Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli kardeşlerimize karşı olan sorumluluklarımızı bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır. Bizler Ülkü Ocakları olarak; toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulmasını istemekteyiz.

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u,Türkiye nüfusunun ise yaklaşık yüzde 15’i engelli vatandaşlarımızdanoluşmaktadır. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarakortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte engellilerin normal bir hayat sürmeleriancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda hepimizedüşen vazife bir nebze olsun toplumsal duyarlılığa katkı sağlamak olmalıdır.

 

Onların bize hayat dersiverdiğini ve bizlerin onlara bir teşekkür borcumuzun olduğunu unutmamalıyız.Çünkü onlar bize çok şey öğretiyorlar. Karşılıksız sevmeyi zihinsel engelliinsanlarımızın bakışlarında görüyoruz. Hiç görmeden hissetmeyi görmeengellilerimizden öğreniyoruz. Ses çıkarmadan sohbet etmeyi işitme engellilerimizdenöğreniyoruz. Resim yapabilen ayak parmaklarının olabileceğini, bir kaldırımıaşmak için mühendislik bilgisinin gerekmediğini ortopedik engellilerimizdenöğreniyoruz. Engelli bir birey olmanın her şeyin bittiği anlamına gelmediğinionlardan öğreniyoruz.

 

Empati, insani hasletlerin enyücelerindendir. Kendi kalıbını terk edip karşıdakinin hacmini görebilmek zorzanaattır. Gözlerinizin görmediğini, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi;ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifadeedemediğinizi, tek başına yemek yiyemediğinizi, güzel müziklerdinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü?

 

Hepimiz birer engelli adayıolduğumuzu unutmamalıyız. Engelli kardeşlerimize engel olmamalıyız. Onlar,engel olmadığımız sürece engelsizdir. Fiziksel veya zihinsel engelli olmak birkusur değildir. En büyük engel, engelli insanları hor gören kör zihniyettir!Cenab-ı Allah milletimizi yüreği ve karakteri engellilerden korusun.

 

Beyinlerdeki ve vicdanlardakiengellerin kalkması dileğiyle; hayatın tüm engellerini aşan kardeşlerimizin ‘3Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.”

 

 

 

 

Hüseyin Kayış

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15