YAŞAMA YOL VERİN

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri münasebetiyle Atatürk Meydanında bir program düzenledi.

YAŞAMA YOL VERİN

Düzenlenen programda kurulan çadırda vatandaşlarla bir araya gelinerek gerekli bilgilendirmeler ve farkındalık eğitimleri yapıldı. 

Acil sağlık hizmetleri, vatandaşlarımıza herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saati ücretsiz olarak verilmektedir diyen Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz,  Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 acil sağlık hizmetleri ülkemiz ve ilimiz geneline tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır. Ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması öncelikli hedeflerimizdendir” dedi.

“KENTSEL VAKALARA ORTALAMA 5 DAKİKADA, KIRSAL VAKALARA İSE ORTALAMA 18 DAKİKADA ULAŞIM SAĞLAMAKTAYIZ”

Acil Sağlık Hizmetlerinin istatistikleri hakkında bilgi veren Öksüz, Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakalara; kentlerde 10, kırsalda 30 dakikada ulaşma oranları yüzde 90'ın üzerine çıkarılarak gelişmiş ülkelerdeki ulaşma süreleri yakalanmıştır. İlimizde 2018 yılında kentsel alanlarda ilk 10 dakika içerisinde vakalara ulaşma oranı %97 (2017 yılı %95), kırsal alanlarda ilk 30 dakika içerisinde vakalara ulaşma oranı ise %88 (2017 yılı %85) olarak gerçekleşmiştir. İl genelinde 112 acil sağlık hizmetleri olarak; Kentsel vakalara ortalama 5 dakikada, Kırsal vakalara ise ortalama 18 dakikada ulaşım sağlamaktayız. Kırsal bölgelerimizde 30 dakika üzerinde ulaşılan yerlerin çokluğu ve bölge olarak farklı ilçelerde bulunmaları nedeniyle ulaşım sürelerinde uzamalar meydana gelmektedir. Mevcut istasyon ve bölge durumları detaylıca takip edilmekte olup kırsal alandaki vakalara daha hızlı erişimin sağlanabilmesi için gerekli planlamalar İl Sağlık Müdürlüğümüzce yapılmaktadır” açıklamalarında bulundu.

“2018 İLK 11 AYINDA 94.257 KİŞİYE 112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ OLARAK HİZMET GÖTÜRDÜK”

Acil Sağlık Hizmetlerinin en iyi şekilde sunulması için her türlü coğrafi ve iklim şartlarında hastalara ulaşabilmek amacıyla o şartlara uygun ambulanslar temin edilmiştir diyen Öksüz, İl genelinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan ambulans sayısı Sağlık Bakanlığımız tarafından mart ayında kurumumuza tahsisi yapılan 2 adet yeni ambulansla birlikte 73 adet olmuştur. (64 adet panelvan, 6 adet Kar paletli, 1 adet Snow-Track, 1 adet obez ve 1 adet 4 yataklı ambulans) Kahramanmaraş’ta kışın zor şartlarda kar paletli ambulanslarımızla 2017 yılında 45 adet vakaya, 2018 yılı ilk 11 ayında 19 vakaya ulaşılmıştır. Kahramanmaraş 112 Acil Sağlık Hizmetleri bugün itibariyle il genelinde toplam 40 adet istasyon ve toplam 673 personel ile hizmet sunmaktadır. Personellerimizin unvan bazında dağılımları ise şu şekildedir. Doktor 18, Paramedik 176, ATT 297, Yardımcı Sağlık Personeli 35, Şoför 136, VHKİ-Teknisyen 11.  İlimizde yaklaşık 3 yıldan bu yana 112 Çağrı Merkezi tek bir çatı altında toplanmış olup ilgili tüm birimler için (jandarma, itfaiye, AFAD, orman, sağlık) tek numara (112) uygulaması kapsamında gelen tüm çağrılardan acil sağlık hizmetleri alanını ilgilendiren 2018 ilk 11 ayında 94.257 kişiye 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak hizmet götürmüş bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

“SANİYELER ÇOK ÖNEMLİDİR”

2018’in ilk 11 ayında 602 kişinin ileri tetkik ve tedavilerinin yapılabilmesi amacıyla il dışına sevklerinin  yine 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Öksüz,  Ortak çağrı merkezine gelen çağrıların yaklaşık %60’ını asılsız çağrılar oluşturmakta olup vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Ülkemizi, dünyaya örnek gösterilen bir düzeye ulaştıran hava ambulans hizmetleri ile uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıpları ve sakatlıkların önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir. 2009 yılında hizmet vermeye başladığımız Hava Ambulansı ile ilimizden Toplam 435 kişi tedavilerinin yapılabilmesi amacıyla il dışına nâkilleri gerçekleştirilmiştir. 2018 ilk 11 ayında Hava Ambulans Sevk Sayısı 35 olup bunlardan 33 tanesi uçak ambulans 2 tanesi ise helikopter ambulansla sevk edilmiştir. Acil Sağlık Hizmetlerimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan UMKE ekiplerimiz ilimizde aktif olarak gönüllülük esasına göre hizmet vermekte olup, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personeli sayımız bugün itibariyle 153’ tür. Acil Sağlık Hizmetleri haftasında bir kez daha vurgulamak gerekirse acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambasının yandığı görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafiği tehlikeye atmayacak şekilde fermuar sistemiyle ambulansa yol verilmesi vakalara erişimdeki zaman açısından son derece önemlidir. 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası münasebetiyle her türlü zorlu şartlar altında, gece-gündüz, sıcak-soğuk, kar-kış demeden acil sağlık yardımına ihtiyaç duyan hastalarımıza ve kazazedelerimize sağlık hizmeti götürebilmek için 7 gün 24 saat özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanı mesai arkadaşlarımın Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyor, verdikleri emekler için teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

HABER-FOTO: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15