YENİ KENT TOPLU KONUT PROJESİ DULKADİROĞLU'NUN YENİ CAZİBESİ

Dulkadiroğlu Belediyesi öncülüğünde başlatılan Yeni Kent Toplu Konut projesinde yaklaşık 130 dönüm arazi üzerine 1332 konut ve 1500 metre kare iş yeri inşa edilecek. Dulkadiroğlu Yeni Kent Yapı Kooperatif Başkanı Sebuk Tekin Alparslan dün basın mensupları ile bir araya gelerek konut projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YENİ KENT TOPLU KONUT PROJESİ  DULKADİROĞLU'NUN YENİ CAZİBESİ

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesine inşa edilen ve şehrindoğuya doğru gelişimine katkı sağlayacak Yeni Kent Toplu konut projesine 1296daireye üye kaydı yapıldığı öğrenildi. Dulkadiroğlu Belediyesinin ilk toplukonut projesi olan bölgenin konut ihtiyacını da karşılayacağı belirtilirken,Yaklaşık iki aydan beri faaliyetlerini sürdüren şantiyenin 126 milyon bedeliolduğu ifade edildi.


Dulkadiroğlu Yeni Kent Yapı Kooperatif Başkanı Sebuk TekinAlparslan, ''Kooperatifimizin gidişiyle ilgili bundan sonra ara ara yapmayıdüşündüğümüz bilgilendirme toplantılarımızın bu birincisi. Hem kamuoyunu hem deüyelerimizi aydınlatmak adına bu tür toplantılardan sık sık yapacağız inşallah.Kooperatifimiz bilindiği üzere 2018 Haziran ayında kuruldu. 2017'den bu zamanakadar plan çalışmaları arazi satın alma çalışmaları ve ruhsat çalışmalarıyapıldı. Akabinde ihalemiz yapıldı. Yaklaşık iki aydan beri şantiyemizfaaliyetlerine hızlı bir şekilde devam etmektedir'' dedi.


Şantiyenin 130 dönüm arazi üzerine kurulduğunu belirtenAlparslan, ''1332 konut, 1500 metre kare iş yeri yapacağız. Burada tam olarak günlükşu anda sekiz daire üretiyoruz. Bunun altından lojistik sistemleri sağlayanelektrik mekanik sistemleriyle ilgili imalatlarımız devam ediyor. Duvarimalatları devam ediyor. İhale yapılan firmamız tarafından gerekli bağlantıyapıldı. Şu anda çok hızlı bir çalışmamız var. Kamunun yaptığı ihaleleraçısından burası şu anda Kahramanmaraş’ın en büyük şantiyelerinden biri.Yaklaşık 126 milyon bedelli bir şantiye burası. Günlük 350 metre küpten fazlabeton dökülüyor. Şu anda 120’ye yakın personel var. Ekiplerin ve işkalemlerinin artmasıyla burada 500 kişiye yakın personel çalışacak. Dairelerimizbrüt 140 metre kare net 121 metre kare 85-130 arası daire fiyatlarımız var.Bunların 113 bin ortalama maliyetleri var. Üyelerimizden toplanan peşinatlarlaarsa alındıktan sonraki kısımlar şu anda inşaat sürüyor. Devamı özel katılımbankaları üzerinden finanse edilecek. Özel katılım kuruluşlarından alınan şuandaki oranlarla rekor seviyesinden düşük. 0,95 gibi bir orandan bahsediyoruz.Bu şu anda Türkiye şartlarında çok komik bir oran. Anlaştığımız kurum üzerindengörüşmelerini yapıyorlar. Şantiyemiz bu şekilde hızla yürüyor'' dedi.


Buranın kar amaçlı bir kuruluş olmadığını belirtenAlparslan, ''Buradaki maliyet herkese yansıtılacak. Birinci unutulmamasıgereken husus bu. İkincisi kooperatif ilan edildiğinde herkese kullanılan cümleşuydu; 'Üç yıllık bir program birinci yıl plan ihale aşamalarıyla geçer. İkiyıl imalat sürer. Arkadaşların serzenişleri şu işte bu bir yıl zarfındamalzemeye zarf geldi. Malzemeye zam gelmesini e siz ne biz ne de üyeler ister.Ama bu gelen zammı kimsenin cebinden ödemesi gibi bir durum yok. Bundan dolayıbir artışımız var. Bizim alan projelerimiz üzerinde 1296 daireye üye kayıtetmiştik. Artışlar var ama tarafları zarar verebilecek boyutta değil' Bundansonra sorun olmayacak. Belli bir bedel üzerinden Şubat ayında bunun ihalesiyapıldı. Belediye şirketimiz ak kent aldı. Şu anda risk tamamen ak kentşirketimizde. Kooperatif olduğumuz için maliyetleri aktarmak zorundayız.İhalenin geç yapılma sebebi kesin ihale sonuçlanmadan ihale yapamazsınız. İhalemevzuatına aykırı bir şey. Her türlü süreçler tamamlandıktan sonra ihalesiyapılır.''

Yeni Kent Yapı Kooperatif Başkanı Sebuk Tekin Alparslan dahasonra basın mensuplarının sorularını yanıtlaması ile birlikte toplantı sonaerdi.

HABER-FOTO: ÖMERFARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37