Uzman Çavuşlar Kadro İstiyor!

Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Cengiz Badur, istifa etmiş uzman çavuşların devlet kadrolarında işe girmeleri gerektiğini ifade etti. Badur, “Geçmiş yıllarda istifa etmiş olan ve şu an işsiz olan uzman çavuşların devlet kadrolarında değerlendirilmesi gerekli” dedi.

Uzman Çavuşlar Kadro İstiyor!

Türkiye’nin terörle mücadelede önemli görevler üstlenenuzman çavuşların öneminden bahseden Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İlBaşkanı Badur, hem ülke içinde hem de ülke dışında Türkiye’nin bekası içinmücadele eden ve daha sonra görevden ayrılmış 100 bine yakın uzman çavuşunolduğunu ve aileleri ile birlikte bu sayının 1 milyona yaklaştığını dilegetirdi.

‘Uzman Çavuşlar İşsizler Ordusuna Katıldı’

Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanlığı tarafından EmniyetGenel Müdürlüğü emrinde çalıştırılmak üzere bekçi alımları hakkında konuşanBadur, şunları dile getirdi: “Uzman erbaşların 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657sayılı devlet memurları kanunun 92’inci maddesi hükmünden yararlanabilmeleriiçin en az 2 yıl maddesi değiştirilerek 7 yıl hizmet yılını tamamlamış olmalarıgerekir hükmü yer aldı. Yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi ile kanundaki budeğişiklikle bu tarihten önce kendi isteği ile veya sağlık sebebi ile ayrılmışpersonel için belirleyici bir hüküm verilmediği belirtiliyor. UzmanlarFederasyonu Arif Saylam Başkanımızın önderliğinde aylarcayaptığı çalışmalar sonucunda 6 Temmuz 2017 tarihinde İç İşleri BakanlığıMahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 22 Haziran 2017 tarihli yazısına istinadenmevcut mevzuat hükümleri ve yargı kararları çerçevesinde görüş istenilen konuirdelendiğinde, 6663 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklikyapılmasına dair kanunun 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce,3269 sayılı uzman erbaş kanunu kapsamında uzman erbaş olarak görev yapan ve ikiyıllık hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyerekgörevinden ayrılanların atanma ile ilgili hükme yer verildi. Uzman Çavuşlarkimi kanundan dolayı kimisi de hakkı olmasına rağmen atanabileceği kurumubulamamasından, ayrıca kurumlara tanınan açıktan atama için yüzde 2 kontenjanınyetersizliğinden kamuya atanamayarak mağduriyet yaşanmasına ve binlerce kişilikişsizler ordusu oluşmasına sebep olmuştur.”

‘Bekçilik ve İnfaz Kurumunda Değerlendirilmeli’

Uzman Çavuşların Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak içincanlarını feda ettiklerini vurgulayan Uzmanlar Federasyonu Kahramanmaraş İlBaşkanı Badur, “Uzman Çavuşlar, devlet büyüklerinden hizmetlerine karşılıkİçişleri Bakanlığınca alınması planlanan 10 bin kişilik Bekçi MemurluğuKadrosundan tıpkı Adalet Bakanlığınca 2016 Aralık ayında Cezaevlerindegörevlendirilmek üzere alımı yapılan 4 bin kişilik infaz koruma memurluğu gibi kontenjanayrılarak KHK’da yayınlanmasını istiyor. İnfaz koruma memuru alımı KHK ilesadece Uzman Çavuşlara yönelik çıkmıştır. Yaş, boy, kilo gibi nedenlerle 3 bin200 kişi atanmış ve göreve başlamıştır. Şu an görevinden ayrılmış uzmançavuşlar bekçilik alımında ikamet şartı, boy, kilo, yaş ve sağlık sebebigözetmeksizin ya da diğer devlet kadroları ve belediyelerde atanmak istiyor.”

HABER-FOTO: KENANONARAN

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13