Ünlü yazarların da isteği

1951 yılında Türkiye’de kurulması planlanan 7 İmam Hatip Okulundan birinin Maraş’a gelmesini sağlayarak büyük fedakârlık örneği gösteren Hafız Osman Sandal Hoca 90 öğrencisiyle ilköğretime başlamıştı. İsmi İmam Hatip Okuluyla özdeşleşen Sandal Hoca’nın, yeni yapılan İmam Hatip Lisesine isminin verilmesi önerisine Hoca’nın ilk öğrencilerinden de tam destek geldi.

Ünlü yazarların da isteği

Bugün Gazetesinin İmam Hatip Lisesi’ne Sandal Hoca’nınisminin verilmesiyle ilgili haberi, Türkiye’nin en ünlü yazarlarından hocanınilk öğrencileri arasında bulunan Yazar Abdurrahman Dilipak, Ahmet Taşgetiren veVehbi Vakkasoğlu ile Hüseyin Bahar Hoca’yı duygulandırdı. Kahramanmaraş ValisiVahdettin Özkan’a istekte bulunan yazarlar, kişiliklerinin oluşmasını sağlayan SandalHoca’nın İmam Hatip alanında yaptığı fedakârlıkları anlatarak, yeni yapılanliseye isminin verilmesinin manevi açıdan büyük önem taşıyacağını belirttiler.


Abdurrahman Dilipak; “Benim de hocamdı. Rahmetle yâdediyorum.  Sandal hoca son derece değerlibir insan ve benim kişiliğimin oluşmasında etkisi olan bir insandır. Umarımyapılacak olan imam hatip okuluna sandal hocanın adı verilir.”


Ahmet Taşgetiren; “Vali bey eğer böyle bir şey yaparsa sonderece güzel bir jestte bulunmuş olur. Sandal Hoca gibi insanlar bizim yıldızinsanlarımızdır. Şehrimize emek veren insanların isminin yaşatılması gerekir. “

 

Vehbi Vakkasoğlu; “Bir ilkokulun iki sınıfında açılmış amahocamız bunu binaya dönüştürmüş bir insan. O inşaatı köşe bucak, dağ tepegezerek topladığı destekle yapmıştır. O inşaat için çok hayır toplamıştır.Maddi manevi gerekeni yapmıştır.”


Hüseyin Bahar; “Biz Sandal Hocadan çok şey öğrendik. Medreseeğitimi aldık. Medrese hocalarından Özel Arapça, Farsça, Fıkıh, Hadis ve Keremdersleri alırdım. Hocamızı hatırlamak ve hatırlatmak için isminin verilmesi çokiyi olur.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17