VERGİ AZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vergilerde indirime gidildi ancak faizler halen yüksek.

VERGİ AZ

Vergi denetim kurulu toplantısı sonrası Bakan Albayrak,otomobil, mobilya, beyaz eşya ve konutlarda KDV ve ÖTV indirimi yapılacağınıduyurmuştu. 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15 puanlıkindirime gidildi. Ticari araçlardaki KDV’nin ise yüzde 18‘den yüzde 1‘eindirildi.

OTOMOBİL VERGİİNDİRİMİ

Önceden 100 bin liraya ülkemize giren bir otomobile, yüzde50 ÖTV ve ÖTV’li fiyata yüzde 18 KDV eklediğimizde 177 bin lirayaalabiliyorduk. Bu indirimle birlikte ÖTV yüzde 50’den yüzde 35’e indirilecek veyaklaşık 17 bin lira bir indirim tüketiciye yansıdı. Ayrıca bu indirim tutarıaracın fiyatına göre değişiklilik gösteriyor. ÖTV oranı yüzde 60 olanotomobillerin ÖTV'sin de indirime gidilmedi. Örneğin 70 bin liraya kadar olanaraçlardan yüzde 30, 70 bin ile 120 bin arasındaki araçlardan yüzde 35 ve 120binden daha pahalı araçlarda ise yüzde 45 ÖTV alınacak.

FAİZLER HALEN YÜKSEK

Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında vergilerde deindirime gidildi ve vatandaşların sıfır araba almasının önü kolaylaştırılmayaçalışıldı ancak faizlerin halen yüksek olması vatandaşları zorluyor.Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesinin yaptığı araştırma sonrasında vatandaşlarınbir çoğu yüksek faizler nedeni ile sıfır araç almaya yönelmediklerini söyledi.Şuan da 50 bin lira taşıt kredisi kullanmak isteyen bir vatandaşın ödeyeceğifaiz oranı en düşük 2.29'dan başlıyor. En yüksek faiz oranı olan banka ise3.90'a kredi veriyor.

KDV VE ÖTVİNDİRİMLERİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI!

Cumhurbaşkanı Kararı ile konut satışlarında KDV oranlarınınyüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve tapu harçlarının binde 20'den binde 15'edüşürülmesi uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayraktarafından açıklanan bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Daha önce Bakanlar Kurulu Kararıyla tapu işlemlerinde bin 20olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesiöngörülmüştü. Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranının da 31 Ekim2018'e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanması kararı alınmıştı.


Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 492 SayılıHarçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin 'I-Tapu İşlemleri' BaşlıklıBölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29.Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi GereğinceKarar Verilmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süreler 2 ay uzatılarak31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, yıl sonuna kadar mobilyada KDVoranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıradüşürüldü.

Öte yandan, 31 Aralık 2018'e kadar, 1600 cc altı motorluaraçlarda ÖTV oranlarında 15'er puan indirime gidildi, ticari araçlarda yüzde18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1'e çekildi.

Ancak faizlerin halen yüksek olması vatandaşları zorluyor.Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesinin yaptığı araştırma sonrasında vatandaşlaryüksek faizler nedeni ile sıfır araç almaya yönelmediklerini söyledi. Şuan da50 bin lira taşıt kredisi kullanmak isteyen bir vatandaşın ödeyeceği faiz oranıen düşük 2.29'dan başlıyor. En yüksek faiz oranı olan banka ise 3.90'a krediveriyor. Vatandaşlar araç alımında teşvik edilmesi açısından faiz oranlarınında düşmesi gerektiğini belirtiyor.

Vatandaşlar yaptığı açıklamada, ''Dolar kurundakidalgalanmalar sonrasında fiyatların yükselirken, dolar yaklaşık bir aydırdüşüşe geçti. Fakat dolar yükseldiğinde fiyatları yükselten bir çok kurum,doların düşmesi ile fiyatları düşürmedi'' dedi. Şu anda ki yüksek faizlerdevatandaşların araç almasını engelliyor. Vatandaşlar faizlerinde düşmesigerektiğini söylüyor.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15