YENİ YIL İÇİN 8 ALTIN ÖNERİ

Aralık ayı, kendimizi ve geride bıraktığımız seneyi değerlendirdiğimiz; yeni yıl ile ilgili umut dolu olduğumuz bir aydır. Çoğu insan geçtiğimiz yıl kendi için belirlediği hedeflerden hangilerini gerçekleştirdiğine bakar.

YENİ YIL İÇİN 8 ALTIN ÖNERİ

Hersene; bu yıl nasıl bir insan olacağım listesi hazırlar. Bu listeyi hazırlamakkeyiflidir, kimilerini şevklendirir, kimileri içinse yeni hedeflerinibelirlemekte yardımcı olduğunu söyleyen AcıbademAdana Hastanesi Psikolog Hande Nacar Baş, uzun vadede bu listelerin bizlereyetersiz olduğumuzu hissettirebileceğini de vurguluyor. Önerisi ise, hayataolumlu bakmaya çalışmak bunun için de aşağıdaki önerileri hayata geçirmek…

 

Doğru cümlelerle kendinizeseslenin

Yılınilk günlerinde harfiyen uyduğumuz maddeler, kendimizle gurur duymamızısağlarken; şubat ayı gelip çattığında listedeki maddeler uyamadığımız kurallardizisi olup çıkar. Kendimize hedefler belirlemek, o hedefleri güncellemek, yenive daha iyi bir benlik yaratmak yanlış değildir fakat bu listeleri hazırlarkenbir takım yanlış cümleler bizi belirlediğimiz amaçlardan uzaklaştırmaya başlar.Yeni yıl planlarımızı belirlerken kendimize doğru cümlelerle seslenmek ise,uzun vadede başarının anahtarıdır.

 

İçinizde iyi olanlaraodaklanın, onu yüceltin

Kendinizegüvendiğiniz herhangi bir becerinizi düşünün, örneğin iyi bir dinleyiciolduğunuzu ve insanların sizinle sohbet etmekten hoşlandığını, çoğu zamansizinle paylaşımlarda bulunduğunu hayal edin. Listenize “Bu yıl iyi birdinleyici olacağım.” yazar mıydınız? Her gün yapmakla yükümlü olduğumuzkurallarımız vardır. Kimi banyo yapmak kadar alışılmış, kimi çocuklarınızınödevine yardım etmek kadar sorumluluk yüklü olsun, listenizde bu maddelere deyer verir miydiniz? Fakat bu özellikleriniz ya da yükümlülükleriniz sizin birparçanız. Listede yazmasına gerek dahi olmayan görevlerinizdir. Bu görevlerilistenize eklerseniz sizin için stres unsuru olmaya başlayacak, ne kadar iyibir eş, ne kadar yetenekli bir arkadaş olduğunuz bu sorumlulukları yapıpyapmamanıza bağlı olacaktır.  Eğer birgün bu maddeleri yapmazsanız kendinizi yetersiz hissetmenize, hedeflerinizigerçekleştirememiş bir insan gibi görmenize neden olacaktır. Çünkü çekmecenizdeduran kağıt size kendinize karşı koyduğunuz katı kuralları hatırlatacak,yeterliliğinizi belirleyecektir.

 

Listelere maddeler zinciriolarak bakmayın

Listeyapmanın başka bir olumsuz tarafı ise, aslında sahip olamadıklarımızılistelediğimiz bir maddeler zinciri olmasıdır. Kendini güzel bulan bir kadınsabah aynaya bakıp ben çok güzelim demez. Fakat kendini yeterince güzel olarakalgılamayan bir insan ise kendini olumlamak adına aynanın karşısına geçip bengüzelim diye tekrarlayabilir. Beynimiz karmaşık ve çoğumuzun algıladığından çokdaha yetkin bir organımızdır. Beynimizi kandıramayız. Ben güzelim cümlesininaltında yatanı duyar ve size yeterince hoş görünmediğinizi hatırlatır.

Listenizeyazdığınız, olumlamaları ise beyniniz olumsuz olarak algılayabilir. Ben güzelimörneğindeki gibi, listenizde bu yıl eşimle daha romantik bir ilişkim olacakdiyorsanız, yaşanılan ilk sıkıntınızda listeniz gözünüzün önüne gelecek ve birmaddeyi başaramamış gibi hissedeceksinizdir. Ayrıca beyin size illüzyonyaratacak, ilişkinizi olduğundan rutin algılayacaksınızdır.

 

Listedeki cümleleri doğruseçin

Ocakayını bitirip, şubat ayına girdiğiniz günlerde ise hava soğuyacak, depresifdüşünceler ise yaklaşacaktır. Yılın bitmesine ve yeni hedef listesibelirlemenize uzunca bir zaman vardır ve kendinizi yeterince iradelihissedemezsiniz. Yeni yıl planlarını yazmak yanlış bir davranış değildir fakatyazdığınız cümleleri doğru seçmeniz oldukça önemlidir. Eğer cümleleriniz doğrumesajlar içeriyorsa hazırladığınız liste sizi planladığınız hayatayakınlaştıracaktır. Yeni yıl hedefleri listenizi yazarken;

 

·        Doğru hedefler belirlemek için kendinizistrese sokacak net cümlelerden kaçının.

·        Cümleleriniz kendinize karşı şefkatleyazılmış olsun.

·        Kaldıramayacağınız, büyük hedeflerden uzakdurun. Büyük hedefler, erken pes edişlere gebedir.

·        Önceliğinizi kendinizi olduğunuz gibi kabuletmeye verin.

·        Somut görevlerden kaçının, örneğin bu yıl yirmikitap okuyacağım yerine kitap okumak için kendime fırsat tanıyacağım yazmayıdeneyin.

·        İçinizdeki çocuğa sarılın ve listenizi onunarzularına göre oluşturun.

·        Kendinizle yalnız zaman geçirmeyi ihmaletmeyin çünkü kendinizi sevmeniz için iyice tanımanız gerekir.

·        En önemlisi bu hedefleri belirlerken hayatınsürprizlerle dolu olduğunu unutmayın. John Lennon’un lafı her zaman hatırınızdaolsun; “Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.”

 

İletişim Bilgisi:

Suzan Meto

Acıbadem Adana Hastanesi

Pazarlama ve İletişim Sorumlusu

suzan.meto@acibadem.com

0322 455 49 45

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15