ÜRETİME KADIN ELİ DEĞECEK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un talimatlarıyla Kahramanmaraş Kadın Girişim, Üretim ve İşletme adı altında Kadın Kooperatifi kuruldu. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğünde, Ticaret Bakanlığından katılan danışmanlarla kadınların daha çok iş hayatına iştirak etmesine yönelik eğitim programı düzenlendi.

ÜRETİME KADIN ELİ DEĞECEK

Bu kooperatiflebirlikte Kahramanmaraş’ta kadınların üretime ve ekonomiye büyük katkılarsunacağının altı çizilirken, Girişimci kadınların ürettikleri ürünü kolay birşekilde pazarlayabileceğine vurgu yapıldı.

“KADINLARA DAHA İYİHİZMETLER VERECEĞİZ”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi veKahramanmaraş Kadın Kooperatifi Başkanı Yasemin Ayranpınar, “Bizler kadınkooperatifi olarak yola çıktık. Dezavantajlı kadınlarımızı iş sahası ayarlamak,ürünlerini pazarlamalarını sağlamaktır. Ticaret Bakanlığından geleneğitmenlerle program hazırladık. Bilgiler aldık. Kahramanmaraşlı kadınlara dahaiyi bir hizmet vermek amacıyla eğitim aldık. Toplantımızda yeni fikirlereulaştık. Toplantı neredeyse bir Çalıştaya dönüştü. Çok güzel fikiralışverişinde bulunuldu. Kahramanmaraşlı girişimci bayanlara daha iyi birhizmet vereceğiz. Hep beraber el ele Kahramanmaraşlı bayanlarla yürüyeceğiz”şeklinde konuştu.


“KADINLAR DAHA ÇOKEKONOMİYE İŞTİRAK EDECEK”

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünde ÇalışanMustafa Ceyhan Turna, Buraya geliş amacımız Kahramanmaraş’taki kadınkooperatiflerinin desteklenmesi ve kadınların daha çok ekonomiye iştiraketmesidir. Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmaları burada anlatmaktır.Burada bir çalıştay yaptık diyebiliriz. Beklediğimizden daha fazla bir ilgivardı. Kadın kooperatifimizin eksiklikleri, neler yapabileceğimiz, potansiyelkadın kooperatiflerimizi konuştuk. Diğer katılımcılarımıza kooperatif işletmemodelini amaçlarını ve Türkiye’deki başarılı örneklerini anlattık” dedi


“KADINLARINÜRETTİKLERİ ÜRÜNLERİ PAZARLAYACAK BİR KOOPERATİFİN OLMASI GEREKİYORDU”

Kooperatif bizim tarihimizde ve geçmişimizde yardımlaşma vedayanışma anlamında yer almıştır diyen Kahramanmaraş Ticaret İl Müdürü AhmetUçar, “Kahramanmaraş’ta çeşitli kooperatiflerimiz vardı. Geçtiğimiz birkaçiçerisinde 2 tane kadın girişimcilik kooperatifimiz kuruldu. Son 3 yıldır bukonu ile ilgili kafa yoruyorduk. Kahramanmaraş’ta kadınların ürettikleriürünleri pazarlayacak bir kooperatifin olması gerekiyordu. BüyükşehirBelediyemizin destekleriyle böyle bir girişim sağlandı. Bugün kadıngirişimcilik kooperatifimiz ile ilgili Ticaret Bakanlığımız KooperatifçilikGenel Müdürlüğü Daire Başkanımız ve uzmanımız burada bulunuyorlar.Kahramanmaraş halkı için hayırlara vesile olmasını diliyorum” açıklamalarındabulundu.

“KADINLARIMIZIN EVEKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanın talimatıylaKahramanmaraş’ta ilk defa bir kadın kooperatifi kurduklarını belirten KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Taşkıran,“Kahramanmaraş Kadın Girişimi Üretim ve İşletme adı altında artık inşallahKahramanmaraşlı üreten kadınlarımıza bir kapı açılmış oldu. Elimizdengeldiğince kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Üretenkadınlar her zaman mutludur. Böylelikle aile huzuruna da katkı sağlayacağız. Bukooperatifle birlikte şehrin çok zengin bir alt yapısı var. Biz bu ürünleri hemşehir çapında hem de ülke çapında tanıtıp pazarlamayı planlıyoruz” ifadelerinikullandı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15