TÜRKİYE'NİN TOPRAKLARI MUĞLA'DA ANALİZ EDİLİYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte üniversite yerleşke içerisinde kurulan Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı bugüne kadar 5 Bin 574 toprak, 1196 Bitki, 232 su, analizi yaparak üreticilerin yanında oldu.

TÜRKİYE'NİN TOPRAKLARI MUĞLA'DA ANALİZ EDİLİYOR

  2015 yılındakurulan laboratuvarda ayrıca 29 farklı il ve Kıbrıs’tan toplam 1044 adet Toprakbitki ve sulama suyu numuneleri gelerek analizleri yapıldı. Denizli’den 90toprak, 95 bitki, Tekirdağ’dan 39 toprak, 104 bitki, Çanakkale’den 143 toprak,4140 bitki, Kahramanmaraş’tan 56 toprak, 4 bitki numunesi yapıldı. Ayrıca 9farklı ilin önde gelen tarım firmaları tarafından gönderilen 292 adet toprakbitki ve sulama suyu numunelerinin analizleri de laboratuvarda yapıldı.

  Toprakta TemelAnalizler, Detaylı Toprak Analizleri, Sulama Suyu Analizleri, Bitki Analizlerialanlarında yetki belgesine sahip ve 4 alanda analiz yapabilen Türkiye’ninsayılı laboratuvarlarından birini Muğla’ya kazandıran Muğla BüyükşehirBelediyesi tarıma yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Tarım laboratuvarıyanında Duyusal Analiz Laboratuvarı, Yerel Tohum Merkezi, meyve kurutma tesisi,Tıbbi Aromatik Bitkiler Çiftliği’ni kuran, mera projesini hayata geçiren, fidanve yem bitkisi desteği sağlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıcakooperatiflerle alım garantili çiçek üretiyor.

 

“Üreten köylümüz tekrar milletin efendisi olacak”

  Muğla’nın doğalve tarihi güzellikleri yanında bereketli topraklara sahip olduğunu söyleyenMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, turizm kenti olarak bilinenMuğla’nın aslında çok önemli bir tarım kenti de olduğunu belirtti. Gürün,“Tarım, çiftçi, kooperatifler, üretim, toprak, emek bizim için çok önemlikavramlar. Ülkemizde ne yazık ki tarım alanında izlenen yanlış politikalaryüzünden üreten bir toplumdan her şeyi ithal eden bir toplum haline geldik.Muğla eşsiz güzellikleri ile turizm kenti olarak bilinse de bereketlitoprakları, başat ürünleri ile bir tarım kentidir. Bu bereketli topraklarınhakkını vermek, çiftçilerimizin topraklarını satmaması için BüyükşehirBelediyesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. “Toprağını SatmaÜrününü Sat” sloganımız ve hizmetlerimizle üreticilerimizin ata topraklarındakalmasını, köyden kente göç etmemesini amaçlıyoruz. Bu hizmetlerden belki de enönemlilerinden biri de Tarım Laboratuvarımız. Bereketli topraklarımız analizedilerek hangi ürüne, hangi gübreye daha uygun olduğunu üreticilerimizebilimsel olarak söylüyoruz. Eskiden kalan yöntemlerle değil bilimsel verilerleüreticimizin katma değeri yüksek ürün üretmesini ve Ata’mızın söylediği gibiÜreten köylümüzün milletin efendisi olmasını istiyoruz” dedi.  

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15