VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK!

Siyaset gerektiği zaman, gerektiğini planlı bir şekilde takip etmek, nihayetlendirmek, gerçekleştirmektir diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ''17 yıldan beri iktidardayız ve hamdolsun halkımızın gözüne bakarak konuşabiliyorsak bunun temel sebebi vatandaşlara verdiğimiz sözleri gerçekleştiriyor olmamızdır'' dedi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK!

Kahramanmaraş'ta Ulaşımdan, Kültür Sanat'a, Tarım'danÇevre Şehirciliğe düzenli ve planlı olarak düzenlenen çalıştaylara öncülük edenÜnal, AK Parti Genel Merkezinde kendisini ziyaret eden Kahramanmaraş'ta BugünGazetesi Genel Müdürü Pınar Yüzbaşıoğlu, Genel Yayın Koordinatörü Mehmet MümtazYüzbaşıoğlu, Genel Yayın Yönetmeni Mesut Tuğrul ve Muhabir Ömer Faruk Salman'agündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, soruları yanıtladı.  

SORUNLAR SAHADA TAKİP EDİLİYOR

Çalıştayların ilimize kattığı en önemli şey yatırımların planlanmasıve gerçekleşmesidir diyen Ünal, ''Türkiye'de bu çalıştaylar düzenli ve planlıolarak devam ediyor. Bir bakanın tüm bürokratları ile o şehre gelip, o şehrinkendi bakanlığı ile ilgili bütün sorunları sahada görüp, bütün planları sahadayapması bu planlamanın da İl milletvekilleri tarafından takip edilmesi sonderece önemlidir. Çalıştaylar başladıktan sonra son 7 yılda ek 20 milyarKahramanmaraş'ımıza yatırım gelmiş. Sadece Kahramanmaraş-Göksun yoluna 2 buçukkatrilyon gerçekleştirmişiz.  Buna belediyeyatırımları dahil değil'' dedi.


STADYUM SÖZÜMÜZÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ!

Son günlerde gündemde olan Kahramanmaraş'a stadyumyapılmayacak iddiaları ile ilgili olarak konuşan Ünal, ''Diğer illere yapılan ostatlar yeni yatırım değil. Yani Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yeni bütçeoluşturulurken, yeni projelerin durdurulması ve devam etmekte olan projelerintamamlanması yönünde bir karar alınınca doğal olarak sadece Kahramanmaraş'ınstat projesi değil bütün yeni projelerin bir süre bekletilme kararı alındı.Bizim Kahramanmaraş'a yapılacak stadyum ile ilgili farklı bir yatırım modelidüşüncemiz var. Verdiğimiz sözün arkasındayız. Allah'ın izni ile bu sözü degerçekleştireceğiz.''

Biz her 4 yılda bir eylem planı yapıyoruz diyen Ünal, ''4yılın sonunda gerçekleştirilecek iş, ilgili kurum, bunların hepsini göz önünekoyarak hem takibini yaptık hem de gerçekleştiğinde kamuoyuna dedik ki bugerçekleşti. Geçen 2017'nin 30 Eylül'ün de Tarım Çalıştay'ı yapmıştık. TarımÇalıştay'ında 49 tane başlık ele almışız. Tarım Çalıştay'ın da sektörün bütünisteklerini, sorunlarını, taleplerini almış biz takibini yapmışız'' dedi.

