Unoteks Aşure Etkinliği

Kahramanmaraş'ta tekstil sektöründe faaliyet gösteren Unoteks fabrika önünde aşure etkinliği düzenledi.

Unoteks Aşure Etkinliği

Tekstil sektörünün öncülerinden olan Kahramanmaraş'ta, sektörün başarılı firmalarından Unoteks aşure ayında, etkinlik düzenleyerek vatandaşlara aşure dağıttı. Fabrika önünde kurulan kazanda aşure kaynatıldı ve yüzlerce kişiye dağıtıldı.

Firma Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Akyol, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, ''Bolluk ve bereketin simgesi olarak her yıl idrak edilen aşure günü, dualar ve ibadetler ihya ediliyor. Bizde bugün fabrikamız önünde kazanı kurduk ve aşuremizi yaptık'' dedi.

Aşure geleneğinin eski kaynaklarda aldığı yeri anlatan Akyol şunları kaydetti;

''Evlerde büyük helvahane veya kuzu kazanı içinde hazırlanan aşure ocaktan indirilince evin en yaşlısı kazanı kanştırıp bir Yasin-i şerif okur, kazanın ağzına kalaylı bir tepsi, bunun üstüne de beyaz bir örtü örtülür, aşurenin demlenmesi tamamlanınca tepsi alınır, evin en büyüğünden en küçüğüne sıra ile tas tas verilirdi. Herkes salavat getirdikten sonra yer, aynca tepsideki "aşure teri" denen buhar suyu da şifa niyetine göz kapaklarına ve alına sürülürdü Eskiden halk arasında aştıre ile ilgili tuhaf inanışlar da vardı. Örneğin, aşure yenirken ağza gelen ilk bakla çiğnenmez çıkarılır, yıkanıp kurutulur ve para kesesine "bereket baklası" ya da "aşure baklası" denerek konurdu. Aşure pişerken karıştırmak için kullanılan kepçeye  delikli gümüş paralar bağlamak, daha sonra bunlan yıkayıp yine bereket olsun diye keseye koymak da adetti.''

HABER-FOTO: YAŞAR ERİKLİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15