Türkiye'yi gururlandıran ve duygulandıran doktor İHA'ya konuştu

Afrika ülkesi Nijer'de annesi tarafından su verilmediği için fenalaşan 2 aylık bebeğe kendi eliyle su içirirken gözyaşlarına boğulan Dr. Mehmet Büyükçapar'ın sosyal medyada yayınlanan videosu izleme rekoru kırdı. O anı anlatan Dr. Büyükçapar, "O çocuğa su verdikten sonra gözlerini açtı ve bana baktı, ben o anda koptum zaten" dedi.

Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde görevyapan Dr. Mehmet Büyükçapar, 2014 yılında bir sağlık derneği tarafından gittiğiNijer’de hasta ve bakımsız çocuklara şifa dağıttı.

Hastanede annesi tarafından su verilmeyen 2 aylık bebeğesu veren ve o anda gözyaşlarına hakim olamayan Dr. Büyükçapar, izleyenleriduygulandıran olayla ilgili İhlas Haber Ajansı'na konuştu.

2014'ün Mart ayında İbrahim Ceylan’ın organizasyonuylaİstanbul’dan Nijer’e gittiklerini belirten Dr. Büyükçapar, "Orada yaklaşık2 ay kaldık. Nijer dünyanın en fakir ülkelerinden bir tanesi. Çocukpolikliniğinde görev yaparken, insanların fakirliklerini ve zorluklarınıgördük. Yaklaşık 10 gün sonra bu çocuğu annesi getirdi. İdrarını yapamıyor diyegetirdi ama çocuk susuzluktan ölmek üzereydi. O anda ben yanımdaki içtiğim suyuçocuğa verdim. Çocuk gözlerini açtı ve bana bakmaya başladı. Ben zaten o andakoptum yani o anda, o bakışı görüp insanın dayanması mümkün değil. O çocuğaannesi su vermediği için o hale gelmiş. Yani orada insanlar çok fakir, suya çokzor ulaşıyorlar ve su çok az. O anda o çocuğun bana bakması ve göz ifadesi beniçok duygulandırdı. Allah'a dua ettim ve 'Allah'ım, gelene değil gönderene bak'dedim kendi kendime. Allah'ım Kahramanmaraş’tan bu doktoru aldı Nijer’deki buaciz yavrunun ayağına gönderdi” dedi.

 

"Çocuğu o haliyle bırakmadık"

Bebeği o haliyle bırakmadıklarını ve 3 gün serumtaktıklarını anlatan Dr. Büyükçapar, "3 günden sonra annesi bizim odamızageldi ve annesi 2 elini kaldırarak sevincini ifade etti" dedi.

Bu olayın orada yaşadıklarının küçük bir parçası olduğunuifade eden Dr. Büyükçapar, şöyle devam etti:

"Size sadece bir tanesini anlatayım. Doğuştangözleri görmeyen bir çocuk vardı. Göz doktorumuz o çocuğu ameliyat etti ve ilkdefa annesini gördü. Biz nelere üzülüyormuşuz diye kendi kendime sordum,insanlar ne haldeymiş dedim. Çok şükür biz mabedine kuş evi yapan bir ecdadıntorunuyuz. Dünyanın neresinde mazlum mağdur bir ülke varsa oraya ilk koşanTürkiye’dir. Bakın yakın zamanda Kuzey Irak’ta deprem oldu, ilk koşan yineTürkiye oldu. İnşallah Allah ülkemize güç kuvvet versin biz daha çok yardımedeceğiz. Müslüman bir insan bırakın bir insanı öldürmeyi, bilerek karıncayıdahi incitmez. İnşallah bizim bu videomuz, dünyada iyi insanlar da varmışdedirtebildiysek kendimizi mutlu hissedeceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15