VERGİ AZ FAİZ YÜKSEK!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vergilerde indirime gidildi ancak faizler halen yüksek.

VERGİ AZ  FAİZ YÜKSEK!

Vergi denetim kurulu toplantısı sonrası Bakan Albayrak,otomobil, mobilya, beyaz eşya ve konutlarda KDV ve ÖTV indirimi yapılacağınıduyurmuştu. 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15 puanlıkindirime gidildi. Ticari araçlardaki KDV’nin ise yüzde 18‘den yüzde 1‘eindirildi.


OTOMOBİL VERGİİNDİRİMİ

Önceden 100 bin liraya ülkemize giren bir otomobile, yüzde50 ÖTV ve ÖTV’li fiyata yüzde 18 KDV eklediğimizde 177 bin lirayaalabiliyorduk. Bu indirimle birlikte ÖTV yüzde 50’den yüzde 35’e indirilecek veyaklaşık 17 bin lira bir indirim tüketiciye yansıdı. Ayrıca bu indirim tutarıaracın fiyatına göre değişiklilik gösteriyor. ÖTV oranı yüzde 60 olanotomobillerin ÖTV'sin de indirime gidilmedi. Örneğin 70 bin liraya kadar olanaraçlardan yüzde 30, 70 bin ile 120 bin arasındaki araçlardan yüzde 35 ve 120binden daha pahalı araçlarda ise yüzde 45 ÖTV alınacak.

FAİZLER HALEN YÜKSEK

Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında vergilerde deindirime gidildi ve vatandaşların sıfır araba almasının önü kolaylaştırılmayaçalışıldı ancak faizlerin halen yüksek olması vatandaşları zorluyor.Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesinin yaptığı araştırma sonrasında vatandaşlarınbir çoğu yüksek faizler nedeni ile sıfır araç almaya yönelmediklerini söyledi.Şuan da 50 bin lira taşıt kredisi kullanmak isteyen bir vatandaşın ödeyeceğifaiz oranı en düşük 2.29'dan başlıyor. En yüksek faiz oranı olan banka ise3.90'a kredi veriyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15