Uygulama başladı, cezası 625 lira!

1 Aralık 2019 itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması hayata geçirilirken, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili olarak bilgilendirme yaptı.

Uygulama başladı, cezası 625 lira!

İl Emniyet Müdürlüğünden yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ" kapsamında, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan (hususi otomobil dışında kalan) taşıtlarda, 1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında ilimizde kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacaktır. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kaş lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu halde kullanmayanlar için Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereği 2019 Yılı için 625 TL para cezası uygulanmaktadır.

Kış Lastiği: 7° C'nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür

Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, taşıtların fren ve durma mesafesi artmakta, taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve trafik güvenliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle kış mevsiminin trafik güvenliği üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak veya ortadan kaldırmak amacıyla sürücülerimizin kaş lastiği kullanması önem arz etmektedir.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15