VİTAMİN DEPOSU YAYIN BALIĞI

Kahramanmaraş’ta uzun yıllardan beri esnaflık yapan İsmail Kurt, Türkiye’deki ilk yayın balığı üretim çiftliğinin Kahramanmaraş’ta olduğunu ve bu balığın sağlığa oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

VİTAMİN DEPOSU YAYIN BALIĞI

Yayın balığının Kahramanmaraş’ta sadece kendisinin sattığınıvurgulayan Kurt, Türkiye’de ki ilk yayın balığının Kahramanmaraş’ta olmasınınşehre artı değerler kattığının fakat şehir halkının bu durumdan habersizolmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

Yayın balıklarının büyük bir uğraş ve çabayla yetiştirildiğinivurgulayan Kurt,  Yayın balığı, “Akarsuve göllerde yaşayan balıkların en büyüğü ve aynı zamanda en uzun yaşayanıdır.Ortalama 1 - 2 m.' den 3 m.' ye kadar boy ve 150 kg. ağırlığa erişebilir. 35 -40 yıldan 100 yıla kadar da yaşayabilir. Yavaş akan nehirler, göllerde diptehareketsiz yatarak yaşar. Etobur bir balıktır. Su altındaki bütün hayvanlarıyiyebilir” açıklamalarında bulundu.

“ŞEHRİMİZDE BUBALIĞIN YETİŞTİRİLDİĞİ BİLİNMİYOR”

Bu balık türünün şehrin damak tadına uygun olduğunu söyleyenKurt, “Bu balık türü karabalık ve et balığı olarak da bilinir. Suyun içinde mildediğimiz kumla beslendiği için sadece tuz ve biberle pişirilmesi gerek. Yayımbalıkları marine edilmeden tüketilmemesi gereken bir balık. Bu balıkta öyle birşey yok. Fırında kiremitte tavada döner olarak yapıyoruz. Müşterilerimizesunuyoruz. Kilosunu 40 liradan kemiksiz 60 TL den satıyoruz. Şehrimizde bubalığın yetiştirildiği bilinmese bile Avrupa birliğinde biliniyor. Firmadan bubalığı talep ediyor. Ama maalesef yeteri kadar tanıtımı yapılmadığından dolayıve balık kültürüne uzak olmamızdan dolayı vatandaşlar yeteri kadar bu balığıtanımamış ve tanıtmamış” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK İÇİN ÇOKÖNEMLİ”

Bu balığı valilik, büyükşehir belediyesi ve sivil toplum örgütlerinintanıtması lazımdır diyen Kurt, “Çocuklar için olmazsa olmaz. Bir omega deposuolan bu balık. Her kesimin tüketmesi gereken bir balık sağlık açısından çokfaydalıdır. Alzheimer hastalığını önlediğini dünyadaki bilimsel araştırmalarlakanıtlanmıştır. Besin değerleri bakımından çok güçlü bir balıktır.  Temiz bir balık tüketilmesi kolay. Tavuk,tavuk unu et, et unu kemik unu bununla besleniyor. Bu kriterlerin dışınaçıkıldığı zaman bu balığın yaşama şansı yok. Bu balık 7 yıldır devlet desteğiile yetiştirilmeye çalışılmıştır. Firma sahibi bazen bir tek balık için 300-400km yol kat etmiştir. Bu balık çok duygusal bir balıktır. Kendini kiminbeslediğini çok iyi biliyor. Sadece gece beslenir, gündüz beslenmez”açıklamaları ile sözlerini sonlandırdı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15