VERGİDE BUGÜN SON!

Zamanında ödenmeyen vergilerin maliyeti arttı. Süresinde ödenmeyen vergiler için aylık yüzde 2 faiz uygulanacak. 1 Kasım 2018 tarihinde başlayan emlak ve çevre temizlik vergisinde 2. taksit dönemi bugün sona eriyor.

VERGİDE BUGÜN SON!

200 m2’yi geçmeyen tekkonutu olan; 1-Ev hanımları ve işsizler, 2- Emekliler, 3- Engelliler, 4-Gaziler, 5-Şehitlerin dul ve yetimleri sıfır oranlı emlak vergisi avantajındanyararlanabiliyor. Bu kişiler ilgili belediyelere başvurduklarında emlak vergisiödeme yükümlülükleri kalkıyor.

0.60 ORANINDAYÜKSELDİ!

 

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin araştırmalarına göre 19Ekim 2010 tarihinden itibaren aylık 1.40 olan gecikme zammı 5 Eylül 2018’denitibaren gecikme zammının oranı aylık yüzde 2’ye yükseldi. Emlak vergisinin ilktaksiti mart ayından, mayıs sonuna kadar ödenebiliyor. İkinci taksit içinse bugün son gün. Bugün ödenmediği takdirde ise yüzde 2 oranında faiz işlemeyebaşlayacak.

Yasaya göre; işsizler, emekli maaşıyla geçinenler, evhanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergiödemiyor.

“DAİMİ BİNA VERGİSİMUAFİYETİ GETİRİLDİ”

İşyerlerine özel olarak, 2017’nin ikinci taksiti için vergi avantajı devreye girmişti. EmlakVergisi Yasası’nda değişiklik yapılarak; organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler,endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yeralan binalara daimi bina vergisi muafiyeti getirildi. Sayılan işyerlerininemlak vergisi ödeme yükümlülükleri kaldırıldı. Ayrıca geçen yıl emlakvergisinin ikinci taksitini veya bu yılın ilk taksitini ödemişlerse işyerleribu vergileri iade de alabilecekler.

 “KİRAYA VERİLMEK ŞARTIYLA BİNA VERGİSİNDENMUAF TUTULUYOR”

Organize sanayi bölgelerinde (OSB) yer alan binalar içingetirilen bina vergisi muafiyetinden yararlanan şirketler, bu binalar ilebirlikte binaların üzerinde bulunduğu arsalar için de vergiden muaf olupolmadıkları konusunda tereddüt edebiliyor. Kiraya verilmemek şartıyla,OSB’lerdeki binalar daimi olarak bina vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca,OSB’de bulunan bir binayı çevreleyen ve kullanış tarzı itibarıyla bina ilebirlik teşkil eden avlu, bahçe ve benzeri arsalar da binanın bütünleyicisiolması nedeniyle, bu muafiyetten yararlanabiliyor. OSB’ler de yer almasınarağmen, bir binayı çevrelemeyen ve kullanış tarzı itibarıyla bina ile birlikteşkil etmeyen arsalarsa, söz konusu muafiyetten yararlanamıyor.

“200 M2’Yİ GEÇMEYENTEK KONUTU OLANLARA VERGİ YOK”

200 m2’yi geçmeyen tek konutu olan; 1-Ev hanımları veişsizler, 2- Emekliler, 3- Engelliler, 4- Gaziler, 5-Şehitlerin dul veyetimleri sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. Bu kişilerilgili belediyelere başvurduklarında emlak vergisi ödeme yükümlülüklerikalkıyor.

VERGİ ÖDENEN YERLER

1- İlçe belediyeleri

2- Anlaşmalı bankalar ve ATM'leri

3- E-belediye

4- PTT Havalesi

5- Vergi internet şubesi

 

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15