YAZARLAR BİRLİĞİNDEN SÖYLEŞİ!

Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi, “Osman Nalbant İle Söyleşi” programı düzenledi.

YAZARLAR BİRLİĞİNDEN SÖYLEŞİ!

KahramanmaraşÖğretmenevi yanında bulunan ‘Kıraathane’de Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar EskiGenel Müdürü Osman Nalbant ile gerçekleştirilen söyleşi programını, TYBKahramanmaraş Şube Eski Başkanı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadive İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi İsmailGöktürk yönetti.

 

Samimibir sohbet havasında gerçekleşen programda Osman Nalbant, oturumu yöneten Öğr.Gör. İsmail Göktürk’ün soruları üzerine musikiden medeniyete, kültürden irfana,tarihten edebiyata hatıratlar ışığında birçok konuya temas etti.

 

Kahramanmaraşİmam Hatip Lisesinde başlayan şuurlanmanın üniversite okumak için gittiğiAnkara’da içinde bulunuğu muhitin etkisiyle doğru bir istikamete oturduğunuifade eden Osman Nalbant, Fethi Gemuhluoğlun’dan Nuri Pakdil’e, SezaiKarakoç’tan İsmail Kıllıoğlu’na kültür, sanat, siyaset ve akademi camiasındandaha birçok isimle yaşadığı hatıraları aktardı.

 

Toplumolarak Osmanlı mirasını hamaset düzeyinde taşıdığımızı, hakikatiniincelikleriyle yaşayan insanı inşa etmeden medeniyetin yeniden ihya edilmesininmümkün olmayacağını belirten Nalbant, sadece musikimizin künhüne vakıf olan insanınbile o medeniyetin inceliklerine temas edebileceğini ve böylelikle bu manadabir şahsiyet oluşabileceğini söyledi.

 

Bosna’yabir ziyareti esnasında orada Osmanlı mirasının hala yaşandığını fark ettiğiniifade eden Osman Nalbant, yüzyıllardır serhat boylarında nice şehitler vererekve en son da 90’lı yıllardaki savaşla ağır kayıplar yaşayarak 500 milyonlukhıristiyan dünyasının ortasında 2 milyonluk nüfusla İslam adına mücadele edenBoşnak kardeşlerimize karşı borçlu olduğumuzu belirtti.

 

“Medeniyetinihyası mesuliyetini büyük projelerle değil, fert fert, küçük küçük eylemlergerçekleştirerek taşıyabiliriz.” diyen Osman Nalbant, kendisinin yazlarıBosna’ya giderek Türkçe dersleri verdiğini, orayı ziyarete gidenvatandaşlarımızın da turist gibi tarihi eserleri ya da tabiatı görmeye değil enazından Boşnak kardeşleriyle kucaklaşmaya onlara olan borcumuzu ödemek için birşeyler yapmaya niyet ederek gitmeleri gerektiğini vurguladı.

 

GüzelSanatlar Eski Genel Müdürü Osman Nalbant, Öğr. Gör. İsmail Göktürk ve tümkatılımcılara teşekkür eden Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şube BaşkanıFazlı Bayram, bu gibi samimi programlar tertip etmeye devam edeceklerinisöyledi.

 

Programdaayrıca Tanburî Yusuf Tarık Günaydın tarafından tanbur dinletisi icra edildi.Günaydın, Neyzen Aziz Dede’nin Uşşak Saz Semaisi ve Kemanî Ali Ağa’nın ŞehnazPeşrevi icrasıyla dinleyicilerin kulaklarının pasını sildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17