VATANDAŞLARIN TERCİHİ DOĞALGAZ

Kışın kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle birlikte vatandaşlar kış hazırlıklarına başladı. Kahramanmaraşlı vatandaşlar ısınma tercihi olarak doğalgazı tercih ettiklerini ifade ediyor.

VATANDAŞLARIN TERCİHİ DOĞALGAZ

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi Haber Ekibi olarak, sokağa çıkıp vatandaşların ısınma tercihlerini sorduk. Vatandaşlar daha temiz ve kullanışlı olduğu için doğal gazı kullandıklarını belirtiyorlar.

Kışın odun kömür yakarak ısındıklarını söyleyen Durdu Terlik, Bu mevsimde kömür şart. İsteriz ki doğalgaz olsun. Ama o da maliyetli diyorlar. Yetkililerin söylemleri aldığımız duyumlar bu şekildedir. Tabi çevrenin temizliği açısından ve kolay ısınmayı sağlamak için doğalgaz çok önemlidir.  Aldığımız kömürlerin fiyatında düşüş olmuştu. Ama yine de maliyetli olduğunu düşünüyorum. O yüzden odunla idare ediyorum. Kömürü çok az aldım. Odunla destekleyerek kullanıyorum. Pahalı olduğu için zorlanıyoruz alamıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Isınma için doğal gazı tercih ettiklerini söyleyen Hasan Arık, “Daha önce yıllardır odun kömür yaktık. Fiyat olarak odun kömür doğal gaza oranla daha uygundur. Evimiz doğal gazlı olduğu için mecbur kullanıyoruz. Fiyatlar iki katına çıktı.  Ama devletimiz de sağ olsun yardımcı oluyor” açıklamalarında bulundu. 

Isınma tercihimiz doğalgaz diyen Tülin Köse Mahallemize geldi biz de kullanıyoruz. Daha rahat daha kullanışlı.  Daha önce odun kömür kullanıyordum ve çok zor oluyordu. Doğal gaz daha temiz ve kolay olduğu için tercihimiz doğalgazdır” şeklinde konuştu.

Köyde yaşadığı için odun kömür yakarak ısındıklarını söyleyen Yusuf Özkan, “Köyümüze henüz doğalgaz gelmedi. Doğalgaz gelirse tercihimiz doğalgaz olacaktır. Soba çevreyi çok kirletiyor. Doğalgaz daha kullanışlı ve evin her tarafını ısıttığı için çok avantajlıdır. Odun kömür fiyatları da çok arttı. Dolara endeksli diyorlar fakat dolar düştü. Odun kömür fiyatları düşmedi. 

Doğalgaz kullanarak ısındıklarını ifade eden İdris Kutlucan, Doğalgaz, odun ve kömüre göre daha ekonomiktir. Soba kullanımına oranla çevreyi daha az kirletiyor. Ben ayda 250 TL doğalgaz parası ödüyorum. 

Daha temiz ve iktisatlı olduğu için doğal gaz kullandığını ifade eden Salih Paksoy, Doğal gaz odun ve kömüre oranla daha uygundur. Yıllarca odun kömür yaktık. Çevre kirliliği çok fazla oluyordu. Doğalgaz gelince bu sorunlar ortadan kalktı. Bu ay ortalama 85 lira doğalgaz parası verdim. Havalar ilerleyen günlerde daha da soğuyacak ve daha da fazla doğalgaz parası gelecektir.

Köyde yaşadığımız için odun kömür kullanarak ısındıklarını söyleyen Ümmühan Gündeş, Odun kömür fiyatlarının makbul olduğunu düşünüyorum. Şehirde yaşasaydım doğal gaz kullanırdım. Soba olunca evin sadece bir bölümü ısınıyor. Fakat doğal gaz kullanılınca evin her bölümü ısınıyor. Doğalgaz sobaya oranla havayı daha az kirletiyor. 

HABER-FOTO: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane