Ülkücü işçiler yine mazlumun yanında!

Kahramanmaraş Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Mehmet Kaba, “Ülkücü işçiler olarak her nerde olursa olsun kadınlarımızın yanındayız koşullar şartlar ne olursa olsun mazluma umut olmaya devam edeceğiz” dedi.

 Ülkücü işçiler yine mazlumun yanında!

Ülkücü İşçiler Derneği, Demokrasi Meydanı’nda ‘’Kadın ve Çocukİşçiler’in yaşadığı sorunlara farkındalık oluşturmak için “Kadın ve Çocuk İşçiler” konulu resim sergisidüzenledi. Düzenlenen sergide bir konuşma yapan Ülkücü İşçiler Derneği İlBaşkanı Mehmet Kaba, burada kadın ve çocuk işçilerin çok az bir parakarşılığında hoyratça kullanıldığına dikkat çekti.  
‘ÜLKÜCÜ HAREKET TÜRKKADINININ HER ŞARTTA VE KOŞULDA YANINDADIR’

Kaba, “Ülkücü İşçiler Derneği’nin Türkiye genelindeuyandırmak istediği tepki aslında bir uyarıdır kadın ve çocuk işçi maalesef kiçocuk işçi derken bile insanın tüyleri diken diken olmakta ülkemizde tabi kibir çok işçi kardeşimizin sıkıntıları var farkındayız ve her zamanyanlarındayız lâkin bu işçi kardeşlerimizin sorunları dile getirilirkenunutulan ve göz ardı edilen hep bir işçi unsuru vardır. Biri kadın işçilerimizdiğeri ise söylemesi bile güç ama çocuk işçilerimizdir. Kadın işçilerimizin birçoğu yurt genelinde tarım, sanayi, hizmet ve benzeri iş kollarında çalışmaktakayıt dışı yani sigortasız olarak günlük 20 ila 30 lira yevmiye karşılığındaçatıştırılan bu kadınlarımızın sayısı 4 milyonu bulmaktadır. Bu bir çocuk işyerlerinde iş kazası ya da çalışma hayatının zorlukları ile karşılaşmaktadır.Biz ülkücü işçiler derneği olarak her nerde olursa olsun kadınlarımızın dayanındayız koşullar şartlar ne olursa olsun mazluma umut olmaya devam edeceğizçalıştıkları ortamlarda hakları yenen dışlanan ve küçük görülen kadınlarımızıunutmayalım ki birer eş, birer anne ve birer evlattırlar. Türk kadını uludur,kutludur, kimisi eşine destek olmak için, kimisi evini geçindirmek için, kimisiçocuğunu okutmak için, çalışmak zorunda maalesef ki bu hayatın İşkencesidir.Bizim karşılaşmak istemediğimiz bir tablodur kayıt dışı çalışan kadınişçilerimiz ve bu kitlenin birçoğu tarım işlerinde çalışmaktadır. Yani ekmeğinitaştan ve topraktan çıkarmaktadır. Hepsinin saygı ile ellerinden öperim unutmayalımki, kadınlarımız bize Allah’ın birer emanetidir. Onlara gözümüz gibi bakmakbizim boynumuzun borcudur. Türk kadını annedir, Türk kadını abladır, Türkkadını eştir, Türk kadını evlattır, Türk kadını vatandır, Türk kadını bayraktıremekleri ve hakları hatta kaygıları da bize emanettir. Emanete sahip çıkacağızbundan emin olsunlar. Ülkücü hareket çalışan Türk kadınının her şartta vekoşulda yanındadır” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZTORNACI DEĞİL TORNA MAKİNASI YAPABİLECEK MAKİNA MÜHENDİSLERİ OLMALI’

Açıklamasının devamında Kaba şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’deçocuk işçi gerçeği ise eğitim sisteminin dengesizliği ile sürekli değişensistem karmaşası ve bilmem kaç bilinmeyenli sınav denkleminden ötürü giderekartmakta kimi çocuğumuz ev ekonomisine kimisi okul harçlığı kimisi ise ailesinebakmak için çalışmak zorunda kaldığı bu iğrenç sistemde maalesef ki oyunçağındaki, okul çağındaki, çocuklarımız sanayi, tarım, metal inşaat hatta geridönüşüm işi bile yapmaktadır. Okullarda sıcak sıcak ders görmesi gerekençocuklarımız soğuk ve ağır iş dünyasıyla çok erken yaşlarda tanışır maalesef kieğitim hayatlarına nokta koymakta ya da zorunda bırakılmaktadır. Türkiye'dekayıt dışı çalışan 2 milyon çocuk işçi bulunmaktadır ülkemizde çocuk işçi yaşı6 yaşa kadar düşmüştür. 2016 yılında 56 çocuk işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiştir.Ana okuluna bile gidemeyen 6 yaşında bir çocuk nasıl olurda iş kazasındahayatını kaybeder bunun adına iş kazası denilir? çocuklar bizim evlatlarımızgözlerimizin nurları bugün iş dünyasında hayatlarını bile kaybeder oldu eğer kigelişen büyüyen ve üreten bir ülkü olmak istiyorsak bizim bu çocuklarıokutmamız lazım yarınlarımızı daha oyun ve okul çağında iken iş hayatının soğukyüzü ile tanıştırmamız çocuk psikolojisinde olumsuz etkiler yapmakta bazentelafisi mümkün olmayan travmalara neden olmaktadır lütfen ama lütfen çocukişçilerimizin gelin hep birlikte sesi olalım gelişen Türkiye’de çocuklarımıztornacı değil torna makinası yapabilecek makina mühendisleri inşaatta yüktaşımak yerine o inşaatın projesini çizen mimar olsun bu çocuklar bilim adamıolsun ülkesine vatanına ve milletine daha büyük hizmetler yapabilecek olan buçocukları daha çocuk yaşta hayattan koparmayalım milli devlet olma yolundailerleyen Türkiye’de 3 şey milli olmaz ise kimse bu devlette bana milliliktensöz etmesin milli ekonomi milli savunma ve milli eğitim . Ekonominin kalbi olanişçi kardeşlerimizin açlık sınırının altında ücrette simit ayranı Türk işçisinereva görenler ve sözde işçi temsilcisi olan pazarlık masalarında Türk işçisiniköle pazarında satan sendikalardan hesap sormaya devam edeceğiz. Milli eğitimdirki çocuk işçinin ününü alabilecek tek merci bu ülkede yetkililerden gerekeninyapılmasını önemle rica ediyorum yarınlarımızı yıkmayın çocuklarımız bu memleketikalkındıracak ve yüceltecek olan birer neferdir her nefer vazifesini layıkıylayerine getirmelidir.”

HABER:KÜBRA ŞİMŞİR

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15