TÜTÜN ÜRÜNLERİ İLE MÜCADELE YETERSİZDİR, KAÇAK SİGARA ARTMIŞTIR

Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iktidar tarafından verilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi üzerine MHP Grubu adına “tütün, kaçak sigara ve nargile” konusunda TBMM’de söz aldı.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ İLE MÜCADELE YETERSİZDİR, KAÇAK SİGARA ARTMIŞTIR

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr.Sefer Aycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifiüzerine “Tütün ve tütün ürünleri” konusunda konuştu. Aycan “Bütün uğraşılara rağmentütün ürünleri ile mücadele yetersizdir, fiyat politikalarına bağlı olarakkaçak sigara artmıştır. Nargile kullanımı ile ilgili yeterince kısıtlamayapılmamıştır.” dedi.

Aycan ” Dünyanın her yerinde tütünle ilgili benzerdüzenlemeler vardır. Ekonomik anlamda da tütün, alkol ve uyuşturucu madde, kötümadde olarak değerlendirilir, bunun satışıyla ilgili kısıtlamalar da doğrudüzenlemelerdir. Biz de tütün satışının kısıtlanmasıyla ilgili yapılandüzenlemeleri doğru buluyoruz. Fakat bir gerçeğe de dikkatinizi çekmekistiyorum. Maalesef, tüm bu önlemlere, çabalara rağmen… Ki bu çabalar yeniçabalar değildir, 2002’den sonra başlamış çabalar değildir. Bu çabalar bizim dehükûmet ortağı olduğumuz 57’nci Hükûmette, hatta daha önce, 90’lı yıllardabaşlayan bir mücadeledir. Özellikle, tütünle mücadelede Sağlık Bakanı BülentAkarcalı’yı da anmak lazım. İlk düzenlemeyi yapan kişi Bülent Akarcalı’dır.Ondan sonraki dönemde Sağlık Bakanlığı olarak 57’nci Hükûmet döneminde debizzat o dönemde çalışırken biz de tütünle ilgili birtakım düzenlemeler,kampanyalar yaptık. Bu ürünlerin satışıyla ilgili ya da tütün ürünlerikullanımının kısıtlanması, buna başlayan insanların bundan caydırılmasıylailgili birçok çalışma yaptık. Tabii, 2002 sonrasında Adalet ve Kalkınma Partiside bununla ilgili düzenlemeler yaptı ama şu an durumun iyi gitmediğinidüşünüyorum. Sigara başlamada hâlâ bir sorun yaşıyoruz, sigara kullanımında birsorun yaşıyoruz, sigara tüketiminde sorun yaşıyoruz. Hatta milletvekillerimizMeclis içerisinde sigara tüketiyorlar. Şimdi, bu konuda esas sorun,çocuklarımız sigaraya başlıyor ve sigara tüketimi de azalmamış bulunuyor. Fakatburada çok daha tehlikeli bir durum var, bunun fiyat politikasından kaynaklananbir durum olduğunu düşünüyorum. Bu sigaraların fiyatının çok yüksek olması dahatehlikeli bir durumu ortaya çıkartıyor, kaçak sigara satışı artıyor. Şimdi,satışı kısıtlamak için birtakım düzenlemeler yaparken Ulus’ta, Kızılay’daaçıkta, tezgahlarda sigara satılmaktadır, hatta ne olduğu belirsiz sigaralar satılmaktadır.Ve bu sigaralar 3 lira, 5 lira daha ucuz diye bunu almakta vatandaş, ne olduğubelirsiz sigaralar tüketilmektedir. Üstelik bu sigaralar veya bu tür uyuşturucumaddeler zaten özellikle terör örgütleri tarafından yönetilmektedir ve çokciddi ayrı bir sorunla karşı karşıyayız. Maalesef ülkemizde tütün ürünlerininsatışı, alkol kullanımı, hatta hatta madde kullanımı ilkokul çocuklarınınseviyesine kadar inmiş durumdadır ve bu çok vahim bir durumdadır. 
Bir diğer konu da tabii ki bununla ilgili, nargile konusudur. Sigarayla ilgiliyaptığımız kısıtlamalara nargile kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlamayapılmamaktadır oysa nargile daha tehlikeli bir durumu ifade etmekte, daha çoksolunumu, “inhale” edilmeyi gerçekleştirdiğinden daha fazla risk taşıyan birdurumdur. Onun için bunlarla ilgili mutlaka önlem alınması lazım.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15