Uçak Seferlerimiz Ramazan Ayına Takıldı

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilinin Mayıs ayında iptal edilen Ankara- Kahramanmaraş seferleri ile ilgili THY- Anadolu Jet’ten AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerine cevap geldi.  

Uçak Seferlerimiz Ramazan Ayına Takıldı

Seferlerin Doluluk oranına göre değiştiğini ve iptal edilen seferin Ramazan ayının ilk haftalarına denk geldiğini bildiren firma yetkilileri Her yıl Ramazan ayında dolulukların ortalama %15 düşmekte olduğunu buna bağlı olarak birim gelirlerininde %20 azalmakta olduğu ifade edildi.

2019 Mayıs ayında iptal edilen Ankara- Kahramanmaraş seferleri ile ilgili THY- Anadolu Jet’ten bilgi İsteyen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerine cevap geldi. Milletvekili Ahmet Özdemir’e verilen cevap şöyle;

SAYIN AHMET ÖZDEMİR, KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ

ANAYASA KOMİSYON ÜYESİ

Halkla İlişkiler Binası 4.Kat 2 Nolu Banko Oda: C405 Çankaya/ANKARA

İLGI:

KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLLERİ GELEN YAZI ANADOLUJET

Ramazan döneminde düşen yolcu talebi nedeniyle bazı seferlerin ticari olarak iptal edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Her yıl Ramazan ayında doluluklarımız ortalama %15 düşmekte, buna bağlı olarak birim gelirlerimizde %20 azalmaktadır. Bu sebeple Ramazan ayının ilk 2 haftası münferit iptaller yapılmaktadır. Ramazan ayının son 2 haftasında doluluk oranlarının daha iyi olması nedeniyle sefer iptaline ihtiyaç olmamaktadır.

6 Mayıs 2019 - 19 Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan dönemde ticari nedenlerle 76 seferin iptali yapılmıştır. Yapılan iptaller içinde, tek yönde 25 yolcusu olan 15 Mayıs Ankara Kahramanmaraş seferi de yer almaktadır. Seferin icra edilmesi halinde 90 yolcu ve 10.000 TL gelir beklenmekteydi. Seferin maliyeti ise yaklaşık 34.000 TL'dir.

Ekte iptal edilen seferlerin listesi mevcuttur.

Bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

e-imzalıdır Erkam Mehmed ZEYBEK Anadolujet Gelir Yönetimi Müdürü

e-imzalıdır Şamil KARAKAS Bölgesel Uçuşlar Başkanı

Sayın: Said Şamil KARAKAS

Anadolu Jet Başkanı

Sayın Başkan; Kahramanmaraş Ankara Anadolu jet uçuşlarının 15.05.2019 tarihinde iptal olması ilgili tarafınıza yaptığımız müracaata aşağıdaki şekilde cevap verilmiştir.

"1 Mart 2019. 16 Mayıs 2019 Tarihleri arası Ankara-Kahramanmaraş seferleri incelendiğinde;

09.04.2019 tarihinde Kahramanmaraş - Ankara seferinde uçağa kuş çarpması sebebiyle iptal edilmiş.

10.04.2019, 21.04.2019. 29.04.2019 tarihlerinde Ankara Kahramanmaraş seferleri Kahramanmaraş Havalimanında GPS arızası nedeniyle Gaziantep'e zorunlu iniş yapmış, Kahramanmaraş - Ankara seferleri iptal edilmiştir.

Anadolu Jet TK7130, Ankara- Kahramanmaraş, 23:45 (Local saat) seferinin bu hafta içi. 15.05.2019 (Çarşamba) günü ticari nedenlerden iptali söz konusu olmuştur."

Kahramanmaraş Ankara Anadolu jet uçuşlarının 15.05.2019 tarihinde iptal olması ile tarafınıza yaptığımız müracaata yukarıda şekilde cevap verilmiştir.

ilgili bilgi notunda 15.05.2019 tarihli uçuşun ticari nedenlerle iptal edildiği tarafımıza bildirilmiştir. Belli bir süredir Anadolu Jet'in Kahramanmaraş uçuşları değişiklik sebeplerle iptal edilerek yolcularımızın Gaziantep'i kullanmasına sebep olunmaktadır. Bu sebeple yolcu potansiyelimiz %60 Gaziantep'i , %20'si Adana'yı . %20'si kendi imkânlarıyla gitme yolunu tercih etmektedir. THY ile ve Anadolu Jet ile yaptigimiz geçmiş tarihli görüşmelerde yolcu potansiyelimizin yetersiz olduğuna dair tarafımıza bilgiler verilmiştir. Ancak kanaatimizce burada önce yolcuların başka bir yerlere gitmesine sebep olunmuş arkasından da yolcu olmadığı gerekçesi sunulmuştur. Bu tarafımızca kabul edilecek bir gerekçe değildir.

Yukarıda ki açıklama muvacehesinde ticari nedenlerle başka iptal olan ll uçuşları varsa Bu illerin ve uçuş zamanlarının;

Ticari sebebe dayandığı iddia edilen iptallerin hangi zaman aralığına kadar devam edeceğinin:

Ticari sebebe dayandığı iddia edilen iptallerin birbirine komşu olan illerde münavebeli şekilde yapılıp yapılmadıgının: (Or:15.05.2019 Kahramanmaraş-Ankara iptal - 16.05.2019 Gaziantep -Ankara iptal şeklinde mi)

Tarafımıza bildirilmesini talep ederiz.

NOT: Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak Devletimizin ve Hükümetimizin hakkaniyetle alacağı her türlü tedbirin ve tasarrufun destekçisi olacağımızı, ancak Ilimize yapılacak haksız bir uygulamayı kabul etmeyeceğimizi bayan ve taahhüt ederiz.

Ahmet ÖZDEMİR Mv Anayast kom üyesi

İmran KILIÇ Kahramanmaras My Kefek Nom. Dyesi

Mehmet Cibar SEZAL

Kabukinmaras MM Tics Emer. Tabii Kiky.Bilgi ve

Tek]Kom. Oyesi

Habibe ÖCAL

Kahramanmaraş My Mil. Eg., Kaltar, Gençlik ve

Spor Kom. Dyesi

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15