Yöresel Lezzetler Kahramanmaraş'ta Damakları Şenlendiriyor

İncirden zeytinyağına, sucuktan bala, Kars kaşarından Van'ın otlu peynirine kadar birbirinden lezzetli ürünlerin yer aldığı Kahramanmaraş Gıda, Gastronomi ve Yöresel Lezzetler Fuarı, leziz ikramlar ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Yöresel Lezzetler Kahramanmaraş'ta Damakları Şenlendiriyor

ECR Fuarcılık tarafından, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım veHayvancılık Müdürlüğü iş birliği, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve KahramanmaraşTicaret ve Sanayi Odası Desteği ile bu yıl ilk kez düzenlenen KahramanmaraşGıda, Gastronomi ve Yöresel Lezzetler Fuarı, Türkiye’nin muhtelif bölgelerindenyöresel lezzetleri tüketiciyle buluşturuyor.

4 Mayıs günü Kahramanmaraş KAFUM Fuar Merkezi'ndebaşlayan fuar, Türkiye’nin birçok yerinden yöresel lezzetlerin yanı sıraKahramanmaraş'ın özgün lezzetleri Maraş biberi, dondurma ve cevizin de yeraldığı standları ile dikkat çekiyor. Türkiye'nin değişik şehirlerinden30'un üstünde firmanın katıldığı fuar; ceviz reçeli, bal, zeytinyağı, otlupeynir, çiğköfte, deve etinden sucuk ve 6 ay bayatlamayan ekmek başta olmaküzere yöresel ve doğal ürünler ile damakları şenlendiren lezzetlere evsahipliği yapıyor.


‘Yöresel Mutfak Müzesi’ ile Gelenekler Yaşatılıyor

Kahramanmaraş Gıda, Gastronomi ve Yöresel LezzetlerFuarı, birbirinden özel yöresel lezzetleri tüketiciler ile buluşturmanın yanısıra Kahramanmaraş’ın mutfak kültürüne de dikkat çekiyor.  Fuarda, her gün 500 kişiye çorba ikramıgerçekleştiren Dulkadiroğlu Belediyesi, Kahramanmaraş’ın mutfak gelenekleriniyaşatan ‘Yöresel Mutfak Müzesi’nin tanıtımını gerçekleştiriyor.

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından 2015 yılında hayatageçirilen Yöresel Mutfak Müzesi,  bölgenin dokusu ve etkileşim alanı göz önündebulundurularak, bölgenin mutfak zenginliği ve zahire(kiler) kültürünün belirliprensipler çerçevesinde korunmasını amaçlıyor. Yöresel Mutfak Müzesi ile kentinzengin gastronomi kültürünü gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen DulkadiroğluBelediyesi, fuarda her gün gerçekleştirdiği sıcak çorba ikramıylaziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.


1 Ton Süt Ziyaretçilere İkram Ediliyor

Kahramanmaraş Gıda, Gastronomi ve Yöresel LezzetlerFuarı, açıldığı günden bu yana lezzetli ikramlara da ev sahipliği yapıyor.Tadanlara damak şenliği yaşatan leziz yöresel ürünleri, fuar ziyaretçilerineikram ederek ürünlerin tanıtımını yapan katılımcılar; peynirden, çiğköfteye,reçelden dondurmaya onlarca ürünü ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Fuarkatılımcılarından Hünkarbey Süt ise ziyaretçilere ücretsiz süt ikramıgerçekleştiriyor. Fuar süresince 1 ton sütü ziyaretçilere ücretsiz ikram etmeyedevam edecek olan Hünkarbey Süt, Kahramanmaraşlılara lezzetli anlar yaşatıyor.


Saray Lezzeti İzmit Pişmaniyesi Kahramanmaraş’ta

Osmanlı döneminde saray lezzetleri arasında yer alan vegünümüzde 100'den fazla çeşidi yapılan İzmit'in tescilli tatlısı Pişmaniye,Kahramanmaraş Gıda, Gastronomi ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nda ağızlarıtatlandıracak. Gaziantep baklavasından sonra Türkiye'de tescillenen ikincitatlı çeşidi olan İzmit Pişmaniyesi, katılımcı firma tarafından taze olaraküretilerek 12 Mayıs Cumartesi günü ziyaretçilere ücretsiz dağıtılacak.

Ziyaretçilere oldukça lezzetli anlar yaşatan KahramanmaraşGıda, Gastronomi ve Yöresel Lezzetler Fuarı, 13 Mayıs tarihine dek ziyareteaçık olacak.  


Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15