Ünal sözlerine şöyle devam etti; ''Geçtiğimiz hafta yaptığımızikinci çalıştay'da ne yapmışız diye oturduk bir yıl içerisinde, 30 Eylül2017'den yapılan çalıştay'da alınan kararlardan ne kadarı gerçekleşmiş diyebaktığımızda 49 başlıktan 19'u sonuçlanmış. 20 tanesi devam ediyor. 10tanesinin de gerçekleşme ihtimalinin olmadığı görülmüş ve taraflarabildirilmiş. Şimdi siyasetin rasyonel olması gerekiyor. AK Parti siyasetinin enönemli özelliği şudur, ''Siyaset boş söz değil, boş vaat değil, siyasetgerektiği zaman, gerektiğini planlı bir şekilde, takip etmek nihayetlendirmek,gerçekleştirmektir. Sonuçta o sözü verdiğiniz milletin içine çıkıyorsunuz.Bugün biz 17 yıldan beri iktidardayız. Vatandaşlarımızın içine çıkabiliyor,gözüne bakabiliyorsak, bunun temel sebebi 17 yıldan beri vatandaşlaraverdiğimiz sözü tutmamızdır. biz 17 yıldan beri iktidardayız ve hamdolsunhalkımızın gözüne bakarak konuşabiliyorsak bunun temel sebebi vatandaşlaraverdiğimiz sözleri  gerçekleştiriyorolmamız. Kahramanmaraş'ımız da çalıştaylar başladıktan sonra Kahramanmaraş'ıntoplam  yatırım miktarı yanlışhatırlamıyorsam 7 milyardı. Çalıştaylar başladıktan sonra son 7 yılda ek 20 milyarKahramanmaraş'ımıza yatırım gelmiş. sadece Kahramanmaraş-Göksun yoluna 2 buçukkatrilyon gerçekleştirmişiz. Daha bu yatırımlara belediye yatırımları dahil değil.''

Çalıştayların amacının, sorunların yerinde tespitedilmesi olduğuna değinen Mahir Ünal, ''Bakan oraya gidiyor ihtiyacı görüyor.İlgili genel müdürü bürokratı daire başkanı bu konuda planlama yapıyor.Milletvekilleri bu planlamaları takip ediyor ve sonuçlandırıyor.milletvekillerimizle yüksek bir koordinasyon içinde çalışıyoruz. şu anda herbir milletvekilimizin çalıştığı bakanlıklar belli. milli eğitimle alakalıişlerle Habibe Hanım ilgileniyor. Her bir bakanlık ayrı bir milletvekili  tarafından takip edilir.  daha sonrada milletvekillerimizle aylıktoplantılarımızı yaparız. bir araya geliriz. hangi bakanlıkta ne var. hangisorunu yaşıyor. nasıl bir desteğe ihtiyaç var. önümüzdeki çalıştayı hangibakanla yapalım. bunun planlamasını yapar onu gerçekleştiririz'' ifadelerineverdi.

Son günlerde gündem olan Kahramanmaraş'a yapılacakstadyum konu ile ilgili olarak ise Ünal, ''Diğer illere yapılan o statlar yeniyatırım değil. Yani Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yeni bütçe oluşturulurken,yeni projelerin durdurulması ve devam etmekte olan projelerin tamamlanmasıyönünde bir karar alınınca doğal olarak sadece Kahramanmaraş'ın stat projesideğil bütün yeni projelerin bir süre bekletilme kararı alındı. Bunun üzerinebiz belediye ile valilik ile görüşerek başka bir yatırım modeli oluşturabilirmiyiz? bunun çalışmasını yapıyoruz şu anda. Çünkü bizim stat projemizbildiğimiz normal bir stat projesi değil. Stadyum yap orada sadece futboloynansın değil. Bizim stat projemiz, içinde otelin olduğu, alışverişmerkezinin, iş yerlerinin olduğu geniş bir yaşam alanı şeklinde stadyumplanlayıp, bunu yap işlet devret yada kamu özel ortaklığına benzer bir modelile gerçekleştirebilir miyiz? şu anda onun arayışı içerisindeyiz. Biz bugünekadar verdiğimiz sözleri gerçekleştirdik ve sözümüzün arkasındayız. Allah'ınizni ile bu sözü de gerçekleştireceğiz ama şu anda yeni bir yatırım modelioluşturabilir miyiz? onun çabası içerisindeyiz'' dedi.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15