakkaya, ElbistanBesi OSB’de gelinen son durumla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunmakamacıyla Elbistan Kaymakamı Özkan Demir’i makamında ziyaret etti.

  Elbistan Besi OSBheyeti, ziyarette Kaymakam Demir’e süreçle ilgili olarak geniş kapsamlı birsunum yaptı.

  Sunumda, ÇEDsürecinin başlatıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

  “4 bin 12 dekararaziye kurulacak Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize SanayiBölgesi’nde; işletme sahibi olmak için şu ana kadar 420 adet müracaatyapılmıştır. Toplam bin 400 dekarlık kapalı alan oluşacak, yapılacak binalarıntamamını güneş enerjisine uyumlu çatılar olarak planlandı. Bu sayede tahminiolarak 50 MW enerji kapasitesi olacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca kurulacakolan biyogaz tesisi ile de 7 MW enerji elde edilmesi planlanmaktadır. Ayrıcaprojede deri ön işleme, sakatat ön işleme, kavurma, salam sucuk tesisleri deplanlanmıştır. Ayrıca günlük 500 gün/ baş kapasiteli bölgemizin en büyükkesimhanesi planlanmıştır.

  Şuanda proje,Bakanlıkça onaylanmış ve kabul edilmiştir. Yer seçim ön inceleme çalışmasıyapılmış yaklaşık 20 kurumun olumlu görüşü alınmıştır. Bundan sonraki süreçhalihazır harita alımı ÇED süreci ve meraların tahsisi ve müteşebbis heyettamamlandıktan sonra 2019 yatırım programına alınacak ve arazilerin dağıtımısağlanacaktır. Gerekli olan finansman müteşebbis heyeti oluşturan kurumlarca veGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya ilişkin kredi desteği imkânlarıile karşılanacaktır.”

  Elbistan KaymakamıÖzkan Demir de Elbistan Besi OSB’nin, ilçe ve bölgeye ekonomik anlamda ciddikatkı sunacağını kaydederek, “Besi OSB, profesyonel bir yönetim ve planlama ileElbistan’da tarım ve hayvancılığın ekonomik katma değerini artıracaktır” dedi.

  İlçenin özelliklebüyükbaş hayvancılık noktasında büyük bir potansiyeli olduğunu dile getirenKaymakam Demir, “İlçemiz, özellikle büyükbaş hayvancılık noktasında belli birpotansiyele sahip. Besi organize sanayi bölgesinin hayata geçmesiyle bupotansiyele ek olarak hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyenmüteşebbislerin önü açılacak. Bölgemizde tarım sektörü de bundan olumluetkilenecek. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdama büyük katkısı olacak. Önemlimiktarlarda yapılan hayvansal ve bitkisel üretim, ilçemizin ekonomisi içinkatma değer sağlayacak. İşletmeler, güneş enerjisi ile kendi elektriğiniüretecek. Kurulacak biyogaz tesisi ile işletmenin enerji ihtiyacı karşılanacakve biyogaz tesisinde çıkan fermente olmuş çiftlik gübresinin bitkisel üretimdekullanılması bitkisel üretimde verim artışını olumlu yönde etkileyecek”şeklinde konuştu.

  

                                         

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15